Data ostatniej aktualizacji: 21.04.2022
Zaburzenia nerwicowe, to nic innego, jak zaburzenia lękowe, które wyzwalają w nas lęk, lub strach przed określonymi sytuacjami/osobami, lub emocjami. Źródłem zaburzeń są najczęściej konflikty wewnętrzne, których nie przepracowaliśmy. Co ważne: podczas zaburzeń nerwicowych cierpi nie tylko dusza, ale również nasze ciało. Lęk, który odczuwamy, jest często niezrozumiały, a wręcz irracjonalny, a jednak nasz organizm poddaje się mu, przez co, czujemy się całkowicie bezbronni i przerażeni.
Zaburzenia nerwicowe są poważnym problemem, który powinniśmy skonsultować z psychoterapeutą, lub psychiatrą. Podjęcie psychoterapii skutecznie pozwala nam wyleczyć się z zaburzeń nerwicowych.
Spis treści:
- Rodzaje oraz objawy nerwic
- Zaburzenia lękowe w postaci fobii
- Inne zaburzenia lękowe
- Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (nerwica natręctw, OCD)
- Zaburzenia nerwicowe w odpowiedzi na ciężki stres
- Zaburzenia dysocjacyjne (konwersyjne)
- Zaburzenia somatyczne
- Inne zaburzenia nerwicowe
Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.
Rodzaje oraz objawy nerwic
Zaburzenia nerwicowe powodują irracjonalny lęk, który chory odczuwa z intensywnym nasileniem. Lękowi często towarzyszą objawy somatyczne, takie jak:
- Silny niepokój,
- Zmęczenie,
- Bóle głowy,
- Problemy ze snem,
- Zaburzenia seksualne,
- Suchość w ustach,
- Nudności oraz wymioty,
- Zaburzenia układu pokarmowego (biegunki oraz wzdęcia),
- Kołatanie serca.
Do zaburzeń nerwicowych zaliczamy:
Zaburzenia lękowe w postaci fobii
W przypadku zaburzeń nerwicowych w postaci fobii chory odczuwa nasilony lęk w odpowiedzi na dany bodziec. Bodźcem może być obiekt, sytuacja, bądź wydarzenie. Już samo myślenie o czynniku wywołującym lęk, powoduje pojawienie się lęku antycypacyjnego.
Przykłady: Fobia społeczna, lęk przed pająkami (arachnofobia), klaustrofobia, lęk wysokości, lęk przed wystąpieniami publicznymi.
Inne zaburzenia lękowe
Są to lęki nieokreślone, których nie wywołuje przedmiot, czy sytuacja (tak, jak w przypadku fobii). Bardzo często nie da się przewidzieć początku wystąpienia lęku, pojawia się nagle, odbierając zdolność do racjonalnego myślenia.
Przykłady: Ataki paniki, zaburzenia depresyjne.
Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (nerwica natręctw, OCD)
W przypadku nerwicy natręctw dochodzi do obsesji, w której odczuwamy potrzebę wykonywania czynności, które teoretycznie mają zmniejszyć poziom lęku. Pacjent wie, że jego zachowanie jest irracjonalne, ale mimo to, nie jest w stanie zaprzestać swoich działań.
Przykłady: Nadmierne mycie rąk, liczenie drzew podczas jazdy samochodem, obsesyjne myśli, które pojawiają się znikąd.
Zaburzenia nerwicowe w odpowiedzi na ciężki stres
Zaburzenia nerwicowe pojawiają się również w sytuacjach, które doświadczyły nas intensywną sytuacją stresową. Bardzo często cierpią na nią żołnierze wracający z ciężkich wojennych misji, osoby, które doświadczyły gwałtu, bądź osoby, które miały trudne dzieciństwo. Ataki lękowe mogą pojawić się nawet w sytuacji, w której poczujemy zapach. Dla przykładu: Jeśli ofiara gwałtu podczas zakupów poczuje perfum, którym pachniał gwałciciel w dniu gwałtu, może ona doznać ataku lęku lub paniki, w odpowiedzi na daną sytuację stresową.
Przykłady: Zaburzenia adaptacyjne, silna reakcja na stres, PTSD.
Zaburzenia dysocjacyjne (konwersyjne)
Pacjenci, których dotyka zaburzenie dysocjacyjne, bardzo często doświadczają poczucia odrealnienia, które sprawia, że pacjent nie wie, co jest wytworem jego wyobraźni, a co realną sytuacją, bądź zagrożeniem. Pacjenci tracą kontrolę, pamięć, tożsamość, lub racjonalną ocenę sytuacji. W wyniku zaburzeń dysocjacyjnych pacjent może doznać paraliżu, zaburzeń mowy, lub zaniku wrażliwości.
Zaburzenia dysocjacyjne mogą dotyczyć osób, które doświadczyły traumy, bądź ciężkiego dzieciństwa.
Przykłady: Amnezja dysocjacyjna, fuga dysocjacyjna, drgawki dysocjacyjne, utrata czucia zmysłowego, trans.
Zaburzenia somatyczne
Bardzo często osoby doświadczające zaburzeń somatycznych, uskarża się na szereg dolegliwości, które nie znajdują medycznego uzasadnienia. Pacjent doświadcza bowiem bóli, które mają podłoże psychogenne, a nie medyczne.
Przykłady: hipochondria, bóle psychogenne.
Inne zaburzenia nerwicowe
Np. Neurastenia, która charakteryzuje się przewlekłym uczuciem zmęczenia, nawet po wykonaniu najmniej intensywnego wysiłku. Pacjent, który boryka się z neurastenią, odczuwa silne zmęczenie nawet po odpoczynku.
Jest to zaburzenie, które powoduje zaburzenia koncentracji, odbiera radość z życia, a także uniemożliwia często wykonywanie podstawowych czynności.
Więcej ze świata psychologii: Psychologia
Źródła:
ICD 10 (F40-F48)
DSM (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) IV