Naturally Balanced > Ekoterapia w gabinecie > Terapeuci > Storytelling w ekoterapii

Storytelling w ekoterapii

Opublikowano: 09/03/2023
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 09.03.2023

„Po prostu nie da się zrozumieć ludzkiego świata bez opowieści… To opowieści czynią nas ludźmi”.

Will Storr, autor książki „The Science of Storytelling”.

Spis treści:

  1. Czym więc jest storytelling?
  2. Jaki jest związek między storytellingiem a psychoterapią?
  3. Przyszłość ekoterapii

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Opowiadanie historii sięga tak daleko wstecz, jak pojawienie się homo sapiens. Chęć dzielenia się naszymi doświadczeniami, refleksjami i twórczo wymyślonymi opowieściami jest źródłem różnorodności języków, którymi posługujemy się dzisiaj. Pomimo tego, że rozwój technologii i coraz szybsze nowoczesne społeczeństwo sprawiły, że 60-sekundowe filmy na Instagramie są dziś najczęstszym źródłem opowieści, zwolnienie tempa i słuchanie (oraz uczenie się z) znaczących historii jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Oprócz wywoływania emocji, łączenia odbiorców i pobudzania pomysłów, historie mogą być katalizatorem transformacyjnego rozwoju osobistego, a zatem także wyjątkowym punktem wyjścia dla działań terapeutycznych.

Trwa promocja kursu z certyfikatem: Ekoterapia i ekologia medyczna

Czym więc jest storytelling?

Podczas gdy niektórzy uważają „storytelling” za nadużywane słowo w świecie komunikacji, według wiodącego badacza Willa Storra (autora “The Science of Storytelling”): „Nie ma po prostu sposobu na zrozumienie ludzkiego świata bez opowieści… Historie o ludziach będących bohaterami lub złoczyńcami, a także emocje radości i oburzenia, które wywołują, były kluczowe dla ludzkiego przetrwania. Jesteśmy stworzeni do tego, by się nimi cieszyć”. Opowiadanie to twórcze użycie słów do opracowania narracji – czy to anegdot z prawdziwego życia, czy opowieści o magicznych, odległych światach – które chwytają wyobraźnię słuchaczy i pozwalają nam rozszerzyć nasze umysły na nowe sposoby. Opowieści mogą po prostu przekazywać ważne informacje, bawić publiczność, wywoływać emocje lub – co najbardziej interesuje psychologów – wywoływać głębokie refleksje emocjonalne.

Może Cię zainteresować: Nasze kursy online

Jaki jest związek między storytellingiem a psychoterapią?

Elementy storytellingu są adoptowane w różnych sektorach, a psychoterapia – sztuka uzdrawiania i towarzyszącego jej rozwoju osobistego – jest jedną z praktyk, które mogą z niej najwięcej skorzystać. Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób nasza społeczność ekoterapeutów i miłośników przyrody może wykorzystać storytelling w swoich podróżach, spotkaliśmy się ze szkockim ekoterapeutą i storytellerem Stephenem McCabe, który integruje te dwie aktywności poprzez finansowane ze środków publicznych osobiste sesje grupowe w Edynburgu, a także ułatwiając prywatne programy grupowe online, które gromadzą ludzi z całego świata. Oba programy łączą historie, które mają symboliczne znaczenie, z działaniami związanymi z naturą, gdzie uczestnicy doświadczają morałów historii w ich własnym środowisku, wykorzystując połączenie inspirującej mocy historii z uzdrawiającą mocą natury, aby poprawić swoje samopoczucie. 

Pierwsza historia, którą podzielił się z nami Stephen, dotyczyła tego, jak sam wszedł w świat ekoterapii. Lata temu, gdy zmagał się z własnymi problemami psychicznymi, Stephen otrzymał zalecenie, by spróbować praktyki mindfulness. Opowiedział nam, że pewnego dnia, podczas spaceru z psem w miejskim parku, postanowił spróbować tej pozornie niejasnej praktyki „bycia świadomym swojego otoczenia”. Opierając się o drzewo, wsłuchiwał się w ruch liści na wietrze, w odgłosy ptaków podążających za swoimi instynktownymi działaniami i, choć brzmi to prosto, powiedział: „Widziałem, jak natura ożywa wokół mnie. Uświadomiłem sobie, że żyję w pięknym świecie i mam już wokół siebie wszystko, czego potrzebuję. Zacząłem to robić każdego dnia i to zmieniło moje życie”.

Następnie przyszło uświadomienie sobie przez Stephena, jak jego ekoterapeutyczne aspiracje mogą być głęboko uzupełnione przez storytelling. Pewnego dnia, w ramach szkolenia z psychoterapii, wziął udział w zajęciach, podczas których grupie opowiedziano starogrecki mit o katartycznej podróży bohatera w ciemność, czasie spędzonym w lesie na poszukiwaniu rozwiązań i wykorzystaniu kreatywności do znalezienia wyjścia. Po opowiadaniu, grupa została wprowadzona na łono natury i wykonała czynności opisane w opowiadaniu. „Nie potrafię tego wyrazić słowami. Doświadczenie wyjścia na zewnątrz, do ciemnych przestrzeni, mając na uwadze tę historię, naprawdę połączyło mnie z aspektami mojego życia. To właśnie przeniesienie tej historii na łono natury zrobiło różnicę”. Tutaj odnalazł swoje powołanie.

Dziś Stephen opowiada historie obu swoim grupom – bajki, archetypowe mity, a także zarówno prawdziwe, jak i fantastyczne historie z całego świata – aby włączyć moralną refleksję do praktyk swoich klientów związanych z naturą. Kończąc swoje przekonanie na temat połączenia storytellingu i ekoterapii, Stephen podsumował:

„Tradycyjne opowieści z całego świata są często głęboko związane z naturą. Zagłębianie się w ich wyobrażenia, przesłania i mądrość może połączyć nas z tymi cienistymi miejscami w naszych umysłach, gdzie rzeźbione są krajobrazy natury. Poświęcając wiele uwagi opowieściom opartym na naturze i odnawiając nasz związek z opowiadaniem historii, zapraszamy naturę z powrotem do naszych umysłów, pogłębiając nasze połączenie z Ziemią. Mity i legendy nie są bez znaczenia dla dzisiejszego świata: wskazują na znaczenie samej natury. Nigdy wcześniej to przesłanie nie było tak ważne, ani dla ludzi, ani dla planety Ziemia.”

Zainspirowani? Obejrzyj naszą krótką, ale wnikliwą rozmowę ze Stephenem:

Przyszłość ekoterapii

Zastanawiając się nad ekoterapią jako całością, Stephen podkreślił, że „Nasze połączenie z naturą może być wsparciem terapeutycznym na całe życie, nawet dla tych, którzy zgłębiają tę praktykę samotnie i nie mogą sobie pozwolić na pomoc psychologiczną”. Podzielił się nawet historiami osób, które z powodu niepełnosprawności nie mogły wychodzić z domu, a które odniosły korzyść nawet z samego otwarcia okna i poszukiwania odgłosów natury, a w rezultacie nie czuły się tak bardzo odizolowane od swojego naturalnego środowiska. Według Stephena, głównym wyzwaniem dla ekoterapeutów jest znalezienie odpowiednich klientów. Ponieważ jego kursy online są prywatne, uczestnicy zazwyczaj są już świadomi znaczenia natury. Z kolei pacjenci kliniczni w Edynburgu są kierowani do niego w ramach pakietu leczenia chorób psychicznych. Stephen uważa tę drugą grupę za najbardziej satysfakcjonującą, obserwując, jak ludzie, którzy dorastali w izolacji od natury i często mają podobne doświadczenia jak jego młodszy syn, po raz pierwszy doświadczają uzdrawiającej mocy natury i widzą, jak oni również czynią z niej główną część swojego życia. Aby rozszerzyć praktykę ekoterapii i umożliwić coraz większej liczbie osób połączenie z naturą – zarówno dla ich własnego zdrowia, jak i dla zdrowia planety poprzez ich opiekę – musimy znaleźć sposoby, aby te bardziej odizolowane grupy miały dostęp i były wspierane w tworzeniu ich połączenia z naturą, co jest naszym wrodzonym prawem.

Sprawdź także: Ekoterapia jako forma wspomagania aktywizacji seniorów

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.