Naturally Balanced > Umysł i ciało > Psychologia > Rola stresu w zaburzeniach seksualnych

Rola stresu w zaburzeniach seksualnych

Opublikowano: 20/09/2021
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 20.09.2021

Rozwój technologiczny i kulturowy, zwłaszcza w dużych aglomeracjach, ma ogromny wpływ na nasze życie – pozytywny, ale i negatywny. Nie da się bowiem ukryć, iż oddziałuje on na nasze życie osobiste, sposób komunikowania się, pracowania, a nawet jedzenia. Pomimo zwiększonego dostępu do wiedzy nadal mamy problem ze zrozumieniem, czy nasze decyzje są zdrowe, czy też stanowią element osłabiający nas, wpędzający w chorobę. Z kolei mimo łatwości w nawiązywaniu komunikacji z innymi obecnie wydajemy się dużo bardziej samotni niż kiedyś. Zarówno z punktu widzenia psychologicznego jak i cielesnego. Oczywiście jest to bardzo złożony problem, który powinniśmy postrzegać biorąc pod uwagę wiele zmiennych. W tym artykule skupimy się jednak na stresie jako czynniku, który może negatywnie wpływać na seksualność i przyczyniać się do powstania różnego rodzaju zaburzeń.

Spis treści:

  1. Czym jest stres
  2. Stres a seks
  3. Podsumowanie

Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online

Czym jest stres?

Odczuć stresowych nie da się pomylić z niczym innym. To reakcja organizmu na bodźce zewnętrzne, którymi może być konkretne wydarzenie, na przykład sytuacja rodzinna lub problemy w pracy czy uraz, jak i silna emocja, wewnętrzne poczucie rozchwiania. Stres jest bowiem nie tylko reakcją obronną dla organizmu, ale również sygnałem, iż nie zachodzi w nim równowaga psychiczna oraz fizyczna. Brak równowagi może natomiast przekładać się na wiele zaburzeń, w tym także seksualnych.

Stres a seks

Brak ochoty na seks w sytuacjach stresowych postrzegamy w sposób dość intuicyjny. W momencie, w którym nasze życie dostarcza nam negatywnych bodźców, zwykle nie skupiamy się na próbach zbliżenia do partnera czy osiągnięcia satysfakcji seksualnej. Warto jednak zauważyć, iż sam seks może stanowić dla niektórych jednostek sposób na rozładowanie napięcia związanego z sytuacją stresową. Należy pamiętać zatem, iż stres to kwestia bardzo indywidualna i uogólnienia na temat jego wpływu na seksualność mogą być krzywdzące.

Według badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Warszawski, trudności z odbyciem stosunku seksualnego, takie jak zmęczenie i stres, dotyczyły 25% kobiet i 22% mężczyzn.

Dlaczego stres jest aż tak dużym przeciwnikiem seksu?

Powodem może być nadmierne wydzielanie się prolaktyny, której poziom wzrasta w sytuacjach napięcia emocjonalnego. Prolaktyna jest hormonem produkowanym na przykład po orgazmie – dając organizmowi uczucie pełnego zaspokojenia. W sytuacjach stresowych zatem poziom prolaktyny jest na tyle wysoki, iż niemożliwe jest pobudzenie swojego libido . Według badań Jacquesa Buvata mężczyźni cierpiący na hiperprolaktynemię zmagali się także z zaburzeniami erekcji czy niższymi potrzebami seksualnymi. Jednak wpływ prolaktyny na niższy poziom libido nadal jest tylko teorią.

Podsumowanie – stres a seks

Prawdą jest, iż zależności pomiędzy stresem a seksem są dość ogólnikowe i bardzo indywidualne. Należy jednak brać je pod uwagę chociażby ze względu na złożoność zachowań seksualnych człowieka, na które istotny wpływ mają nie tylko czynniki biologiczne czy społeczne, ale właśnie także psychologiczne. Między innymi dlatego stres może wpływać na zadowolenie z seksu i odwrotnie – niepowodzenia w łóżku mogą prowadzić do problemów małżeńskich, przewlekłego stresu a nawet depresji.

Więcej ciekawych informacji: Emocje jako stan ciała.

Źródła:

http://www.psychologia.edu.pl/obserwatorium-psychologiczne/1094-stres-i-seks.html

https://journals.viamedica.pl/seksuologia_polska/article/viewFile/33614/24657

https://journals.viamedica.pl/seksuologia_polska/article/view/36484/32120

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.