Data ostatniej aktualizacji: 23.08.2022
Superfoods wydaje się słowem niemal magicznym, z którym wiele osób – w tym dietetyków oraz lekarzy – wiąże spore nadzieje związane z możliwością polepszenia stanu zdrowia społeczeństwa. Oczywistym jest, że dieta ma niebagatelny wpływ na większy dobrostan oraz dłuższy czas życia. Jednak pewne produkty wykazują znaczniejsze od innych właściwości prozdrowotne. To właśnie superfoods czyli tak zwana superżywność. Czym jest i w jaki sposób możemy dodawać ją do codziennych posiłków, by poprawić swój stan zdrowia?
Spis treści:
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.
Superfoods – co to takiego?
Superfoods to produkty spożywcze różnych kategorii – niektóre z nich uprawiane są w naszym kraju, inne pochodzą z różnych rejonów świata. Wszystkie je łączy jednak posiadanie unikalnej wartości, zarówno odżywczej jak i leczniczej. Wskazuje się bowiem, iż superżywność może posiadać znaczący wpływ na zmniejszenie ryzyka powstania niektórych schorzeń i jednostek chorobowych bądź nawet na zminimalizowanie objawów. Ich wyjątkowość bazuje na skoncentrowaniu witamin, minerałów, enzymów, fitozwiązków, peptydów czy innych substancji czynnych, które w dużym natężeniu mogą wykazywać właściwości terapeutyczne.
Sprawdź: Nasze kursy online
Superfoods – lista produktów
Wśród superżywności znaleźć można wiele produktów. Lista superfoods, które większość z nas posiada w swoich kuchniach:
- miód,
- czosnek,
- zielona herbata,
- pomidory,
- kasza jaglana.
Chociaż superfoods kojarzą się raczej z czymś egzotycznym, wiele z nich pochodzi z naszego rodzimego podwórka. Na liście znajdują się jednak także bardziej nietypowe produkty, na które warto zwrócić uwagę:
- Ziarna kakaowca, które zawierają dwa razy więcej antyoksydantów niż czerwone wino.
- Algi morskie bogate w białko, magnez, potas oraz beta-karoten i witaminy z grupy B.
- Siemię lniane, stanowiące doskonałe źródło kwasów Omega-3.
- Lukrecja, w której znajdziemy flawonoidy, saponiny triterpenowe, polisacharydy i kumaryny.
- Nasiona Chia, które zawierają duże ilości łatwo przyswajalnego białka, kwasy Omega-3 oraz błonnik.
Oczywiście lista superfoods jest znacznie dłuższa i cały czas się rozszerza. W jaki sposób można dodawać je do swoich posiłków?
Jak dodawać superżywność do posiłków?
Jak widać superżywność już w tej chwili stanowi istotną część posiłków dla wielu z nas. Dodajemy ją w sposób nieświadomy, przede wszystkim dla walorów smakowych. Dlatego jednym z najlepszych sposobów na wplecenie superfoods do codziennych dań jest…poznanie ich. Zapoznanie się z listą superżywności, świadome wybieranie produktów, kupowanie ich w sposób intencjonalny nie zaś kompulsywny. Ułatwia to planowanie posiłków nie tylko zgodnie z naszymi potrzebami smakowymi, ale przede wszystkim w celu zapewnienia sobie podaży różnego rodzaju substancji czynnych. Świadomość jest tu zatem kluczem.
Superfoods warto dodawać do wszystkich posiłków spożywanych w trakcie dnia. Najłatwiejszym na to sposobem jest traktowanie ich jako elementy uzupełniające lub przekąski. W tym celu można wykorzystać owoce, ziarna czy orzechy. Z kolei warzywa i kasze, takie jak brokuł, czerwona fasola, komosa ryżowa czy karczochy, mogą być używane jako dodatek do dań głównych lub śniadań.
Warto pamiętać, by korzystać z superfoods w sposób świadomy i planowy, zdając sobie sprawę z ich właściwości oraz wpływu na organizm. W ten sposób, podczas komponowania diety, można dobrać je zarówno pod kątem preferencji smakowych jak i potrzeb własnego ciała.
Tematy, które mogą Cię zainteresować:
- Oczyszczanie organizmu, a nawyki żywieniowe
- Raw food – zalety i wady surowej diety
- Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych
Źródła:
http://www.olimpiadawiedzyozywieniu.pl/artykuly/superfoods%20idealne%20uzupe%C5%82nienie%20diety.pdf