Sztuczna inteligencja w medycynie

Opublikowano: 28/10/2021
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 28.10.2021

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w praktyce medycznej i badaniach naukowych gwałtownie rośnie. Technologia jest bardzo obiecująca, ale nie należy lekceważyć jej wad.

Spis treści:

  1. Twoja opieka medyczna a sztuczna inteligencja
  2. Obietnica sztucznej inteligencji w medycynie
  3. Wyzwania sztucznej inteligencji w opiece zdrowotnej

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty.

Twoja opieka medyczna a sztuczna inteligencja

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale twój lekarz może już używać sztucznej inteligencji w swojej codziennej praktyce. Lekarze wykorzystują tę technologię, na przykład, do ustnego dyktowania raportów pacjentów z użyciem automatycznego programu transkrypcyjnego. Oszczędza to czas, który można wykorzystać na skupienie się na pacjencie, przeprowadzenie bardziej dogłębnej rozmowy lub przeprowadzenie dokładniejszego badania. Dostawcy usług medycznych wykorzystują sztuczną inteligencję do analizowania dużych ilości danych pacjentów, pomocy w administrowaniu i naprawiania nieefektywności w opiece nad pacjentem. Podczas epidemii Covid-19 naukowcy opracowali algorytm do przewidywania zapotrzebowania pacjentów na tlen.

Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online.

Obietnica sztucznej inteligencji w medycynie

Naukowcy badają, w jaki sposób sztuczna inteligencja może pomóc w diagnozowaniu wszelkiego rodzaju schorzeń, w tym raka. Komputer, nakarmiony ogromną ilością obrazów chorych komórek, uczy się, jak je identyfikować. Niedawne badanie z New York University wykazało, że sztuczna inteligencja w połączeniu z wyszkolonym okiem specjalisty jest lepsza w rozpoznawaniu raka piersi niż każda z tych metod osobno.

Ogólnie rzecz biorąc, eksperci twierdzą, że sztuczna inteligencja będzie szczególnie transformująca w dziedzinie radiologii.

Producenci urządzeń wykorzystują sztuczną inteligencję, aby ich obrazowanie diagnostyczne było lepsze i szybsze. Technologia ta napędza tworzenie obrazów 3D, które mogą pomóc w identyfikacji dokładnego miejsca, które należy poddać biopsji u pacjenta z rakiem, lub zapewnić precyzyjny model twarzy pacjentowi wymagającemu operacji rekonstrukcyjnej twarzy.

Wyzwania sztucznej inteligencji w opiece zdrowotne

Wciąż istnieją poważne wyzwania związane z zastosowaniem sztucznej inteligencji w medycynie. Technologia jest daleka od doskonałości, pełna błędów i złych lub niespójnych danych. Musi być rygorystycznie przetestowana i zbadana. Ale tego rodzaju analiza będzie trudna. Rządy nie mają jeszcze planów dotyczących regulacji algorytmów, które są niezwykle trudne do zrozumienia i są ściśle strzeżone przez firmy, które je tworzą.

Więcej ciekawych informacji: Czwarta faza wody

Źródła:

https://hai.stanford.edu/news/future-artificial-intelligence-medicine-and-imaging

​​https://www.yalemedicine.org/news/ai-medicine 

https://www.nature.com/articles/s41746-020-00333-z

https://www.businessinsider.com/how-ai-is-advancing-psychiatry-medicine-to-tackle-mental-illness-2021-9

https://www.nature.com/articles/d41586-021-02694-1

https://www.inverse.com/innovation/human-doctors

https://www.news-medical.net/news/20210915/Hospitals-use-artificial-intelligence-to-predict-Covid-patientse28099-oxygen-needs.aspx

https://www.nyu.edu/about/news-publications/news/2019/october/combination-of-artificial-intelligence—radiologists-more-accur.html

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.