Naturalnie w Równowadze > Umysł i ciało > Ruch > Dlaczego warto zgłębiać sztuki walki?

Dlaczego warto zgłębiać sztuki walki?

Opublikowano: 07/12/2021
Katarzyna Kieszkowska

Tworzę programy edukacyjne i certyfikujące. Nieustannie pogłębiam swoją wiedzę z zakresu medycyny żywienia, ekoterapii i naturalnego podejścia do zdrowia. Od 30 lat jestem dydaktykiem (Uniwersytet Warszawski, Lang LTC), edukuję i zarządzam procesami edukacyjnymi

Data ostatniej aktualizacji: 07.12.2021

Bez względu na specyfikę czy też dyscyplinę – sport odgrywa ogromną rolę we współczesnym świecie. Już od dawna wiadomo, że aktywność fizyczna kształtuje charakter, pozwala dobrze funkcjonować, rozwija, spełnia, a także poprawia samopoczucie. Sztuki walki, choć kojarzą się głównie z Azją, udoskonalają nie tylko aspekt fizyczny, ale też psychiczny. Choć może się wydawać, że jest to swego rodzaju nisza sportowa, są one dość popularne, nie tylko w Azji, ale też w Europie. Co więcej, niektóre z rodzajów sztuk walki, przykładowo taekwondo, są oficjalną konkurencją walk o medale Igrzysk Olimpijskich. Rodzi się więc pytanie, czy warto zgłębiać sztuki walki? Czym tak naprawdę one są, jakie są ich rodzaje oraz czego można się dzięki nim nauczyć? Dowiesz się tego w naszym artykule.

Spis treści:

  1. Czym są sztuki walki
  2. Rodzaje sztuk walki
  3. Zalety trenowania
  4. Podsumowanie

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Czym są sztuki walki?

Sztuki walki odnoszą się przede wszystkim do różnych rodzajów walki wręcz, jak również walki przy użyciu broni białej (broń, zadająca obrażenia przy wykorzystaniu siły ludzkich mięśni). W sztukach walki, ogromny nacisk kładzie się na naukę wyprowadzania ciosów w celu pokonania przeciwnika, bądź skutecznej obrony przed atakami wroga. Nie chodzi tutaj o demonstrowanie siły, a o jej mądre i sprytne wykorzystanie w sytuacjach zagrożenia. Zdobywana siła fizyczna ma służyć rozwojowi duchowemu, a nie zdobywania podziwu i odnoszenia własnych korzyści.

Najpopularniejsze sztuki walki wywodzą się z krajów takich jak: Chiny, Japonia, Tajlandia, Korea. Są one mocno zakorzenione w filozofii buddyjskiej, która jest charakterystyczna w tych zakątkach świata. Jej głównym założeniem jest umiejętność panowania nad swoimi ruchami oraz spokój, a nie rywalizacja i agresja. Przekazuje ona również takie wartości jak dyscyplina i szacunek dla przeciwnika. Między innymi to właśnie te cechy, odróżniają sztuki walki od sportów walki, których głównym założeniem jest pokonanie oponenta.

Może Cię zainteresować: Nasze kursy online

Rodzaje sztuk walki

Istnieje wiele rodzajów sztuk walki. Są to między innymi:

  • Karate – to sztuka walki, która służy samoobronie. Koncentruje się na zadawaniu ciosów przy użyciu rąk i nóg. Uderzeniom towarzyszy okrzyk, który ma na celu dodanie sobie siły oraz zdezorientowanie przeciwnika. 
  • Jiu-jitsu – uważane za pierwowzór innych sztuk walki. Jej założenia to ustępliwość, łagodność i miękkość ruchów. Chwyty w postaci dźwigni wymagają niezwykłej elastyczności, w związku z tym nie raz bywa tak, że trzeba ustąpić, aby się z nich wydostać. Ta sztuka walki uznawana jest za bardzo skuteczną w obronie, pozwala na obalenie przeciwnika i unieszkodliwienie go przy pomocy różnych chwytów.
  • Kung-fu – sztuka walki wywodząca się z Chin. W języku chińskim termin ten oznacza osiągnięcie wysokiego poziomu umiejętności w jakiejś dziedzinie. Adepci wykonują ruchy, które są oparte o zachowania dzikich zwierząt, dzięki temu wyróżnia się w niej style, między innymi: żurawia, małpy czy lamparta. Głównym celem jest samodoskonalenie. Walka może być nauczana zarówno z bronią białą, jak i wręcz
  • Taekwondo – oryginalnie było uznawane za system walki dla wojska w Korei. Charakter tej sztuki walki uległ zmianie w XX wieku. Ukierunkowane jest teraz głównie zachowaniu i poprawie kondycji fizycznej. Osobom trenującym taekwondo nakazuje się stosować do jego zasad. Rzetelność, grzeczność, odwaga, wytrwałość, samokontrola czy uprzejmość to cechy, które muszą być przestrzegane. 
  • Tai-chi – charakteryzuje się powolnym wykonywaniem spokojnych i harmonijnych ruchów. Kojarzy się bardziej z relaksem, niż sztuką walki. Celem jest zachowanie sprawności fizycznej, jednocześnie rozładowując stres.
  • Capoeira – sztuka walki wywodząca się z Brazylii. Opiera się ona głównie na tanecznych ruchach i akrobatycznych kopnięciach. Głównym celem jest bycie nieprzewidywalnym.
  • Aikido – oparte jest na synchronizacji ruchów z oddechem, wydobyciem wewnętrznej energii oraz zachowaniem spokoju. W tej sztuce walki wykorzystuje się siłę przeciwnika przeciwko niemu, neutralizując jego ataki. Zwinność, szybkość i spostrzegawczość to cechy, które mają ogromne znaczenie, zwłaszcza podczas walki z większym i silniejszym rywalem. Aikido bywa nazywane sztuką walki bez walki.
  • Muay Thai – pochodzi z Tajlandii i uznawane jest za świętość. Swego czasu była bardzo powiązania z obrzędami religijnymi. Opiera się ona na uderzeniach najtwardszymi częściami ciała – kolana i łokcie.
  • Judo – pochodzi z Japonii. Stawia ono przede wszystkim na szybkość oraz zwinność. Celem jest udoskonalanie się stricte w jego regułach. 

Zalety trenowania

Jakie pozytywne działanie może przynieść trening sztuk walki? Okazuje się, że jest ich mnóstwo. W zależności od tego, którą sztukę walki obierzesz sobie za cel, każda niesie za sobą ogrom doświadczeń, z których można wiele wyciągnąć. Jest to między innymi:

  1. dyscyplina,
  2. lepsza kondycja fizyczna,
  3. lepsze samopoczucie,
  4. zwiększona sprawność,
  5. poznanie własnego ciała i jego ograniczeń,
  6. nauka koncentracji,
  7. zwiększenie zdrowej pewności siebie,
  8. nauka grzeczności

Warto tutaj wspomnieć, że każdy adept sztuk walki, będzie poznawał siebie w inny sposób. Każda walka – wygrana czy przegrana – uczyć będzie innych wartości. Wszystko jest tutaj indywidualne i tylko samodyscyplina oraz samozaparcie są w stanie sprawić, że poznasz swoje możliwości i ograniczenia, a także będziesz bogatszy o nowe doświadczenia i wartości.

Wybrane dla Ciebie: Umysł i ciało

Podsumowanie

Czy warto więc poznać sztuki walki? Oczywiście, że tak! Sztuki walki to również sport, który kształtuje człowieka. Pozwala  zachować trzeźwość myślenia oraz nauczyć się podejmowania trafnych decyzji. Warto jednak pamiętać, że kluczem do sukcesu w jakiejkolwiek dyscyplinie sportowej, jest systematyczność. Trudno bowiem oczekiwać efektów bez zaangażowania i trudnej pracy.

Katarzyna Kieszkowska

Tworzę programy edukacyjne i certyfikujące. Nieustannie pogłębiam swoją wiedzę z zakresu medycyny żywienia, ekoterapii i naturalnego podejścia do zdrowia. Od 30 lat jestem dydaktykiem (Uniwersytet Warszawski, Lang LTC), edukuję i zarządzam procesami edukacyjnymi