Naturally Balanced > Modele ekoterapii > Terapia w naturze > Uziemianie, jako sposób na relaks

Uziemianie, jako sposób na relaks

Opublikowano: 31/03/2022
Sylwia Kieszkowska

Jestem psycholożką i psychoterapeutką. Prowadzę terapię indywidualną i grupową dla osób w trudnych sytuacjach społecznych. Specjalizuję się również w zaburzeniach związanych z odżywianiem.

Data ostatniej aktualizacji: 31.03.2022

Jak to się dzieje, że zwykły spacer po piasku, trawie, a także prace porządkowe we własnym ogrodzie potrafią pozytywnie działać na samopoczucie? Już od dawna wiadomo, że kontakt człowieka z naturą jest w stanie zdziałać cuda – relaksuje ciało, dodaje energii oraz uspokaja myśli. Więź między człowiekiem a przyrodą jest kojarzona zazwyczaj z ucieczką od zgiełku codziennych obowiązków, jak również z urlopem. Z pomocą przychodzi jednak uziemianie. Otóż dzięki tej czynności, wcale nie musisz brać urlopu i uciekać od obowiązków. Wystarczy wpleść ją w harmonogram dnia, a odczujesz ogromne korzyści. Ale co to właściwie jest uziemianie i jakie działanie za sobą niesie? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Spis treści:

  1. Czym jest uziemianie
  2. Co daje uziemianie
  3. W jaki sposób można się uziemić?
  4. Podsumowanie

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Czym jest uziemianie

Zacznijmy od krótkiej historii uziemiania. Clinton Ober był fachowcem od montowania telewizji kablowej. Nie były mu obce wszelkie zagadnienia związane z elektryką. Pewnego dnia jednak doznał oświecenia. Wpadło mu do głowy, że musi być jakiś związek ludzkiego ciała z ziemią, która w elektryce odpowiada przecież za bezpieczeństwo – nie przewodzi prądu. Doszedł do wniosku, że ludzie są przecież zbudowani z wody i minerałów, a co za tym idzie – są przewodnikami energii. Wykazał więc, że kontakt ludzi z podłożem może działać pozytywnie na zdrowie człowieka. Poprzez kontakt z podłożem dochodzi do wyrównania energii elektrycznej. Istnieje jednak jeden haczyk. Trzeba to robić boso.

A zatem uziemianie to kontakt ciała z ziemią, trawą, betonem, piaskiem, a nawet z wodą. Kontakt ciała z ziemią był codziennością przeważającej liczby ludności do lat 60 XX wieku. Zaczęto wtedy produkować buty z gumową podeszwą. Od tamtego czasu, wyraźnie zwiększyły się przypadki zachorowań na choroby autoimmunologiczne oraz alergie. Może mieć to związek właśnie z brakiem kontaktu ciała z naturą.

Może Cię zainteresować: Nasze kursy online

Co daje uziemianie

Uziemianie jednak musi coś w sobie mieć. Poza zapewnieniem relaksu wykazuje pozytywne działanie na zdrowie człowieka:

  1. Zmniejsza stany zapalne – wolne elektrony z ziemi pozwalają zwalczyć wolne rodniki, zapobiegając stanom zapalnym i szybkiemu starzeniu się. Badacze twierdzą, że uziemianie poprawia również krążenie krwi, przez co ciało jest w stanie lepiej rozdysponować substancje odżywcze oraz pozbyć się toksyn z organizmu. 
  2. Podnosi poziom energii – ludzie, którzy praktykują uziemianie, są zdania, że zapewnia ono dodatkową dawkę energii, a także zmniejsza ogólne zmęczenie. 
  3. Pomaga zmniejszyć ból – stany zapalne to główne ogniwo bólu w organizmie. Zwiększają obrzęk, zmniejszają sprawność ruchową, a także zniekształcają mięśnie. Badanie z 2010 roku (polegające na wykonywaniu ćwiczeń, które powodują ból mięśni), porównując próg bólu u dorosłych osób, które praktykowały i nie praktykowały kontaktu ciała z naturą, wykazało, że uziemianie podnosi wydolność układu odpornościowego, jak również wpłynęło na poziom bólu. Osoby, które nie miały styczności z uziemianiem, odczuły znacznie silniejszy ból, a także wydłużył się ich czas regeneracji.
  4. Wycisza – jest w stanie zapewnić spokój duszy i wyciszenie. Sprawi, że zapomnisz o obowiązkach i oddasz się relaksowi, który zapewni Ci dodatkową dawkę energii i motywację do dalszego działania.
  5. Redukuje hormon stresu – czas spędzony na łonie natury zredukuje stres i niepokój do minimum, a także wpłynie pozytywnie na osoby, cierpiące na depresję.

Pamiętaj, że schorzenia, takie jak chroniczny, przewlekły ból, lęk czy zmęczenie mogą być powodowane jednostką chorobową, dlatego nie warto ich lekceważyć i pomijać konsultacji lekarskiej, przed rozpoczęciem uziemiania. Mimo wszystko, czynność ta nie jest czymś, co zaszkodzi, więc warto mieć ją na uwadze i w miarę możliwości czerpać z niej jak najwięcej.

W jaki sposób można się uziemić?

Istnieje kilka sposobów uziemiania. Jedno jest jednak pewne – trzeba zadbać o kontakt ciała z ziemią oraz być maksymalnie skoncentrowanym, aby czerpać z tego połączenia jak najwięcej. Nie potrzeba wiele, by osiągnąć taki relaks:

  • spacer boso – jako najprostsza metoda uziemiania. Spacer po trawie o poranku, po piasku nad morzem czy na plaży, a także po chodniku – są one w stanie zapewnić Ci to, czego domaga się organizm.
  • leżenie na ziemi – bardzo dobra metoda, zwłaszcza że dużo większa część ciała ma wtedy kontakt z podłożem, co może tylko zwiększyć odczuwane efekty. Pamiętaj jednak, aby czuć się swobodnie i bezpiecznie, wybierając miejsce.
  • zanurzenie w wodzie – wielu zwolenników uważa, że zanurzenie się w wodzie jest równie dobrym sposobem. Pływanie oraz morsowanie pozytywnie będzie działać na organizm.
  • urządzenia uziemiające – wybierz je, jeśli powyższe sposoby nie są dla ciebie odpowiednie. Opracowano już uziemiające buty, podkładki, prześcieradła, materace, śpiwory, plastry, a także poduszki dla zwierząt. Bez problemu można znaleźć je w internecie. 

Sprawdź także: Uziemianie – grounding

Podsumowanie

Uziemianie może być dobrym sposobem na zapewnienie sobie relaksu, ale także na uśmierzeniu dolegliwości bólowych. Nie jest to również kosztowna sprawa. Oczywiście, możesz kupić uziemiające maty, prześcieradła czy podkładki, ale nie są one właściwie konieczne, aby osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty. Możesz być pewien, że dzięki uziemianiu, nie padniesz ofiarą „cudownych lekarstw”, które coraz częściej są oferowane, aby wyłudzić pieniądze. 

Sylwia Kieszkowska

Jestem psycholożką i psychoterapeutką. Prowadzę terapię indywidualną i grupową dla osób w trudnych sytuacjach społecznych. Specjalizuję się również w zaburzeniach związanych z odżywianiem.