Naturally Balanced > Ekoterapia w gabinecie > Dietetycy > Wegański nabiał – to nie tylko tofu

Wegański nabiał – to nie tylko tofu

Opublikowano: 29/03/2022
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 29.03.2022

Jeszcze kilka lata temu o wegańskim nabiale nie wiadomo było za wiele. Jedynym wyjściem dla wegan było mleko roślinne, które osiągało astronomiczne ceny. Trudno było znaleźć wegańskie odpowiedniki produktów mlecznych na sklepowych półkach. Dziś sytuacja wygląda znacznie lepiej, nawet w małych sklepach osiedlowych można spotkać wegańskie zamienniki nabiału, które mogą cieszyć nasze podniebienie. Paradoksalnie do tej dużej zmiany przyczyniła się pandemia i nasze podejście do zdrowszej diety.

Od niedawna pracuję nad wegańskimi produktami, które nie zawierają cukru, dużej ilości soli oraz konserwantów. Na liście moich wyrobów znajduje się fermentowana herbata (kombucha), kiszonki, warzywa marynowane, octy oraz od niedawna roślinny nabiał, którym jestem zachwycony. To, co początkowo wydawało mi się nieosiągalne, teraz jest dla mnie czymś w rodzaju misji i planu na kolejne miesiące, by pokazać, że ‘roślinnie’ nie oznacza ‘niesmacznie’. W tym wszystkim pomaga mi paradoksalnie pandemia, ponieważ wiele osób zaczęło zwracać większą uwagę na to, co je na co dzień oraz czytać etykiety produktów spożywczych. Jeśli nie wyobrażamy sobie życia bez masła albo gęstej śmietany, warto chociaż spróbować ograniczyć ilość jej spożywania, a z pewnością zobaczymy pozytywne efekty w przyszłości. 

Spis treści:

  1. Kokos, migdał, nerkowiec
  2. Co możemy zrobić z mleka roślinnego?
  3. Przepis na domowe roślinne mleko z migdałów
  4. Podsumowanie

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

Kokos, migdał, nerkowiec

Orzechy same w sobie mają bardzo dużo zdrowych tłuszczów, potasu, magnezu, witamin. Tak samo jak rośliny strączkowe, które są wykorzystywane do produkcji roślinnego nabiału, są bogate w cenne w naszej diecie białko. Co najważniejsze roślinne mleko można przygotować samemu w domu i nie jest to skomplikowana sprawa. Przykładowo do mleka migdałowego, które jest bardzo popularnym roślinnym zamiennikiem mleka, potrzebujemy jedynie migdałów, wody oraz blendera o dużej mocy. Takie mleko robione w domu jest dobrym wyjściem, jeśli chodzi o dbanie o środowisko, gdyż nie musimy co chwilę kupować mleka w sklepie, a co za tym idzie nie zużywamy tyle plastiku.

Co możemy zrobić z mleka roślinnego?

Najłatwiej zacząć od mleka, które przedstawiłem wcześniej. Jeśli dodacie do niego sok z cytryny i podgotujecie przez 15 min. na małym ogniu, powstanie wam serwatka i „ser”, który można przecedzić przez pieluchę i następnie odstawić na całą noc. Na drugi dzień będziecie się mogli cieszyć świeżym serem, który przypomina ricottę albo kremowy ser. Z mleka, odrobiny oleju, łyżeczki musztardy i czarnej soli, która imituje smak oraz aromat jajek, może powstać domowy majonez. Jeśli tęsknicie za żółtym kolorem jaj, zawsze można dodać odrobinę kurkumy, która jest równie zdrowa. Z nerkowców, odrobiny pasty miso (fermentowanej pasty z soi) oraz kefiru roślinnego powstanie smaczne smarowidło na chleb, z którym możecie eksperymentować na różne sposoby i smaki. Na sam koniec zostawiam kefir z mleka kokosowego. Potrzebne do jego produkcji są grzybki tybetańskie i mleko kokosowe. Brzmi jak czarna magia, ale wszystko jest dostępne i do kupienia w sieci. A kefir z mleka kokosowego może posmakować i przypaść do gustu nawet ulubieńcom klasycznego kefiru.

Jak widzicie, opcji jest wiele i co najważniejsze możecie zrobić je w domu w bardzo prosty sposób. W sklepach dostępne są jogurty owocowe, klasyczne, sery żółte, sery z dziurami, smarowidła a nawet wegańskie sery z pleśnią, w której używa się pleśni również przy produkcji klasycznych serów pleśniowych. Wspomniałem wcześniej o czarnej soli jako imitacji smaku i zapachu jajek. Jeśli chcecie wydobyć serowy posmak w swoich domowych smarowidłach wegańskich, polecam użyć do tego drożdżowych nieaktywnych płatków. Do podkręcenia mdłego smaku warto użyć soku z kiszonej kapusty, ogórków bądź innych kiszonek. 

Roślinny nabiał to smaczna, zdrowa dla nas, planety i zwierzaków alternatywa.  Zobaczcie sami, jakie plusy wynikają ze spożycia roślinnego nabiału:

  • mniejsza emisja gazów cieplarnianych,
  • mniejsze zużycie wody do produkcji,
  • jakość produktu,
  • zawartość witamin oraz wapnia,
  • źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych,
  • roślinne produkty mleczne, fermentowane wspomagają pracę naszych jelit (np. kefir z mleka roślinnego).

Co możemy znaleźć w roślinnej ofercie:

  • mleko,
  • kefir,
  • jogurty,
  • masło,
  • majonez,
  • śmietanę do gotowania,
  • ser feta,
  • ser żółty,
  • ser kremowy,
  • smarowidła serowe,
  • napoje owocowe z mleka roślinnego.

Przepis na domowe roślinne mleko z migdałów

Składniki:

  • Woda – 1l 
  • Migdały – 400g

Sposób przygotowania:

  1. W pierwszej kolejności namocz migdały na cały dzień – najlepiej z samego rana tak, aby na drugi dzień były gotowe.
  2. Następnego dnia przecedź je przez sito i potrząśnij, aby pozbyć się nadmiaru wody.
  3. Do kielicha blendera wsyp orzechy i dolej pół litra wody.
  4. Miksuj na pełnych obrotach tak, aby powoli powstawało mleko. Gdy płyn będzie za gęsty, dodaj odrobinę więcej wody.
  5. Gotowe mleko przecedź przez gazę a pulpę, która zostanie, możesz wykorzystać do zrobienia roślinnego parmezanu.
  6. Wystarczy, że wysuszysz ją w piecu i następnie wymieszasz ją z płatkami drożdży nieaktywnych oraz odrobiną kurkumy.
  7. Na samym końcu mleko przelej do słoika i przetrzymuj w lodówce. 

Podsumowanie

Mam nadzieję, że pokazałem wam chociaż trochę możliwości roślinnego nabiału. Uwierzcie mi, warto po niego sięgnąć i poszukać swoich smaków. A jeśli nic nie przekona was do zmiany, to spróbujcie domowych przepisów, może te trafią w gusta waszych kubków smakowych.

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.