Naturally Balanced > Modele ekoterapii > Terapia w naturze > Wpływ natury na zdrowie psychiczne

Wpływ natury na zdrowie psychiczne

Opublikowano: 14/09/2021
Sylwia Kieszkowska

Jestem psycholożką i psychoterapeutką. Prowadzę terapię indywidualną i grupową dla osób w trudnych sytuacjach społecznych. Specjalizuję się również w zaburzeniach związanych z odżywianiem.

Data ostatniej aktualizacji: 14.09.2021

Codzienny kontakt z naturą, oddychanie świeżym powietrzem, zapach kwiatów, śpiew ptaków, dotyk liści, czy drzemka na trawie to klucz do osiągnięcia zdrowia psychicznego. Każdy marzy o takim miejscu, gdzie może się schować przed trudami życia codziennego i zwyczajnie odpocząć.

Matka Natura oferuje tyle darów, które dodają energii, wzmacniają odporność psychiczną, ale też fizyczną. Korzystanie z jej darów to najlepszy sposób na dobre samopoczucie i zdrowie.

Spis treści:

  1. Co to znaczy zdrowie psychiczne
  2. Trzy elementy zdrowia psychicznego
  3. Natura a zdrowie psychiczne
  4. Dary natury wspierające zdrowie psychiczne

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Co to znaczy zdrowie psychiczne?

Przez Światową Organizację Zdrowia zdrowie psychiczne jest definiowane jako „dobrostan, w którym jednostka zdaje sobie sprawę ze swoich możliwości, jest w stanie sprostać stresorom życia codziennego, może pracować produktywnie i efektywnie oraz jest w stanie stworzyć wkład w życie swojej społeczności”, a także „Zdrowie jest stanem całościowego fizycznego, psychicznego oraz społecznego dobrostanu, a nie wyłącznie brakiem choroby lub dysfunkcji”.

Trzy elementy zdrowia psychicznego:

  • biologiczny – dieta, aktywność fizyczna, geny, choroby, poziom np. dopaminy.  
  • psychologiczny – osobowość, wierzenia, wzorce wyniesione z dzieciństwa, poziom stresu i sposób radzenia sobie z nim, jak również nastawienie do życia asertywność.
  • społeczny – kontakty z ludźmi wokół nas.

Coraz więcej osób cierpi na zaburzenia zdrowia psychicznego, do których należą: zaburzenia lękowe, depresja, uzależnienia od alkoholu i narkotyków, schizofrenia czy choroba afektywna dwubiegunowa. Dlatego też bardzo ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne, a z pomocą przychodzi natura.

Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online

Natura a zdrowie psychiczne

Wiadomo nie od dziś, że najlepiej zrelaksować się można na łonie natury. Badania prowadzone przez University of Exeter, opublikowane w „Scientific Reports” wykazały, że ludzie spędzający co najmniej 120 minut w tygodniu na łonie natury cieszą się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.

Wyjazd na wieś, nad jezioro, rzekę, w góry czy też wyjście do parku czy lasu to najlepszy sposób na spędzenie czasu w otoczeniu przyrody. Najlepiej mieć własny ogród, z dala od zgiełku i uprawiać w nim warzywa, owoce czy kwiaty. Śpiew ptaków i inne odgłosy natury wprawiają w dobry nastrój, pomagają odpocząć. Pobyt na świeżym powietrzu pomoże zapomnieć o problemach dnia codziennego, zredukuje poziom stresu. Obcowania z przyrodą przynoszą umysłowi same korzyści: zwiększenie poczucia własnej wartości, satysfakcję z życia, poczucie szczęścia, jednocześnie zaś wiążą się niższym poziomem depresji i poczucia samotności – tak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Tokio. Wyniki badania opisali oni na łamach pisma „Ecological Applications”. Jak widać w czasie izolacji, jak również w sytuacji stresowej warto korzystać z dobrodziejstw Matki Natury. Przebywanie na łonie natury ułatwia uzyskać spokój, pomaga odpocząć i kontemplować, a osiągamy to w sposób naturalny dzięki zmysłom.

Dary natury wspierające zdrowie psychiczne

Odpowiednio dobrana dieta, bogata w naturalne produkty poprawia kondycję psychofizyczną, może także zapobiec rozwojowi stanów lekowych i depresji. Codzienny jadłospis powinien składać się z 5 regularnie spożywanych posiłków, które dostarczą organizmowi energii i zadbają o dobre samopoczucie. Dieta powinna pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu serotoniny, czyli tak zwanego „hormonu szczęścia”.

Należy spożywać produkty bogate w pełnowartościowe białka i węglowodany złożone, czyli:

  • pieczywo z pełnego przemiału,
  • kasze,
  • brązowy ryż,
  • razowe makarony,
  • nasiona roślin strączkowych,
  • orzechy,
  • nasiona i pestki,
  • jaja i ryby.

Kluczowe znaczenie ma także poziom serotoniny. Żeby utrzymać go na właściwym poziomie należy sięgać po żywność bogatą w magnez, żelazo, witaminę C, D oraz kwas foliowy.

Tryptofan obecny jest w:

  • bananach,
  • owocach morza,
  • jajach,
  • twarogu,
  • awokado.

Codzienne menu powinno także dostarczać witamin z grupy B, a także prebiotyków. Warto więc włączyć do diety warzywa, owoce i inne produkty od Matki Natury. Wiadomo nie od dziś, że jedzenie poprawia humor.

Kontakt z przyrodą ma  zbawienny wpływ na człowieka. Warto spędzać jak najwięcej czasu na łonie natury delektując się jej darami.

Więcej ciekawych informacji: Jak rozwijać relację z naturą w mieście

Źródła:

Wilczyńska A., Kwasy tłuszczowe w leczeniu i zapobieganiu depresji, Psychiatria Polska, 2013,

Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, Warszawa 2014.

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-11/w-ard111720.php

Sylwia Kieszkowska

Jestem psycholożką i psychoterapeutką. Prowadzę terapię indywidualną i grupową dla osób w trudnych sytuacjach społecznych. Specjalizuję się również w zaburzeniach związanych z odżywianiem.