Data ostatniej aktualizacji: 08.09.2023
Sam tytuł artykułu to dobra zagadka, o co właściwie chodzi i skąd się wziął indyk w lesie, a właściwie jego ogon. Rozwiązaniem zagadki jest grzyb pasożytniczy – Wrośniak różnobarwny / Trametes versicolor. Który swoją potoczną nazwę zawdzięcza barwnej strukturze oraz przypominający ogon indyka kształt (nazw. ang. Turkey tail mushoroom). Wrośniak jest pasożytem jako grzyb nadrzewny, ale dla nas ludzi ma duży potencjał, jeśli chodzi o walkę z chorobami nowotworowymi.
Spis treści:
- Czym jest Wrośniak różnobarwny i jak go rozpoznać?
- Gdzie i kiedy można go znaleźć?
- Zastosowanie Wrośniaka i walka z rakiem
- Wrośniak w kuchni
- Podsumowanie
Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.
Czym jest Wrośniak różnobarwny i jak go rozpoznać?
Wrośniak różnobarwny jest grzybem nadrzewnym, pasożytniczym. Niestety nie jest grzybem jadalnym, często szukam w lesie tych jadalnych osobników tak aby wykorzystać ich potencjał w kuchni. Do drzewa przyrasta bokiem albo środkowo. Młode Wrośniaki są jednolitego koloru, jasnobrązowe, filcowate – ciężkie do rozpoznania. Z czasem nabierają jedwabistego połysku i co najważniejsze przy odróżnieniu tego gatunku od innych Wrośniaków, posiadają kolorowe strefy, które wyglądają jak kolejne warstwy, które nakładają się na Siebie tworząc pięknego grzyba nadrzewnego. Owocnik ma wykończenie ostre, cienkie, lekko pofałdowane z jedwabistym dotykiem i połyskiem jak wcześniej wspomniałem.
Może Cię zainteresować: Nasze kursy online
Gdzie i kiedy można go znaleźć?
W naszym kraju to bardzo pospolity grzyb nadrzewny który jest SAPOTROFEM, czyli pobiera energię z martwych szczątków organicznych. Więc jeśli chcemy znaleźć Wrośniaka różnobarwnego musimy szukać starych drzew, rozkładających się pniaków w lasach, parkach a nawet możemy znaleźć je w niedaleko swojego domu gdzieś na podwórzu na starym pniaku po ściętym drzewie. Co najważniejsze! ten grzyb rośnie przez cały rok, więc nawet w zimę pod pierzyną śniegu można znaleźć tego prozdrowotnego nadrzewnego grzyba.
Zastosowanie Wrośniaka i walka z rakiem
Wrośniak ma moc do walki z rakiem! Hamuje wzrost komórek nowotworowych. Przyczynia się do łagodnych skutków leczenia z użyciem chemio oraz radioterapii. W przypadku zmęczenia, nudności, utraty apetytu oraz silnego bólu, który towarzyszy podczas leczenia z użyciem tych technik.
Badania prowadzone w Minnesota Medical School i Bastyr Univeristy wskazały pozytywne oddziaływanie lecznicze na kobietach z rakiem piersi. Przyjmowały ekstrakt z Wrośniaka różnobarwnego przez cztery tygodnie i po upływie tego czasu, stwierdzono podwyższoną odporność, przy braku szkodliwych dla zdrowia skutków ubocznych. W owocnikach izolowana jest tzw. resztka białkowa która jest wykorzystywana jako przyszłość do walki z nowotworami. Ponadto Wrośniak różnobarwny pomaga przy chorobach układu pokarmowego oraz ostrej białaczki.
Wrośniak w kuchni
Co prawda Wrośniak różnobarwny jest grzybem niejadalnym, ale nie oznacza, że nie możemy wykorzystać tego grzyba nadrzewnego w naszej kuchni do różnych eksperymentów. Miłośnik dzikiego jedzenia Pascal Baudar* poleca do herbaty, naparu z Wrośniaka dodać odrobinę przypraw tak aby z leczniczej, dość niesmacznego napoju powstał smaczny leśny, leczniczy browar albo lemoniada. Do słoika z naparem biorąc pod uwagę nasz klimat i dzikie zioła w okresie zimowym możemy dodać owoce dzikiej róży, suszoną żurawinę lub owoce głogu. Niech grzyb nadrzewny – Wrośniak będzie naszą podstawą, a my zajmijmy się resztą. Pamiętajmy, że grzyb doda nam goryczki, więc musimy szukać kontrapunktu. Wykorzystując pomysły Pascala, postanowiłem sam wstawić grzyby do octu, aby po 3 miesiącach powstał mi smaczny, zdrowy aromatyzowany ocet, którego wykorzystam na zimno (aby zachować właściwości) do gotowania lub marynowania żywności. Pomysłów jest od groma, jeśli jednak to zbyt dużo dla was, zawsze można sięgnąć po wersje sproszkowaną albo w kapsułkach.
Podsumowanie
Podczas spacerów, możemy być nieświadomi tego, że grzyb nadrzewny którego mijamy, może zdziałać cuda dla naszego zdrowia. A co najciekawsze, pomimo tego, że jest niejadalny, jest możliwy do wykorzystania a jego walory smakowe oraz jego właściwości lecznicze możemy wykorzystać do przygotowania roślinnego napoju, kwasu chlebowego bądź zwykłej herbaty z dodatkiem swoich ulubionych przypraw. Zawsze jestem mile zaskoczony, gdy podczas poszerzania swojej wiedzy na temat dzikiego jedzenia, spotyka mnie zawsze coś miłego. A Wrośniak różnobarwny, grzyb nadrzewny jest tego idealnym przykładem.
*PASCAL BAUDAR – mieszkający w Los Angeles miłośnik dzikich ziół, badacz i autor książek. Od 17 lat jego życie i pasja to dzikie zioła, zielarstwo i etnobotanika.
Więcej ciekawych informacji: CHAGA – magiczny, prozdrowotny grzyb w Twoim lesie
Źródła:
Pascal Baudar – „Roślinny browar”
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25954909/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wro%C5%9Bniak_r%C3%B3%C5%BCnobarwny