Naturally Balanced > Umysł i ciało > Psychologia > Jak zapobiec wypaleniu zawodowemu?

Jak zapobiec wypaleniu zawodowemu?

Opublikowano: 15/02/2022
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 15.02.2022

Wypalenie zawodowe to coraz częstszy problem, z którym próbujemy sobie poradzić. Stawiamy na efektywność osobistą, zyskujemy pozycję lidera bądź w końcu zdobywamy upragniony awans, o który tak długo walczyliśmy, a nagle okazuje się, że zdobyte wyniki w ogóle nas nie cieszą! Co więcej: nasza praca zaczyna nas wyjątkowo irytować. Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym? Czy można temu zapobiec?

Spis treści:

  1. Czym jest wypalenie zawodowe?
  2. Wypalenie zawodowe: objawy
  3. Jak zapobiec wypaleniu zawodowemu

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Czym jest wypalenie zawodowe?

Najprościej rzecz ujmując, jest to stan, w którym praca nas przerasta i sprawia nam niebywałą trudność, a my sami na myśl o pracy czujemy wyczerpanie emocjonalne, fizyczne oraz psychiczne. Do tego wszystkiego odczuwamy spadek cierpliwości oraz całkowitą niechęć do pracy.

Praca, która do tej pory sprawiała nam radość oraz spełniała nasze aspiracje – dziś staje się przykrą koniecznością. Zaczynamy odczuwać chroniczne zmęczenie, coraz częściej boli nas głowa, a klienci wyjątkowo irytują. I tak każdego dnia. Są to najczęstsze objawy wypalenia zawodowego, z którymi możemy się spotkać wśród pracowników. A jeśli w porę nie zareagujemy i nie odkryjemy problemu – może skończyć się nawet depresją.

Żyjemy w czasach, w których efektywność osobista to klucz do sukcesu. Angażujemy się emocjonalnie w wykonywaną pracę i ignorujemy objawy, które mogą świadczyć o tym, że właśnie przestajemy sobie radzić ze stresem. Jesteśmy nastawieni na awans, bądź wyższą pozycję w firmie. Ignorujemy objawy ze strony organizmu, angażując się zbyt mocno w pracę i stawiając sobie zbyt wysokie cele zawodowe. Praca zaczyna odbijać się na naszej rodzinie czy relacjach towarzyskich, a my pozostajemy ku temu całkowicie obojętni, popadając coraz głębiej w marazm.

Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online

Wypalenie zawodowe: objawy

Skąd wiadomo, że dotyczy to właśnie nas? Jak odróżnić wypalenie zawodowe od zwykłego przepracowania? Przecież awans miał cieszyć, był priorytetem! A nagle okazuje się, że pozycja lidera w firmie stała nam się całkowicie obojętna. Mało tego nagle odczuwamy całkowitą niechęć do miejsca pracy i najchętniej poszlibyśmy na zwolnienie lekarskie.

Warto więc zwrócić uwagę kiedy praca, która do tej pory nas cieszyła i spełniała nasze ambicje zawodowe, nagle zaczyna nas zniechęcać. Do typowych objawów wypalenia zawodowego należą:

  • złość oraz niechęć do pracy, która do tej pory spełniała nasze ambicje zawodowe
  • izolacja oraz wycofywanie się z życia towarzyskiego
  • chroniczne uczucie zmęczenia oraz wyczerpania, ciągłe spoglądanie w pracy na zegarek
  • niezdolność do koncentrowania się na powierzonym zadaniu oraz zanikająca umiejętność dokładnego słuchania klienta
  • częste bóle głowy oraz objawy ze strony układu pokarmowego
  • problemy ze snem oraz koncentracją
  • problemy rodzinne oraz towarzyskie
  • coraz częstsze zwolnienia

Jak zapobiec wypaleniu zawodowemu?

Termin wypalenia zawodowego nie musi dotyczyć każdego. To, że mamy słabszy dzień w pracy, a nasz organizm wysyła nam mocne sygnały przemęczenia, wcale nie musi oznaczać, że właśnie doświadczyliśmy wypalenia zawodowego. Wbrew pozorom wypalenie jest to dość złożony proces, co jednak zrobić, aby temu zapobiec?

  • Stawianie sobie realnych granic adekwatnych do własnych możliwości.
  • Nie uleganie presji otoczenia. Życie oraz praca zawodowa zgodne z naszymi wartościami.
  • Wiara we własne siły oraz możliwości. Motywacja samego siebie każdego dnia.
  • Akceptacja oraz zrozumienie własnych porażek.
  • Dbałość o higienę snu, sposobu odżywiania oraz piramidę potrzeb.
  • Wierność zasadzie work life balance, czyli odpowiedni relaks po pracy, a także rozgraniczenie czasu pracy od czasu prywatnego.

Dane pokazują, że najczęściej z wypaleniem zawodowym mają problem osoby, które są tzw. pracoholikami. Stawianie pracy na pierwszym miejscu, brak rozgraniczenia systemu dom-praca oraz utożsamianie się z zakładem pracy to tylko kilka predyspozycji osobowościowych, które mogą doprowadzić nas na pierwszy stopień, czyli tzw. stadium ostrzegawcze przy wypaleniu zawodowym.

Jeśli jednak mimo usilnych starań nie jesteś w stanie rozgraniczyć życia zawodowego od życia prywatnego, warto skonsultować się z psychoterapeutą, który wspomoże Twój proces zrozumienia oraz wdrożenia go w życie.

Więcej ciekawych informacji: Czy warto udać się na psychoterapię?

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.