Naturally Balanced > Umysł i ciało > Psychologia > Zakochanie – stan duszy i ciała

Zakochanie – stan duszy i ciała

Opublikowano: 10/05/2022
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 10.05.2022

Zakochanie to stan, który sprawia, że zmianie ulega samopoczucie fizyczne i psychiczne. W brzuchu aż eksploduje od przysłowiowych motylków, a w głowie pojawiają się obsesyjne myśli na temat obiektu westchnień. Każdy zakochany mierzy się więc z silnymi reakcjami organizmu. Nie brakuje mu także doświadczeń duchowych – czuje się on połączony z partnerem lub partnerką niewytłumaczalną więzią. Zakochanie to więc zarówno stan ciała, jak i duszy.

Spis treści:

  1. Zakochanie i jego objawy fizyczne
  2. Zakochanie i jego objawy psychiczne
  3. Co odpowiada za zakochanie?
  4. Zakochanie a miłość

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Zakochanie i jego objawy fizyczne

Jak na poziomie biologicznym manifestuje się zakochanie? Objawy fizyczne bywają różne. Przede wszystkim pojawia się pożądanie i silna namiętność. Widok ukochanego lub ukochanej wywołuje silniejsze bicie serca, drżenie rąk, wypieki, często także przyśpieszony oddech. Za te reakcje odpowiadają hormony, przede wszystkim dopamina, która wywołuje poczucie szczęścia. Jej wyrzut wywołuje wręcz stany euforyczne. Za stan ekscytacji odpowiadają również takie hormony jak fentyloetyloamina, serotonina czy noradrenalina. Odczucia w ciele są przede wszystkim wynikiem mieszanki różnych hormonów, które silnie na jego oddziałowują.

Polecana książka – Psychologia miłości

Zakochanie i jego objawy psychiczne

Zakochanie to także objawy psychiczne. Przede wszystkim polegają one na obsesyjnym myśleniu o partnerze lub partnerce i bezkrytycznym myśleniu o tej osobie. Silny stan zakochania utrudnia wręcz logiczne myślenia oraz skupienie się na innych czynnościach, niezwiązanych z obiektem westchnień. To także stan niepewności. Brak odpowiedzi ze strony drugiej osoby może wywoływać lęk czy silnie poczucie niepokoju. Człowiek niecierpliwie wyczekuje kontaktu i ciągle sprawdza, czy może otrzymał już jakąś wiadomość od ukochanej osoby. Może on borykać się ze zmianami nastrojów.

Co odpowiada za zakochanie?

Co tak naprawdę odpowiadania za zakochanie? Hormony, fascynacja, a może coś więcej? Jak wiadomo, nie każde zakochanie się oznacza szczęśliwy związek. Silne emocje i reakcje tracą na swojej intensywności, ustępując często prozie życia. Z drugiej strony, bez fazy zakochania ciężko jest stworzyć związek. To właśnie wzajemne zainteresowanie, a także silne sygnały z ciała sprawią, że daje się drugiej osobie ogromną szansę. Ludzie otwierają się przed sobą, zaczynają budować bliskość. To ogromna szansa na stworzenie stabilnego związku, choć bywa też życiowym epizodem, który w dłuższej perspektywie czasu nie ma większego znaczenia. Zakochanie więc to tylko i aż „chemia”, ale sama miłość wymaga czegoś więcej.

Zakochanie a miłość

Choć wiele mówi się o „miłości od pierwszego wejrzenia”, psycholodzy się zgodni, że stworzenie satysfakcjonującego i stabilnego związku wymaga czegoś więcej, niż jedynie wzajemnej fascynacji. Kiedy stan zakochania traci na silne, partnerzy muszą zmierzyć się z różnymi kwestiami. Brak ekscytacji sprawia, że muszą oni wkładać więcej wysiłku w swoją relację. Zaczynają oni także widzieć siebie nawzajem w bardziej realistyczny sposób. To oczywiści naturalne, ale wiele osób czuje się tym rozczarowane. Dwoje ludzi musi podjąć więc świadomą decyzję, ze zostają razem. Nie mogą i nawet nie chcą już oni spędzać ze sobą każdej sekundy. Paradoksalnie działa to na plus. Partnerzy mogą złapać dystans i zadbać o odpowiednie proporcje w swoim życiu. Dzięki odpowiedniemu rozłożeniu akcentów, mogą oni też bardziej cieszyć się swoim towarzystwem. Choć zakochanie to ważny etap, który przyciąga ludzi do siebie, bardzo ważne dla związku jest to, co dzieje się tuż po ustaniu tych silnych reakcji emocjonalnych i fizycznych.

Zakochanie to przyjemny, choć też zwariowany okres w życiu. To naturalny etap wielu relacji. Niektóre z nich przeradzają się w związek, zdarza się jednak, że ludzie decydują się na rozstanie. Najważniejsze jest więc to, aby nie mylić zakochania z samą miłością. Nie jest możliwe dla ludzkiego organizmu, aby na dłuższą metę funkcjonować z tak podwyższonym poziomem niektórych hormonów. Nie byłoby to również dobre dla samego zakochanego, który często poprzez swoje silne uczucia zwraca mniejszą uwagę na inne dziedziny życia, jak praca, przyjaciele czy rodzina.

Przeczytaj także: Strach i lęk – czy wiesz czym się różnią?

Źródła:

Gumienna-Kontecka E., Pożądanie i miłość – czy jest w tym chemia?, [w:] Uniwersytet Wrocławski [online]. Dostępny w Internecie: https://www.uni.wroc.pl/pozadanie-i-milosc-czy-jest-w-tym-chemia/ (20.08.2021).

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.