Naturally Balanced > Edukacja i ekologia > Zero Waste w kuchni – jak nie marnować żywności

Zero Waste w kuchni – jak nie marnować żywności

Opublikowano: 24/07/2021
Sylwia Kieszkowska

Jestem psycholożką i psychoterapeutką. Prowadzę terapię indywidualną i grupową dla osób w trudnych sytuacjach społecznych. Specjalizuję się również w zaburzeniach związanych z odżywianiem.

Data ostatniej aktualizacji: 20.09.2021

Zero waste stało się czymś więcej, niż tylko trendem. To niezwykle mądry sposób zarządzania jedzeniem, ale również innymi produktami, które – produkowane w coraz większych ilościach – przyczyniają się do zwiększania śladu węglowego każdego z nas. Produkcja żywności, zarówno chów jak i produkcja roślin, ale także łańcuch dostaw, wpływają każdego dnia na obciążenie środowiska poprzez emisję gazów cieplarnianych. Zmniejszone marnowanie żywności staje się zatem nie tylko elementem oszczędności w naszym życiu, ale także ochrony przyrody. W jaki sposób możemy wprowadzić zero waste do naszej kuchni?

Z artykułu dowiesz się:

  1. Ile jedzenia marnujemy rocznie
  2. Zero Waste – co to znaczy
  3. Kuchenne Zero Waste

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty.

Ile jedzenia marnujemy rocznie

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa rocznie marnujemy 1,3 miliarda ton żywności. I chociaż chciałoby się myśleć, iż za marnotrawstwo odpowiada przede wszystkim gastronomia bądź produkcja żywności, dane wyraźnie wskazują, iż 53% wyrzucanej żywności generowane jest w gospodarstwach domowych. Aż 42 osoby na 100 (według badań Instytuty Kantar Millward Brown) przyznaje się do wyrzucania jedzenia.

Najczęściej wyrzucane są:

  • owoce,
  • warzywa,
  • wędliny,
  • pieczywo.

Powody marnowania żywności są różne – od zbyt dużych zakupów przez przekroczenie terminu przydatności do spożycia aż po zbyt duże porcje posiłków. Widać zatem, iż duża część produktów spożywczych może być oszczędzona przed zmarnowaniem tylko dzięki bardziej świadomemu kupowaniu.

Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online

Zero waste – co to znaczy

Zero Waste jest trendem, który zaczął się od chęci zmniejszenia ilości odpadków. Dopiero później przeniósł się na część życia związaną z jedzeniem. Choć można powiedzieć, iż zero waste jest sposobem, który wykorzystywany jest w każdym z uboższych domów czy też w czasach kryzysów, takich jak wojny.

Polecana książka

Kuchenne Zero Waste

Gotowanie z resztek, dbałość o wykorzystywanie każdego, nawet najmniejszego kawałka jedzenia – kiedyś był to sposób na przetrwanie. Obecnie, ze względu na wpływ, jaki marnotrawstwo ma na człowieka oraz środowisko, także można określić to w taki sposób.

W przypadku zero waste możemy odnieść się do tak zwanej zasady 5R, która opracowana została z myślą o zmniejszeniu generowania śmieci i innych odpadów. Można ją jednak swobodnie zaadaptować na potrzeby kuchni.

  • Refuse (odmawiaj)
  • Reduce (ograniczaj)
  • Reuse (użyj ponownie)
  • Recycle (przetwarzaj)
  • Rot (kompostuj)

Pierwsza zasada odnosi się oczywiście do odmawiania sobie zakupów, które nie są potrzebne. Kupowanie kompulsywne czy też bez zastanowienia odnosi się także do produktów spożywczych. Aby uniknąć takich zachowań najlepiej wychodzić do sklepu z konkretną listą.

Ograniczanie się dotyczy ilości produktów potrzebnych w gospodarstwie domowym. Jedną z przyczyn wyrzucania jedzenia są zbyt duże zakupy i porcje posiłków, które nie zostają zjedzone.

Ponowne używanie odnosi się do produktów, które były wykorzystane raz, jednak nadal mogą sprawdzić się w kuchni – jak warzywa z rosołu.

Przetwarzanie umożliwia wykorzystanie produktów, które zaczynają się psuć lub nie są już pierwszej świeżości. Można je mrozić lub kisić.

Kompostowanie żywności to rozwiązanie polecane bardziej w domkach niż mieszkaniach – umożliwia jednak wygodne wykorzystanie resztek w celu nawożenia roślin.

Więcej ciekawych informacji: Dieta a samopoczucie. Jak jedzenie wpływa na psychikę?

Jak zatem widać życie w nurcie zero waste wcale nie jest skomplikowane. Zakłada jedynie większą świadomość dotyczącą tego co kupujemy i co jemy.

Źródła:

https://ncez.pl/abc-zywienia-/fakty-i-mity/marnowanie-zywnosci–dlaczego-wyrzucamy-az-tyle-jedzenia-

Katarzyna Wągrowska, Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej, wyd. Znak Literanova, 2019.

Sylwia Kieszkowska

Jestem psycholożką i psychoterapeutką. Prowadzę terapię indywidualną i grupową dla osób w trudnych sytuacjach społecznych. Specjalizuję się również w zaburzeniach związanych z odżywianiem.