Naturalnie w Równowadze > Umysł i ciało > Psychologia > Znaczenie kolorów w psychologii

Znaczenie kolorów w psychologii

Opublikowano: 07/03/2023
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 07.03.2023

”Kolor to siła, która bezpośrednio wpływa na duszę” (Pablo Picasso). O psychologicznym znaczeniu kolorów z całą pewnością wiele do powiedzenia mają nie tylko artyści, ale również specjaliści zajmujący się marketingiem i reklamą, jak również modowi styliści czy projektanci wnętrz. Nie jest tajemnicą, że wybrane kolory uruchamiają określone emocje, stany, skojarzenia, a nawet zachowania. Dowiedz się, w jaki sposób działa ten mechanizm i jakie znaczenie mają poszczególne barwy!

Spis treści

  1. Kolor i jego znaczenie
  2. Czy kolory mogą wpływać na ludzką psychikę?
  3. Kolor czerwony
  4. Kolor zielony
  5. Kolor żółty
  6. Kolor niebieski
  7. Kolor biały
  8. Kolor czarny
  9. Kolor pomarańczowy

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Kolor i jego znaczenie

Kolor, ze względu na skojarzenia, jakie wywołuje, może pełnić rozmaite funkcje, zarówno w przestrzeni publicznej, edukacji, jak i reklamie. Jego rolą może być przyciąganie uwagi do wybranego elementu, wyeksponowanie danej cechy lub wzmocnienie wydźwięku przekazu. Niektóre kolory tak mocno zakodowały się w umysłach globalnej świadomości, że często wystarczy pokazać symbol w wybranym kolorze, bez konieczności opisywania go, aby bez problemu zrozumieć przekaz. Przede wszystkim “zakodowane” zostały kolory czerwony i zielony, używane m.in. w sygnalizacji świetlnej na ulicach, aplikacjach zakupowych czy kursach walut lub akcji.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że skojarzenia związane z kolorami z jednej strony często mają uniwersalny charakter, z drugiej jednak, mogą się różnić w zależności od tła kulturowego, kontekstu czy osobistych doświadczeń.

Kolor czerwony

Kolor czerwony określany jest jako przyciągający uwagę, dynamiczny, aktywny, pełny energii, pobudzający. Może też kojarzyć się z niebezpieczeństwem (jako że czerwień często stanowi znak ostrzegawczy) lub niepowodzeniem (sygnalizcja błędu). W psychologii czerwień postrzega się jako stymulującą do impulsywnych, spontanicznych zakupów. Jest to również kolor symbolizujący miłość, jednak w nadmiarze, również agresję.

Kolor zielony

Kolor zielony na ogół symbolizuje spokój, relaks, odnowę, naturę. Zieleń bardzo pozytywnie wpływa na ludzkie samopoczucie, a otaczanie się zielenią, szczególnie tą naturalną, działa kojąco. W biznesie kolor zielony wykorzystują te marki, które chcą być postrzegane jako bezpieczne i godne zaufania.

Kolor żółty

Kolor żółty reprezentuje optymizm, kreatywność, młodość, otwartość. W marketingu często wykorzystywany jest do zwrócenia uwagi na niskie, promocyjne ceny. Żółty często postrzegany jest jako wesoły, słoneczny kolor, który ma u innych wywoływać poczucie szczęścia, zadowolenia czy pozytywne nastawienie. Często kolor żółty kojarzony jest też z oświeceniem, zrozumieniem, wiedzą, jasnością myśli.

Kolor niebieski

Kolor niebieski reprezentuje pewność siebie, zaufanie, harmonię, spokój. Marki wykorzystujące ten kolor chcą być postrzegane jako profesjonalne i stabilne. Niebieskiego koloru unika się raczej w gastronomii, gdyż przypisuje mu się działanie hamujące apetyt.

Kolor biały

Kolor biały na ogół kojarzony jest z  czystością i niewinnością, ale również z ciszą i spokojem. Jest to również kolor pokoju (biała flaga), otwartości, uczciwości. Z psychologicznego punktu widzenia, biel wywołuje pozytywne emocje i wzbudza zaufanie. Szczególnie często kolor ten wykorzystywany jest w marketingu branży ślubnej.

Kolor czarny

Kolor czarny reprezentuje elegancję, luksus, wyrafinowanie, tajemniczość. Kolor ten wykorzystywany jest przez marki pragnące uchodzić za elitarne, prestiżowe. W wielu kulturach czerń symbolizuje jednocześnie żałobę, stratę, smutek, powagę. Kolejnym skojarzeniem z czernią jest postrzeganie jej jako symbolu władzy i autorytetu. Kolor czarny często stosowany jest bowiem do wyrażania siły i pewności siebie. Kolejnym skojarzeniem z kolorem czarnym jest prostota, minimalizm i nowoczesność.

Kolor pomarańczowy

Kolor pomarańczowy wzbudza pozytywne emocje, jest entuzjastyczny, ciepły, optymistyczny, kreatywny, energiczny. Otaczanie się kolorem pomarańczowym, podobnie jak w przypadku zieleni, wpływa na dobre samopoczucie i pozytywny nastrój. Podobnie jak kolor żółty, pobudza apetyt (stąd np. identyfikacja wizualna aplikacji Pyszne.pl).

Już tylko dzięki powyższym przykładom, można śmiało postawić tezę, że kolory mają silny wpływ na ludzkie emocje i mogą wywoływać określone nastroje, uczucia, emocje, myśli a nawet zachowania. Warto pamiętać przy tym, że skojarzenia dotyczące danego koloru nie są uniwersalne i mogą się różnić w zależności od kontekstu, tła kulturowego, osobistych doświadczeń, ale również nasycenia i oświetlenia.

Źródła:

  1. Kilijańska B.: Wpływ koloru przekazu na jego percepcję. Dziennikarstwo i Media, nr 8, 2017.
  2. Płotka M., Litwin W.: Psychologia koloru w odniesieniu do systemów informatycznych, Wydawnictwo PJWSTK, Warszawa 2010.
  3. Sabater V.:Psychologia koloru: co oznaczają kolory  i jaki mają na nas wpływ, https://pieknoumyslu.com/psychologia-koloru-wplyw/, dostęp: 08.02.2023
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.