Naturalnie w Równowadze > Modele ekoterapii > Terapia roślinna > Herbata z ekstraktu z brzozy: korzyści, skutki uboczne i sposób spożywania

Herbata z ekstraktu z brzozy: korzyści, skutki uboczne i sposób spożywania

Opublikowano: 26/06/2023
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 26.06.2023

Spis treści:

  1. Dlaczego warto pić herbatę z ekstraktu z brzozy?
  2. Jak przygotować herbatę brzozową
  3. Środki ostrożności
  4. Wnioski

Dlaczego warto pić herbatę z ekstraktu z brzozy?

Zwłaszcza, że wiosną pojawiają się nowe liście i pędy, herbata z ekstraktu z brzozy jest bogatym źródłem wielu składników odżywczych, w tym witaminy C i flawonoidów (substancje o właściwościach przeciwnowotworowych, przeciwutleniających, przeciwzapalnych i przeciwwirusowych). Ekstrakt z brzozy ma również właściwości ściągające, moczopędne, przeciwbólowe i napotne, pomagając w leczeniu infekcji dróg moczowych, problemów z nerkami, reumatyzmu i różnych chorób skóry. Herbata z liści brzozy ma subtelny pieprzny smak, ale jej świeży smak jest podobny do zielonej herbaty. 

Brzozy pochodzą z półkuli północnej, a lecznicze ekstrakty z brzozy sięgają czasów średniowiecza, kiedy nakładanie kory brzozy na skórę stosowano w celu przyspieszenia gojenia się ran ze względu na wysoką zawartość betuliny w korze. Członek rodziny drzew Betula, najczęstsze odmiany brzozy, które są spożywane do celów leczniczych, to brzoza brodawkowata (Betula pendula), brzoza biała (Betula pubescens) i brzoza słodka (Betula lenta). Uważa się, że jeszcze przed odkryciem jego właściwości zdrowotnych ekstrakt z brzozy był używany jako spoiwo w epoce kamiennej, a niektóre źródła sugerują nawet, że neandertalczycy używali kory brzozowej do produkcji smoły i tkanin. Chociaż drzewa pochodzą z krajów północnych, stosowanie ekstraktów z brzozy rozciąga się również na indyjską medycynę ajurwedy, dzięki czemu ekstrakty z brzozy mają długą i szeroką historię medyczną. 

Jak przygotować herbatę brzozową

Napar z ekstraktów brzozy do herbaty to najczęstszy sposób na uzyskanie jej zdrowotnych właściwości. Zbierając własne dzikie liście w pobliskim lesie, otrzymasz najświeższe i najbogatsze w składniki odżywcze ekstrakty z brzozy, a wszystko, czego potrzebujesz, to 3-5 liści na filiżankę. Możesz również zaparzyć herbatę, zaparzając świeże gałązki lub korę, ale pamiętaj, że usuwanie kory z żywych drzew może uszkodzić ich wzrost, więc najlepiej trzymać się liści i małych gałązek, a kory używać tylko wtedy, gdy drzewo jest ścinanie. Stamtąd po prostu wrzuć liście lub inne ekstrakty brzozy do filiżanki lub imbryka, zalej je gorącą wodą, zaparzaj przez 5-10 minut i gotowe. 

Brzozy są dość łatwo rozpoznawalne po ich papierowej (zwykle białej) korze i spiczastych, ząbkowanych liściach. Skonsultuj się z przewodnikiem terenowym, aby odkryć lokalne odmiany w pobliżu, ale na szczęście brzozy nie mają trujących sobowtórów, które można łatwo pomylić. 

Spożywanie świeżych ekstraktów pozwala nam uzyskać jak najwięcej składników odżywczych z roślin, ale można również zbierać i suszyć liście, aby zrobić herbatę przez cały rok, a nawet kupić suszone liście brzozy przez Internet. 

Środki ostrożności

Ze względu na działanie moczopędne nie zaleca się spożywania wyciągów z brzozy podczas przyjmowania leków moczopędnych lub tabletek nasennych, ponieważ takie połączenie może prowadzić do nadmiernej utraty wody. Nawet jeśli nie przyjmujesz tych leków, jeśli regularnie spożywasz ekstrakty z brzozy, pamiętaj, aby równolegle pić dużo wody, aby uniknąć odwodnienia. 

Spożywania ekstraktu z brzozy powinny unikać także osoby zagrożone wysokim ciśnieniem krwi (nadciśnieniem). Działanie moczopędne brzozy może zwiększać ilość zatrzymanej soli w organizmie, potencjalnie zwiększając poziom sodu u chłopca, co może pogorszyć wysokie ciśnienie krwi. 

Wreszcie, wiele osób cierpi na alergię na pyłki brzozy. Ta alergia jest znana jako zespół alergii jamy ustnej (OAS), a osoby cierpiące na nią często nie tolerują marchwi, bylicy pospolitej, selera, orzechów laskowych, orzeszków ziemnych, soi, jabłek i niektórych przypraw. Tak więc, jeśli cierpisz na którąkolwiek z tych alergii pokarmowych, skonsultuj się z lekarzem przed spożyciem ekstraktów z brzozy. 

Nieliczne zgłoszone skutki uboczne ekstraktu z brzozy obejmują nudności po spożyciu w nadmiernych ilościach, a także swędzenie, wysypkę i objawy grypopodobne u osób z alergią na pyłki brzozy. 

Wnioski

Umiarkowane spożycie herbaty brzozowej może być dobre dla nas wszystkich, oczyszczając nasz organizm z zatrzymanych toksyn w ramach zdrowej i zróżnicowanej diety. Jak zawsze w przypadku spożywania dzikiej żywności, zbieranie własnych ekstraktów z brzozy na wiosnę ma dodatkową zaletę, ponieważ pozwala nam spędzać czas na łonie natury z uwagą na nasze otoczenie, pomagając nam uzyskać psychiczne i emocjonalne korzyści, jakie może zapewnić spędzanie czasu na łonie natury. 

Źródła:

  • Balkan Herb (n/d). ‘Birch Leaf Tea’. Balkan Herb.  
  • Betina Tsvetkova (2022). ‘Birch leaves – health benefits, usage and side effects’. Sanat.io. 
  • Euphoric Herbals (n/d). ‘5 Benefits of Birch Bark, Leaves, and Twigs’. Euphoric Herbals. 
  • Healthy Green Savvy (2022). ‘How to Make Birch Tea 2 Ways (Birch Leaf Tea, Birch Bark Tea)’. Healthy Green Savvy. 
  • Healthy Ronin (n/d). ‘Birch Tea Benefits (and Recipe) – A Year Round Cleansing Remedy’. Healthy Ronin. 
  • Nevada Berg (2022). ‘Birch Tea’. North Wild Kitchen. 
  • Weleda UK (n/d). ‘The Power of Birch Leaves’. Weleda UK. 
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.