Naturally Balanced > Modele ekoterapii > Terapia pożywieniem > Jak zwiększyć libido? Dieta może pomóc

Jak zwiększyć libido? Dieta może pomóc

Opublikowano: 26/07/2021
Katarzyna Kieszkowska

Tworzę programy edukacyjne i certyfikujące. Nieustannie pogłębiam swoją wiedzę z zakresu medycyny żywienia, ekoterapii i naturalnego podejścia do zdrowia. Od 30 lat jestem dydaktykiem (Uniwersytet Warszawski, Lang LTC), edukuję i zarządzam procesami edukacyjnymi

Seksualność to niezwykle istotna sfera życia większości z nas. Może zapewniać ogromną satysfakcję, ale także być przyczyną napięć i stresu. Szacuje się, iż zaburzenia podniecenia mogą dotyczyć od 8 do 28% populacji kobiet i około 15% mężczyzn. Oczywiście dane są szacunkowe, gdyż seksualność nadal dla wielu osób pozostaje tematem tabu. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal – także na własną rękę – poszukujemy sposobu na polepszenie swojego życia seksualnego. Pomocą może okazać się dieta.

Libido u mężczyzn, libido u kobiet

Libido jest pragnieniem do zaspokojenia potrzeb seksualnych, na który wpływ mają czynniki biologiczne, psychologiczne i społeczne. To rozbudowany koncept, w którego skład wchodzi zarówno poczucie własnej wartości, odczucia romantyczne, intymność, ale oczywiście także produkcja hormonów, która jest kwestią indywidualną, regulowaną także wiekiem. Przyjęło się uznawać, iż tylko mężczyźni posiadają libido. Jest to oczywiście powiązane z postrzeganiem kobiety jako potencjalnej matki, nie zaś istoty seksualnej, posiadającej własne potrzeby. Na szczęście to podejście do tematu seksualności powoli się zmienia. Dzięki temu możemy swobodnie mówić o sposobach na zwiększenie libido nie tylko z punktu widzenia mężczyzny, ale także kobiety.

Jak zwiększyć libido?

Na libido wpływ ma wiele czynników, o czym nie wolno zapominać. To złożona kwestia, której nie można uprościć wyłącznie suplementacją czy też dobrą dietą. Nie da się jednak ukryć, iż sposób żywienia ma ogromny wpływ na to, jak postrzegamy swoje ciało i jak się w nim czujemy – także pod kątem seksualności. 

Masa ciała może być jednym z czynników, które zmniejszają libido zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Zbyt niskie i zbyt wysokie BMI przekłada się bowiem na zaburzenia pożądania, lęk seksualny oraz ilość spermy. Dlatego pierwszym krokiem na zwiększenie libido jest osiągnięcie odpowiedniej dla siebie masy ciała.

Co jeść, by zwiększyć libido?

Istnieje wiele produktów spożywczych, które polecane są jako elementy zwiększające libido. To między innymi:

  • Awokado
  • Figi
  • Ostrygi
  • Szparagi
  • Chili
  • Cynamon

Warto jednak pamiętać, że tak zwane naturalne afrodyzjaki nie są w stanie zapewnić pożądanego efektu, jeśli całościowa dieta nie jest prowadzona w sposób zrównoważony. Może to prowadzić chociażby do podniesienia się poziomu cholesterolu we krwi, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Utrudnia to seksualne spełnienie zarówno mężczyznom jak i kobietom z powodu gorszego ukrwienia intymnych organów. Kluczowe jest zatem wprowadzenie zbilansowanej diety bogatej w składniki mineralne, nie zaś poleganie na pojedynczych produktach spożywczych dodawanych sporadycznie do posiłków.

Ludzka seksualność jest niezwykle skomplikowana – dla swobodnego zaspokojenia potrzeb konieczne jest utrzymanie równowagi cielesnej i psychicznej. Warto pamiętać o tym podczas tworzenia codziennego jadłospisu wiedząc jednak, że pożywienie stanowi tylko pojedynczy element w tej układance. 

Może Cię zainteresować: Nasze kursy online

Źródła:

https://psychologiawpraktyce.pl/artykul/wplyw-diety-na-libido

https://lew-starowicz.pl/centrum-edukacji/zaburzenia-pozadania-i-podniecenia-u-kobiet

Katarzyna Kieszkowska

Tworzę programy edukacyjne i certyfikujące. Nieustannie pogłębiam swoją wiedzę z zakresu medycyny żywienia, ekoterapii i naturalnego podejścia do zdrowia. Od 30 lat jestem dydaktykiem (Uniwersytet Warszawski, Lang LTC), edukuję i zarządzam procesami edukacyjnymi