Naturalnie w Równowadze > Edukacja i ekologia > Chińska medycyna a odchudzanie

Chińska medycyna a odchudzanie

Opublikowano: 22/06/2023
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 22.06.2023

Przez tysiące lat Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM) stosowała różnorodne praktyki lecznicze i protokoły dietetyczne w celu zrównoważenia „Qi” – energii siły życiowej obecnej w naszych ciałach. W TCM uważa się, że wszystkie choroby wywodzą się z braku równowagi w Qi, wywodzącej się z braku równowagi między energią yin i yang. 

Praktykujący TCM przyjmują holistyczne podejście do uzdrawiania i kierują się filozofią, że my, ludzie, jesteśmy małą częścią uniwersalnej całości i że jesteśmy głęboko powiązani z naturą i kosmosem. Uzyskanie i utrzymanie „równowagi” znajduje się w centrum wszystkich praktyk TCM, które obejmują tai chi, ćwiczenia koncentracji umysłowej, akupunkturę, bańki, masaż i stosowanie ziół leczniczych. W tym artykule zbadamy, które elementy filozofii i praktyki TCM mogą pomóc ludziom schudnąć. 

Spis treści:

  1. Pochodzenie przyrostu masy ciała według TCM
  2. Akupunktura a utrata wagi
  3. Wybieraj potrawy o określonych smakach i temperaturach
  4. 5 chińskich ziół i pokarmów do odchudzania 
  5. Tai Chi do utraty wagi
  6. Radzenie sobie ze stresem i brakiem snu za pomocą TCM 

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Pochodzenie przyrostu masy ciała według TCM

Aby rozpocząć leczenie problemu, najpierw musimy zrozumieć jego pierwotną przyczynę. Według TCM wszystkie dolegliwości fizyczne wynikają z braku równowagi w naszej Qi, a przybieranie na wadze jest związane z brakiem równowagi – a przez to źle funkcjonującym – układem trawiennym. Niezrównoważony układ trawienny nie jest w stanie wchłonąć zdrowych składników odżywczych lub uwolnić tych niepotrzebnych, co prowadzi do nadmiernego apetytu i tycia. Patrząc z perspektywy holistycznej, istnieją również emocje związane z przybieraniem na wadze, w tym niepokój, nadmierne myślenie i depresja. 

Akupunktura a utrata wagi

Według ekspertów w stosowaniu TCM różne części ciała są połączone z określonymi emocjami lub obszarami życia, a stymulacja tych punktów na ciele może doprowadzić do równowagi tych uczuć. W przypadku utraty wagi, w leczeniu otyłości często stosuje się akupunkturę uszną (umieszczanie cienkich jak włos igieł w różnych punktach ucha). Według TCM na uchu znajdują się punkty związane z głodem, a pobudzenie tych punktów może zwiększyć poczucie sytości, hamując napady głodu i zmniejszając nadmierny apetyt. Istnieją również stałe „urządzenia do akupunktury”, takie jak koraliki lub zszywki, które można stale nosić, aby złagodzić ten problem. Jeśli chodzi o wkład akupunktury w walkę z nadmierną wagą, akupunktura ogólnie stymuluje uwalnianie przez mózg pozytywnych neuroprzekaźników, łagodząc w ten sposób depresję i pośrednio pomagając zmniejszyć przyrost masy ciała. 

Polecana książka

Wybieraj potrawy o określonych smakach i temperaturach

Według ekspertów TCM, smaki niektórych potraw mogą na nas wpływać. Na przykład, według dr Zhanxiang Wang, „gorzkie, kwaśne i ostre potrawy są korzystne dla utraty wagi, podczas gdy słodkie, słone i tłuste potrawy mogą prowadzić do przybierania na wadze”. Zastanów się więc, co dodajesz do jedzenia, jeśli chcesz schudnąć. 

Ponadto uważa się, że cieplejsza żywność wspomaga układ trawienny, zwiększając zdolność organizmu do metabolizowania żywności, dlatego wybieraj pikantne zupy i gulasze, aby utrzymać układ trawienny w ruchu. 

5 chińskich ziół i pokarmów do odchudzania

TCM ma holistyczne spojrzenie na wszystkie zaburzenia równowagi w naszej Qi, a oprócz terapii ruchowej, akupunktury i innych aktywnych metod leczenia, zioła lecznicze są stosowane od tysięcy lat w leczeniu wszystkich problemów zdrowotnych, w tym złego trawienia i przybierania na wadze. Najlepsze zioła do kontroli wagi to: 

Nasiona lotosu (i liście) 

Nasiona lotosu są pełne błonnika, wapnia, fosforu i potasu, które wspierają zdrowy układ trawienny. To zioło przyspieszające metabolizm jest stosowane w celu poprawy funkcji śledziony i nerek i często jest dodawane do herbat, zup i innych gotowanych potraw. 

Fu Ling 

Fu Ling jest uprawiany jako grzyb, a jego ekstrakt uważa się za środek moczopędny, co pomaga w utracie wagi poprzez zmniejszenie retencji wody. Ekstrakty Fu Ling są używane w herbatach, a także w zupach i innych gotowanych potrawach. 

Żeń-szeń 

Żeń-szeń może pomóc w utracie wagi poprzez kilka procesów. Po pierwsze, uważa się, że zmniejsza apetyt, zmniejszając w ten sposób nadmierne spożycie pokarmu, a po drugie, uważa się, że wspiera mikrobiom jelitowy (zbiór „dobrych bakterii”, które wspomagają układ trawienny). Żeń-szeń można dodawać do herbaty lub spożywać w kapsułce. 

Imbir 

Stwierdzono, że imbir ma działanie „rozgrzewające”, przyspiesza metabolizm, wzmacniając w ten sposób układ trawienny i wspomagając odchudzanie. Imbir można spożywać na wiele sposobów, w tym w herbacie i prawie każdym gotowanym jedzeniu lub wypiekach. Uważa się również, że ten korzeń pomaga organizmowi spalać tłuszcz, jednocześnie zmniejszając apetyt. 

Fasola mung 

Uważa się, że te rośliny strączkowe odtruwają organizm i dostarczają składników odżywczych, w tym błonnika, potasu, magnezu i witaminy B6, wspomagając organizm w radzeniu sobie ze stresem oraz wspomagając trawienie i wypróżnienia. 

Tai Chi do utraty wagi

Tai Chi to podstawowa technika ruchu w TCM, która polega na powolnych ruchach i głębokim oddechu. Dlatego jest to świetny punkt wyjścia dla osób, które chcą zrzucić wagę, ponieważ ta aktywność o niewielkim wpływie jest łagodniejsza dla ciała niż skakanie na bieżni, a dzięki medytacyjnemu podejściu ma również psychiczne korzyści w postaci zmniejszenia stresu i niepokoju. 

Radzenie sobie ze stresem i brakiem snu za pomocą TCM

Praktyki medycyny zachodniej i chińskiej wiedzą, że stres i brak snu mogą nasilać przyrost masy ciała. TCM rozwiązuje te problemy przede wszystkim poprzez akupunkturę, która może stymulować uwalnianie endorfin (naturalnych hormonów szczęścia w organizmie) oraz poprzez praktykę tai chi, które razem mogą stworzyć poczucie odprężenia, ułatwiające sen i zmniejszające chęć do jeść nadmiernie. 

Źródła:

  1. Ling, S. (n/d). ‘How To Lose Weight with Acupuncture and Chinese Medicine’. Sustain Health. Midland, N. (2022). ‘Chinese Herbs For Weight Loss: A Holistic Approach To Shake Up Your Metabolism’. BetterMe. 
  2. Stafford, B. (2023). ‘5 Chinese Medicine Weight Loss Secrets’. Dao Labs. 
  3. Wang, Z. (2019). ‘Weight Loss Tips from a Traditional Chinese Medicine Expert’. National University of Health Sciences. 
  4. Wthn (2022). ‘Chinese Herbs for Weight Loss’. Wthn. 
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.