Naturalnie w Równowadze > Modele ekoterapii > Terapia roślinna > Czystek – roślina o niezwykłych właściwościach

Czystek – roślina o niezwykłych właściwościach

Opublikowano: 02/08/2022
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 02.08.2022

Stosowanie różnego typu ziół wielu osobom wciąż kojarzy się z „babcinymi sposobami”, czarną magią czy znachorstwem. Tymczasem surowce roślinne znajdują się w kręgu zainteresowań badaczy, którzy sprawdzają ich skład oraz właściwości, szukając zastosowań ziół w leczeniu lub profilaktyce chorób. Jedną z takich roślin jest czystek, a o jego właściwościach przeczytasz w tym artykule.

Spis treści:

 1. Czystek – co to jest?
 2. Czystek – właściwości
 3. Czystek jako źródło antyoksydantów
 4. Czystek zastosowanie
 5. Ważne

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Czystek – co to jest?

Czystek szary to wiecznie zielony krzew, należący do rodziny czystkowatych, która obejmuje ok. 20 gatunków roślin. Bywa spotykany również pod nazwą róży skalnej lub róży świętej i rośnie dziko w krajach basenu Morza Śródziemnego. Sam krzew nie należy do specjalnie dużych i osiąga około 1,5 m wysokości.

Sprawdź: Nasze kursy online

Czystek – właściwości

Działanie czystka wynika z szerokiej gamy związków przeciwutleniających, terpenowych i garbników. Ilość metabolitów i substancji charakterystycznych dla roślin z tego gatunku jest imponująca i prawdopodobnie wciąż nie w pełni poznana.

Czystek wykazuje właściwości:

 • przeciwbakteryjne,
 • przeciwgrzybicze,
 • wzmacniające układ odpornościowy,
 • przeciwwirusowe,
 • przeciwzapalne,
 • przeciwutleniające.

Czystek jako źródło antyoksydantów

Jeżeli weźmiemy pod lupę czystka i wykonywane z niego napary, to okaże się, że są one źródłem kwasów fenolowych, a także kwasu rozmarynowego, kwercetyny, katechin i kwasu galasowego. Ich wspólną cechą jest silne działanie antyoksydacyjne.

Każdego dnia organizm jest wystawiony na działanie wolnych rodników tlenowych, które w nadmiarze zdecydowanie nie są naszym sprzymierzeńcem. Właśnie dlatego tak cenne są przeciwutleniacze, które chronią przed działaniem tych niekorzystnych czynników. Na ogólną ilość związków antyoksydacyjnych w roślinie ma wpływ m.in. jej pochodzenie, czynniki środowiskowe i czas zbiorów.

Czystek – zastosowanie

Za sprawą związków bioaktywnych obecnie przetwory z czystka znajdują zastosowanie w profilaktyce chorób przewlekłych, np. cukrzycy, chorób neurodegeneracyjnych oraz schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Napar z tej rośliny poprawia także profil lipidowy, co zdecydowanie powinno zainteresować osoby borykające się z nieprawidłowymi poziomami stężenia cholesterolu.

Olej z czystka został dopuszczony przez FDA na terenie USA jako dodatek do żywności i substancja aromatyzująca. Ze względu na swój niezwykle silny zapach olejek jest szczególnie cenny dla przemysłu perfumeryjnego.

Ważne

Czystek, podobnie jak wiele innych ziół, może wchodzić w interakcję z lekami i obniżać skuteczność leczenia lub nadmiernie potęgować działanie farmakoterapii. Jeśli stosujesz napary lub przyjmujesz preparaty z czystkiem, koniecznie powiadom o tym swojego lekarza prowadzącego.

Przeczytaj także: Lecznicze dzikie zioła, nie zawsze są jadalne

Źródła:

 1. http://www.phie.pl/pdf/phe-2015/phe-2015-3-693.pdf
 2. https://web.archive.org/web/20210112022404id_/https://www.ptfarm.pl/download/?file=File%2FFarmacja+Polska%2F2020%2F11%2F06_SZ_Czystek_n.pdf
 3. https://pzp.umw.edu.pl/pdf/2015/5/4/401.pdf
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.