Data ostatniej aktualizacji: 02.08.2022
Stosowanie różnego typu ziół wielu osobom wciąż kojarzy się z „babcinymi sposobami”, czarną magią czy znachorstwem. Tymczasem surowce roślinne znajdują się w kręgu zainteresowań badaczy, którzy sprawdzają ich skład oraz właściwości, szukając zastosowań ziół w leczeniu lub profilaktyce chorób. Jedną z takich roślin jest czystek, a o jego właściwościach przeczytasz w tym artykule.
Spis treści:
- Czystek – co to jest?
- Czystek – właściwości
- Czystek jako źródło antyoksydantów
- Czystek zastosowanie
- Ważne
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.
Czystek – co to jest?
Czystek szary to wiecznie zielony krzew, należący do rodziny czystkowatych, która obejmuje ok. 20 gatunków roślin. Bywa spotykany również pod nazwą róży skalnej lub róży świętej i rośnie dziko w krajach basenu Morza Śródziemnego. Sam krzew nie należy do specjalnie dużych i osiąga około 1,5 m wysokości.
Sprawdź: Nasze kursy online
Czystek – właściwości
Działanie czystka wynika z szerokiej gamy związków przeciwutleniających, terpenowych i garbników. Ilość metabolitów i substancji charakterystycznych dla roślin z tego gatunku jest imponująca i prawdopodobnie wciąż nie w pełni poznana.
Czystek wykazuje właściwości:
- przeciwbakteryjne,
- przeciwgrzybicze,
- wzmacniające układ odpornościowy,
- przeciwwirusowe,
- przeciwzapalne,
- przeciwutleniające.
Czystek jako źródło antyoksydantów
Jeżeli weźmiemy pod lupę czystka i wykonywane z niego napary, to okaże się, że są one źródłem kwasów fenolowych, a także kwasu rozmarynowego, kwercetyny, katechin i kwasu galasowego. Ich wspólną cechą jest silne działanie antyoksydacyjne.
Każdego dnia organizm jest wystawiony na działanie wolnych rodników tlenowych, które w nadmiarze zdecydowanie nie są naszym sprzymierzeńcem. Właśnie dlatego tak cenne są przeciwutleniacze, które chronią przed działaniem tych niekorzystnych czynników. Na ogólną ilość związków antyoksydacyjnych w roślinie ma wpływ m.in. jej pochodzenie, czynniki środowiskowe i czas zbiorów.
Czystek – zastosowanie
Za sprawą związków bioaktywnych obecnie przetwory z czystka znajdują zastosowanie w profilaktyce chorób przewlekłych, np. cukrzycy, chorób neurodegeneracyjnych oraz schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Napar z tej rośliny poprawia także profil lipidowy, co zdecydowanie powinno zainteresować osoby borykające się z nieprawidłowymi poziomami stężenia cholesterolu.
Olej z czystka został dopuszczony przez FDA na terenie USA jako dodatek do żywności i substancja aromatyzująca. Ze względu na swój niezwykle silny zapach olejek jest szczególnie cenny dla przemysłu perfumeryjnego.
Ważne
Czystek, podobnie jak wiele innych ziół, może wchodzić w interakcję z lekami i obniżać skuteczność leczenia lub nadmiernie potęgować działanie farmakoterapii. Jeśli stosujesz napary lub przyjmujesz preparaty z czystkiem, koniecznie powiadom o tym swojego lekarza prowadzącego.
Przeczytaj także: Lecznicze dzikie zioła, nie zawsze są jadalne
Źródła: