Naturalnie w Równowadze > Modele ekoterapii > Terapia pożywieniem > Dieta a samopoczucie. Jak jedzenie wpływa na psychikę?

Dieta a samopoczucie. Jak jedzenie wpływa na psychikę?

Opublikowano: 07/09/2021
Sylwia Kieszkowska

Jestem psycholożką i psychoterapeutką. Prowadzę terapię indywidualną i grupową dla osób w trudnych sytuacjach społecznych. Specjalizuję się również w zaburzeniach związanych z odżywianiem.

Data ostatniej aktualizacji: 07.09.2021

Jedzenie dawno już przestało być wyłącznie środkiem do dostarczenia organizmowi odpowiedniej ilości energii potrzebnej na pokrycie wydatków energetycznych. Obecnie pożywienie zaspokaja potrzeby biologiczne, ale także psychologiczne i społeczne. Jedzenie stanowi czynnik ułatwiający rozpoczynanie i utrzymywanie relacji, pozwala na łagodzenie stresu bądź rozładowanie napięcia. Ma to swoje zalety, ale oczywiście także wady. Chyba każdy słyszał określenie „jedzenie na pocieszenie”, które umożliwia chwilowe poprawienie nastroju, jednak w dłuższej perspektywie może powodować otyłość związaną z niezdrowymi nawykami żywieniowymi. W jaki sposób jedzenie wpływa na psychikę? Czy można polepszyć swoje samopoczucie tylko za pomocą diety?

Spis treści:

  1. Zdrowe nawyki żywieniowe i ich wpływ na samopoczucie
  2. Dieta a depresja
  3. Dieta a samopoczucie – poprawienie nastroju jedzeniem

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Zdrowe nawyki żywieniowe i ich wpływ na samopoczucie

Zdrowe nawyki żywieniowe dawno już przestały być kojarzone wyłącznie ze zdrowym i szczupłym ciałem (te dwa pojęcia nierzadko są ze sobą łączone, czasem błędnie). Jedzenie ma niebagatelny wpływ nie tylko na nasze ciało, ale i na umysł – zarówno pod kątem sprawności mózgu, umiejętności zapamiętywania informacji, jak i prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Idealnym przykładem potwierdzającym ten stan rzeczy jest chociażby wpływ nawodnienia organizmu na samopoczucie. Rozdrażnienie, wahania nastroju, zmęczenie – wszystko to może stanowić odpowiedź ciała na zbyt niski poziom nawodnienia. Badania wskazują bowiem, iż jest to sygnał ze strony neuronów, wykrywających brak homeostazy. To tylko jeden z wielu przykładów, który może potwierdzić znaczenie prawidłowego odżywiania się na kondycję umysłową człowieka.

Może Cię zainteresować: Nasze kursy online

Dieta a depresja

Podobnie jak niski poziom nawodnienia wpływa na stan naszego organizmu, niedobory niektórych substancji mogą być jedną z przyczyn złego nastroju. Badania jednak na tym się nie kończą – stałe niedobory wpływają bowiem nie tylko na złe samopoczucie, ale także choroby  o podłożu psychicznym.

Obecnie najczęściej wskazuje się na wpływ niedostatecznej ilości witamin takich jak:

  • kwas foliowy
  • witamina B1
  • witamina B2
  • witamina B6
  • witamina B12

na zwiększenie ryzyka zachorowalności na choroby psychiczne, w tym na depresję. Między innymi według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, niedobory tych witamin mają niebagatelny wpływ na wystąpienie stresu oksydacyjnego, co może powodować neurotoksyczność a w efekcie przyczyniać się do powstania zaburzeń różnego typu, w tym także zaburzeń depresyjnych. Dodatkowo niski poziom tych witamin wpływa na zaburzenie poziomu serotoniny i dopaminy, które odpowiadają za cykl snu, nastrój czy funkcje poznawcze.

Stany depresyjne oraz zaburzenia nastroju obserwowane są również u osób, u których dochodzi do zachwiania proporcji wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 do Omega-6 w diecie. Wskazuje się, że większa zachorowalność na depresję zauważalna jest w krajach, w których spożywa się mniejsze ilości ryb i produktów pełnoziarnistych, a gdzie przeważa spożywanie tłuszczów nasyconych oraz wysokoprzetworzonej żywności.

Dieta a samopoczucie – poprawianie nastroju jedzeniem

Jedzenie nierzadko staje się dla nas sposobem na poprawienie nastroju, co może w późniejszym czasie przyczynić się do szeregu problemów, takich jak nieumiejętność radzenia sobie ze stresem, ale także otyłości, cukrzycy czy wspomnianych wcześniej chorób natury psychicznej. Najczęstszymi produktami, które wspomagają poprawę nastroju są oczywiście węglowodany. Odpowiadają one za chwilowe podniesienie poziomu serotoniny. Niestety już po niedługim czasie organizm domaga się kolejnej dawki cukru – wpływa to na uzależnienie od węglowodanów, a co za tym idzie zwiększone ryzyko wystąpienia wyżej wspomnianych chorób. W sytuacji, w której zauważamy, iż jedzenie stanowi dla nas element pocieszenia lub sposób na uspokojenie, warto skonsultować się z dietetykiem.

Sprawdź także: Cukier, sól, tłuszcz: jak przezwyciężyć łakomstwo

Jedzenie ma niebagatelny wpływ na naszą psychikę – nie tylko samopoczucie, ale także zdrowie psychiczne. Podczas komponowania diety powinniśmy pamiętać, iż działamy zarówno na swoje ciało jak i umysł.

Źródła:

https://www.researchgate.net/profile/Hanna_Karakula-Juchnowicz/publication/24354035_Does_diet_affect_our_mood_The_significance_of_folic_acid_and_homocysteine/links/02e7e52cb39bd4e18a000000.pdf

http://docplayer.pl/22205125-Wplyw-diety-na-samopoczucie-psychiczne.html  

Sylwia Kieszkowska

Jestem psycholożką i psychoterapeutką. Prowadzę terapię indywidualną i grupową dla osób w trudnych sytuacjach społecznych. Specjalizuję się również w zaburzeniach związanych z odżywianiem.