Naturally Balanced > Modele ekoterapii > Terapia pożywieniem > Dieta Kreteńska: Czego możemy się z niej nauczyć? 

Dieta Kreteńska: Czego możemy się z niej nauczyć? 

Opublikowano: 24/10/2023
Jouko Kivimetsä
Po zakończeniu dość regularnej i udanej kariery w branży reklamowej, a następnie rozwoju inkubatorów przedsiębiorczości w kilku krajach, zdałem sobie sprawę, że moim największym zadaniem rozwojowym jest rozwój samego siebie, własnego ciała i zdrowia psychicznego oraz posiadanie sensownej misji. Wszystkie te elementy były w złym stanie. W wieku 40 lat zrezygnowałem z kariery, sprzedałem firmę i zostałem w domu z jedynym dzieckiem, które poszło do szkoły w wieku 7 lat. Studiowałem wszystko, co było dostępne w dziedzinie zdrowia psychicznego i fizycznego, aby stworzyć holistyczny sposób życia w zdrowiu i szczęściu w naturalny sposób.<br>

Data ostatniej aktualizacji: 24.10.2023

Tradycyjna dieta śródziemnomorska jest uważana za jedną z najzdrowszych na świecie, zgodnie z szerokimi badaniami porównującymi korzyści żywieniowe różnych kuchni. Szeroko zakrojone badania przeprowadzone w Lyonie przez INSERM wykazały, że wśród innych korzyści zdrowotnych, dieta śródziemnomorska była niezwykle skuteczna w zapobieganiu atakom serca.

Spis treści:

 1. Co sprawia, że dieta kreteńska jest wyjątkowa
 2. Podstawy diety kreteńskiej
 3. Cykle i rytuały w tradycyjnym kreteńskim stylu życia

Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.

Co sprawia, że dieta kreteńska jest wyjątkowa

Jako obywatelka Finlandii, po tym jak moja matka miała zawał serca w latach 90-tych, zaczęłam badać różne opcje dietetyczne, które mogłyby jej pomóc, a w trakcie tego procesu założyłam w Finlandii dwie restauracje wykorzystujące przepisy z potrawami zmniejszającymi prawdopodobieństwo zawału serca, z których obie stały się niezwykle popularne. Pomimo swoich zdrowych zasad, ludzie kochają smak śródziemnomorskiej żywności: kuchnia śródziemnomorska polega na pobłażaniu, a nie ograniczaniu, a jedzenie jest zdrowe po prostu domyślnie – nie ma zamiaru cierpieć, aby zdrowo się odżywiać! 

Badanie INSERM skupiło się tylko na czynnikach żywieniowych, uzyskując imponujące wyniki. Jednak zdrowie mieszkańców basenu Morza Śródziemnego to coś więcej niż odżywianie. Przez tradycję i przyzwyczajenie, ludzie w tych krajach stosują holistyczny styl życia, do którego zachęca medycyna funkcjonalna, stosując angażujący i zdrowy styl życia społecznego, który wraz ze zdrową żywnością, w naturalny sposób, w oparciu o starożytne tradycje, zajmuje się przyczynami wielu chorób. 

Sprawdź: Medycyna naturalna – czym jest?

Od lat 90-tych spędziłem dużo czasu na Krecie w szczególności, badając dietę śródziemnomorską i sposób życia, i kontynuuję moją pracę tam dzisiaj. Na Krecie wiele osób pracuje w produkcji rolnej, co wymaga wielu czynności manualnych, takich jak chodzenie po polach, aby uprawiać i chodzenie po wioskach, aby sprzedawać. Kreteńczycy, którzy prowadzą taki tryb życia, mogą z łatwością przejść 15 000 kroków dziennie, i to w pięknych krajobrazach! Ten sposób życia zmniejsza stres, poprawia sen i utrzymuje poczucie przynależności kulturowej, przyczyniając się do stabilnego zdrowia psychicznego i fizycznego. Zasady te można łatwo przyjąć poza Kretą też, o ile podążamy za mądrymi, naturalnymi zasadami tradycyjnych Kreteńczyków i medycyny funkcjonalnej, żyjąc zrównoważonym życiem spełniającym równowagę pracy i życia. Zasady te są jednak trudne do uchwycenia jadąc na Kretę jako turysta: Prawdziwa Kreta znajduje się w górskich wioskach, a tereny plażowe zostały dostosowane do preferencji turystów. 

W wyniku zdrowego trybu życia i diety statystyki wykazały, że już w latach 60. i 70. ubiegłego wieku Kreteńczycy żyjący według tych zasad (większość z 500 tys. mieszkańców Krety) mieli znacznie wyższe wskaźniki długowieczności niż wiele sąsiednich krajów; średnia długość życia mężczyzn wynosiła ponad 80 lat, a zgonów związanych z chorobą wieńcową prawie nie było (tylko 7 na 100 tys.). Mój kraj – Finlandia – był częścią badania porównawczego INSERM obejmującego siedem krajów i chociaż od tego czasu wskaźniki uległy poprawie, 300 na 1 000 000 zgonów było spowodowanych atakami serca i udarami. 

Podstawy diety kreteńskiej

Tradycyjna dieta kreteńska i naturalny sposób życia podchodzi do przygotowywania jedzenia jak do rytuału, tak jakby każdy posiłek był komunią świętą. Był to praktycznie jedyny sposób podejścia do jedzenia, jaki znali Kreteńczycy do lat 60-tych, zanim zaczęła się turystyka. Obecnie wpływ obcokrajowców diametralnie zmienił styl życia mieszkańców Krety, którzy obecnie jeżdżą Jeepami, spędzają nadmiar czasu na portalach społecznościowych, a w efekcie mają minimalny czas i zainteresowanie na gotowanie tradycyjnych, zdrowych posiłków. Jeszcze do niedawna Kreteńczycy żyli tak jak ich przodkowie w czasach minojskich, a ta zmiana w kierunku zachodniego stylu życia nastąpiła gwałtownie. 

Od 1994 roku studiowałem kreteńskie zwyczaje żywieniowe i podróżowałem do prawie wszystkich wiosek tej 250-kilometrowej wyspy w ciągu około 100 podróży na Kretę. Widziałam jak wiele unikalnych tradycji zostało rozwodnionych lub całkowicie zanikło. Jednak w tym samym czasie byłem również świadkiem jak tradycja zbierania dzikiej jadalnej zieleni została odrodzona, a nawet stała się modna.  

Przywrócenie tej tradycji dzikiego jedzenia było celem mojej pracy od połowy lat 90-tych, kiedy to prowadziłam finansowany przez UE projekt zrównoważonej turystyki na Krecie, łącząc tradycyjny styl życia z programami podróżniczymi. Mówiłam na ten temat w kreteńskiej telewizji i wspierałam projekty, które pozwalały podróżnikom (nie turystom) pozytywnie wpływać na lokalną kulturę. Od połowy lat 90. oprowadzam 2-4 grupy po wyspie, aby doświadczyć tego, co pozostało z jednej z najzdrowszych diet na świecie. 

W oparciu o mój czas spędzony na kreteńskich obszarach wiejskich, poniżej przedstawiam 10 zasad tradycyjnego stylu życia Krety: 

 1. Żyj zgodnie z porami roku: Jedzenie tego samego jedzenia przez cały rok jest niespotykane wśród tradycyjnych Kreteńczyków. 
 2. Kreteńczycy cenią naturalną żywność produkowaną blisko domu. Wiele użytych składników pochodzi z własnych ogródków, a reszta pochodzi od wiejskich rzeźników (zawsze z wolnego wybiegu), od lokalnego serowara (90% mleka owczego, 10% mleka koziego i bez mleka krowiego), a wiele składników jest zbieranych w dzikich obszarów wiejskich, począwszy od dzikiej zieleniny, ślimaków, ziół, przypraw, owoców, migdałów, jagód, dzikich karczochów, czosnku, przecieków i winogron.
 3. Większość tłuszczu w diecie kreteńskiej pochodzi z najwyższej jakości oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, produkowanej tymi samymi metodami, co tysiące lat temu.
 4. Tradycyjny chleb wytwarzany jest z pełnoziarnistego jęczmienia, w połączeniu z dobrej jakości pszenicą dla uzyskania konsystencji. Zwyczajowo mielić ziarno tego samego dnia, w którym przygotowywano zakwas, a następnie piec go w piecu ogniowym. Duże ilości są wytwarzane na raz, a nadwyżki są pieczone po raz drugi, zamieniając resztki w suchary, zmniejszając ilość odpadów. Masło i margaryna są rzadko stosowane w tradycyjnej kreteńskiej diecie. 
 5. Duża ilość i różnorodność warzyw i zielonych liściastych jest używana w sałatkach, dipach, zapiekankach i zupach. W krajach zachodnich nawet najróżniejsze delikatesy nie mają takiego wyboru świeżych warzyw, jak wiele babć na Krecie, kiedy gotują dla całej rodziny. 
 6. Duża część kuchni kreteńskiej opiera się na fasoli, soczewicy i grochu. Nazywają się one Demetria: owoce matki ziemi. Są niedrogie, ale pożywne, zawierają białka, rozpuszczalny błonnik i żelazo. Istnieje wiele kreteńskich potraw przyrządzanych z roślin strączkowych. 
 7. Mięsa nie je się często, ale kiedy zwierzę zostaje zabite, zjada się je w całości. Rosół z kości jest bardzo ceniony i czasami pijany ze świeżą cytryną i oliwą z oliwek jako „napój energetyczny”. Najpopularniejszymi mięsami spożywanymi na Krecie są baranina, koza, wieprzowina, kurczak i królik. Wiele osób trzyma w domu kury na jajka, a żyjąc na wolnym wybiegu pod drzewami oliwnymi, żółtka mają jasnopomarańczowy kolor. Jajka takie jak te są często pierwszym pokarmem oferowanym niemowlętom po karmieniu piersią. 
 8. Kreta jest otoczona morzem, a różnorodne ryby, krewetki, ośmiornice, kalmary i kalmary są ważną częścią diety. Najlepsze połowy są zimą, więc Kreteńczycy delektują się najlepszymi owocami morza, gdy turystów nie ma! 
 9. Jedną z najciekawszych cech kuchni kreteńskiej są horta, dzikie, soczyście zielone rośliny jadalne. Ich główny sezon trwa od listopada do kwietnia. Tradycyjna kreteńska dama jest w stanie rozpoznać 50-100 dzikich roślin i zna mnóstwo sposobów na ich wykorzystanie w ciastach, omletach, zapiekankach, garnkach, zupach i jako takie gotowane.
 10. Wielu Kreteńczyków gotuje na ogniu, albo w dużych piecach opalanych drewnem w ogrodzie, na otwartych ogniskach zbudowanych między dwiema cegłami przez spalanie drewnianych patyczków, albo na piecach z płomieniem gazowym. Wielu Kreteńczyków nie lubi przygotowywać kawy na wodzie przegotowanej elektrycznie i uważają, że oferowanie tak przygotowanego jedzenia nie jest uważane za dobrą gościnność. Ogień to najstarszy sposób gotowania i nieuchronnie najlepszy sposób na uzyskanie doskonałego smaku. 

Kreteńczycy często błogosławią jedzenie przed jedzeniem, a nawet błogosławią wodę przed użyciem jej do zrobienia ciasta. Niektóre kreteńskie kobiety unikają używania desek do krojenia, ponieważ uważa się je za zbyt „ostre” dla warzyw. 

W tradycyjnym kreteńskim stylu życia najważniejszą częścią kultury kulinarnej jest wspólne, powolne spożywanie posiłków przez wiele osób, przy jednym długim stole. Ludzie są w pełni obecni podczas posiłków, a telefony z pewnością nie są używane. W porze lunchu ludzie często piją kieliszek lub dwa tradycyjnego domowego wina. Wino pozwala na głębszy odpoczynek, ponieważ po obiedzie ludzie zazwyczaj odpoczywają przez 30-45 minut, obniżając poziom stresu do niskiego poziomu. 

Podczas naszych grupowych wycieczek na Kretę kierujemy się tym rytmem dnia, a ludzie szczególnie cenią sobie czas regeneracji w gajach oliwnych lub 1000-letnich kaplicach pustelników. 

Polecana książka

Cykle i rytuały w tradycyjnym kreteńskim stylu życia

Długowieczność Kreteńczyków i mieszkańców innych greckich wysp ma w sumie sens, a jednak opiera się na wielu rzeczach, które powoli zaczęły zanikać w miarę „cywilizacji” tych regionów. Z mojego doświadczenia wynika, że jest to przypadek stopniowej „utraconej mądrości”.* Porzucenie tradycyjnego wyspiarskiego stylu życia na rzecz nawyków, które globalizacja przyniosła mieszkańcom wsi, zaczyna przynosić im te same problemy zdrowotne, które nękają kraje zachodnie: otyłość, cukrzyca , nowotwory, choroby wieńcowe i demencja, między innymi. 

Jednym z elementów mądrości kreteńskiej diety, którą każdy z nas może przyjąć, jest przestrzeganie pór roku i docenianie tego, co oferuje nam gleba, rośliny i żywioły w naszym regionie w różnych porach roku, zamiast jedzenia tego samego dania przez cały rok. Natura wie, co ludzie w każdym zakątku świata muszą jeść w każdym miesiącu roku – cykl roczny jest genialny i musimy na niego zwracać uwagę! 

Pomimo stopniowego przejmowania zachodnich nawyków związanych ze stylem życia, tradycyjni Kreteńczycy nadal jedzą obficie sezonowe potrawy. Jesienią i zimą to naturalny czas na dzikie jadalne warzywa, grzyby, ślimaki, owoce morza i wiele innych. Wraz z nadejściem wiosny kwitnie wiele roślin ogrodowych, takich jak cukinia (wykorzystywane są nawet kwiaty!), ogórki, sałata, jarmuż, bób, a nawet liście winorośli wykorzystywane do produkcji dolmades. W tym sezonie można również znaleźć dzikie karczochy, czosnek i zioła. W upalne lato obfituje w mięsiste pomidory, bakłażany i arbuzy, a dynie i winogrona przygotowują się do jesieni. Wrzesień to wspaniały czas na zbieranie owoców, jagód i orzechów. Figi, granaty, pomarańcze, mandarynki, awokado, opuncja, śliwki, jagody Crataegus, jeżyny, orzechy włoskie, migdały, pistacje i pigwy – wydaje się, że nie ma końca! 

Jednak prawdopodobnie najświętsza uprawa Krety dojrzewa od listopada do stycznia: owoce z 5 milionów drzew oliwnych na wyspie. Oliwka jest drzewem endemicznym w tym subtropikalnym klimacie, a drzewa oliwne pojawiają się w wielu rodzimych opowieściach i legendach. Jakość kreteńskiej oliwy z oliwek, starannie tłoczonej ze specjalnej marki oliwek, należy do najlepszych na świecie. Olej ten od tysięcy lat jest podstawą dobrego zdrowia i nadal jest najpopularniejszym produktem eksportowym Krety. 

Cykle przyrody i ruchy słońca łączą plemiona wiejskie z ich przodkami i między sobą. Rytuały związane z porami roku jednoczą ludzi i ich kultury od tysięcy lat i głęboko wierzę, że należy je wszędzie ożywić. Na przykład równonoc jest okazją do spotkania wszystkich na Ziemi, niektórych z nas wiosną, a innych jesienią, tego samego dnia. 

Celebrowanie ważnych dni wyznaczających pory roku było inspiracją dla pielgrzymek do świętych miejsc i rytuałów obcowania z bogami każdej kultury. Na Krecie Wielkanoc była prawdopodobnie najważniejszym świętem, jeszcze przed nadejściem chrześcijaństwa. 4000 lat temu odbyły się uroczystości, aby okazać wdzięczność Matce Ziemi o tej porze roku. 

Może Cię zainteresować: Dieta śródziemnomorska – najzdrowsza dieta?

*W jaki sposób ten holistyczny styl życia łączy się z długowiecznością w wielu częściach świata, dobrze opisano w zasadach Blue Zones Power-9. 

Blue Zones Power-9 principles

Jouko Kivimetsä

Po zakończeniu dość regularnej i udanej kariery w branży reklamowej, a następnie rozwoju inkubatorów przedsiębiorczości w kilku krajach, zdałem sobie sprawę, że moim największym zadaniem rozwojowym jest rozwój samego siebie, własnego ciała i zdrowia psychicznego oraz posiadanie sensownej misji. Wszystkie te elementy były w złym stanie. W wieku 40 lat zrezygnowałem z kariery, sprzedałem firmę i zostałem w domu z jedynym dzieckiem, które poszło do szkoły w wieku 7 lat. Studiowałem wszystko, co było dostępne w dziedzinie zdrowia psychicznego i fizycznego, aby stworzyć holistyczny sposób życia w zdrowiu i szczęściu w naturalny sposób.<br>

To dążenie doprowadziło mnie do bycia jednym z wiodących ekspertów w sprawie diety kreteńskiej, uważanej za najzdrowszą na Ziemi, całkowicie opartej na starych tradycjach, które były, jeszcze w tym czasie, utrzymywane tak dobrze. Studiowałem i nauczałem tych holistycznych zasad (dość blisko pomysłów Medycyny Funkcjonalnej) teraz prawie 30 lat.