Naturally Balanced > Modele ekoterapii > Terapia roślinna > Regenerujące Środowisko w Domu – Wskazówki

Regenerujące Środowisko w Domu – Wskazówki

Opublikowano: 13/06/2023
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 13.06.2023

Spis treści:

  1. Pozostań związany z naturą
  2. Wiszący ogród – zrób to sam
  3. Rośliny z przeznaczeniem
  4. Relaksująca sypialnia
  5. Personalizacja
  6. Personalizowanie kolekcji roślin – ćwiczenie

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Pozostań związany z naturą

Zamiast używać ozdób lub drogich dzieł sztuki do dekoracji domu, użyj roślin. Jeśli chcesz pójść o krok dalej, pozbądź się również plastikowych lub metalowych mebli w swoim domu – zwłaszcza plastikowych doniczek – i użyj naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień i tkaniny organiczne, które są bardziej w zgodzie z naturą i nami samymi. Wybierz rośliny z fraktalnymi wzorami, aby stworzyć centralny punkt w każdym pomieszczeniu. Na przykład, jeśli masz ulubione miejsce, w którym każdego ranka jesz śniadanie, umieść roślinę Calathea musaica 'Network’ Kalatea lub karłowatego kowhai (Sophora prostrata „Little Baby”) w swoim polu widzenia, aby  rozpocząć dzień z regenerującym widokiem. Możesz zastosować tę koncepcję do swojej sypialni, salonu lub wszędzie tam, gdzie spędzasz znaczną ilość czasu.

Wiszący ogród – zrób to sam

Jeśli masz dużą, pustą ścianę i nie masz na niej nic do postawienia lub po prostu chcesz spróbować czegoś innego, dlaczego nie zrobić funkcji z wiszących roślin? W moim własnym domu mam dwie ściany ozdobione sznurkiem serc (Ceropegia woodii) w doniczkach – łatwe w utrzymaniu, ale satysfakcjonujące szybko rosnące, mają liście o stonowanych odcieniach, które pasują do każdego tła i dosłownie ożywiają te ściany życie. Wybierz ścianę, która ma wystarczającą ilość światła i zmierz przestrzeń dla wiszącego ogrodu. Będziesz potrzebował karnisza o długości swojej przestrzeni i dwóch wsporników karnisza. Do każdej wybranej rośliny potrzebny będzie wieszak na doniczkę z makramy oraz haczyk w kształcie litery „S” lub kółko do zasłon. Przykręć wsporniki do ściany, zamocuj na nich karnisz, a następnie wsuń kółka do zasłon lub haczyki. Odtąd wybór roślin i doniczek należy wyłącznie do Ciebie – pamiętaj tylko o odległości między roślinami a ścianą i unikaj zbyt szerokich roślin. W przypadku większych roślin ten sam pomysł można zaadaptować na suficie, wkręcając dwa haczyki, a następnie mocując do nich wieszak za pomocą sznurka.

Rośliny z przeznaczeniem

Myśląc o tym, jak umeblować swój dom, zastanów się, jaki klimat chcesz stworzyć i wybierz rośliny o właściwościach, które będą sprzyjać tej atmosferze. Pomyśl strategicznie o tym, gdzie umieścić określone rośliny w domu lub biurze. Wiedząc nieco więcej o tym, co mają do zaoferowania określone rośliny, możesz włączyć je do swojego otoczenia, aby dopasować je do swojego stylu życia i poprawić elementy kompatybilności i zasięgu. Na przykład w pomieszczeniach o słabej wentylacji otaczaj się roślinami, które są szczególnie skuteczne w oczyszczaniu powietrza (Korzyści dla środowiska). Umieść silnie nawilżające rośliny (5 najlepszych roślin oczyszczających powietrze) obok kaloryferów lub blisko łóżka, gdzie odczujesz korzyści. Nie bój się pracować z roślinami, aby stworzyć środowisko, które sprawi, że poczujesz się lepiej fizycznie i emocjonalnie.

Relaksująca sypialnia

Główną funkcją sypialni jest zapewnienie bezpiecznej i wygodnej przestrzeni do spania. Aby zapewnić dobrą higienę snu, należy nadać priorytet przepływowi powietrza, zdrowym poziomom wilgotności i zrównoważonemu cyklowi snu i czuwania. Rośliny mogą pomóc we wszystkich tych rzeczach, a nawet rzucą swobodny widok zieleni, kiedy się obudzisz!

Personalizacja

Tak jak reagujemy na otaczający nas świat za pomocą wrodzonych wskazówek, tak też reagujemy na otaczające nas środowisko, również dzięki wyuczonym wskazówkom. (Psy Pavlova wraz z badaniem Falka i Ballinga, które przyjrzeliśmy się wcześniej, są tego wyraźnym wskaźnikiem) Nie wstydź się czerpać ze wspomnień lub pozytywnych uczuć, które musisz wpłynąć na wybór roślin. Na przykład, jeśli Twoi Dziadkowie hodowali Hoyę i jest to miłe wspomnienie, kup Hoyę. Jeśli Twoim ulubionym miejscem jest plaża lub las, wybierz roślinę, która najlepiej odzwierciedla te wewnętrzne tęsknoty, palmę czy paproć? Tak jak wszyscy jesteśmy różni, tak powinna wyglądać nasza kolekcja roślin, a wybierając rośliny, które pasują do naszych osobistych motywacji lub emocji, możemy zmaksymalizować ich wyjątkowe korzyści dla nas.

Personalizowanie kolekcji roślin – ćwiczenie

Oto krótkie ćwiczenie, które pomoże Ci zastanowić się, w jaki sposób możesz spersonalizować swoją kolekcję roślin.

Myślenie na najwyższym poziomie (bezpieczeństwo): Jakie są Twoje wyuczone preferencje? Spójrz na zdjęcia różnych krajobrazów i zadaj sobie pytanie, gdzie najbardziej chciałbyś mieszkać. Las? Pustynia? Góry? Nadmorski? Las deszczowy?

Twoja odpowiedź da ci wyobrażenie o rodzajach krajobrazów, w których czujesz się najbardziej bezpiecznie. Uzbrojony w tę wiedzę, możesz wybrać odpowiedni styl roślin. Po znalezieniu odpowiednich roślin nadszedł czas, aby pomyśleć o stworzeniu w domu kącika do relaksu, medytacji lub ćwiczeń uważności.

Może Cię zainteresować: Zdrowe rośliny do domu – jakie wybrać?

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.