Naturalnie w Równowadze > Modele ekoterapii > Terapia roślinna > Zdrowe rośliny do domu – jakie wybrać?

Zdrowe rośliny do domu – jakie wybrać?

Opublikowano: 01/03/2022
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 01.03.2022

Rośliny, które mamy w naszych domach, mają pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie – tak twierdzą autorzy badań. Wskazuje się na szczególnie pozytywny wpływ roślin na jakość powietrza, którym oddychamy, jak również na zdrowie psychiczne i samopoczucie. Dlatego też nie będziemy rozważać czy warto mieć rośliny w domu, a skupimy się na tym jakie rośliny ozdobne wybrać, aby poza pełnieniem funkcji estetycznej, wspierały również nasze zdrowie.

Spis treści

  1. Rośliny i ich wpływ na jakość powietrza
  2. Rośliny doniczkowe – jak wpływają na zdrowie psychiczne?
  3. Jakie zdrowe rośliny warto mieć w domu?

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Rośliny i ich wpływ na jakość powietrza

Ponad wszelką wątpliwość – rośliny wpływają na oczyszczenie powietrza, którym oddychamy. Wskazuje się na istotne działanie roślin w oczyszczaniu powietrza z CO2 oraz wielu szkodliwych gazów nieorganicznych, np. No2, SO2, O2, Cl2. Ma to szczególne znaczenie w miejscach wysoko zurbanizowanych, głównie dużych miastach. Badania wskazują na fakt, iż bardzo dużym zanieczyszczeniem cechują się pomieszczenia zamknięte, np. biura. Jedną z recept na taki stan rzeczy są rośliny doniczkowe, które pozwalają nawilżyć powietrze i oczyścić je z gazów o niekorzystnym wpływie na zdrowie człowieka.

Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online

Rośliny doniczkowe – jak wpływają na zdrowie psychiczne?

Jak wykazały liczne badania, rośliny domowe mają korzystny wpływ na zdrowie psychiczne i samopoczucie ludzi, w tym w szczególności małych dzieci. Wykazuje się, że nawet sam widok roślin ma pozytywny wpływ na ludzkie samopoczucie. Na bazie tych danych, wytworzyła się nawet nowa dziedzina wiedzy – terapia ogrodnicza, gdyż nie tylko sama obecność roślin działa prozdrowotnie, ale również obcowanie z nimi – uprawa, rozmnażanie, układanie, itp. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych, dla których opieka nad roślinami zastępuje w pewnym stopniu pracę zawodową.

Przeczytaj również: Jak podlewać rośliny doniczkowe?

Jakie zdrowe rośliny warto mieć w domu?

Wymienić można całą listę roślin, które mogą być bardzo pożyteczne w naszym gospodarstwie domowym. Z całą pewnością należy zacząć od nieco zapomnianych obecnie paproci, które doskonale oczyszczają powietrze, neutralizują promieniowanie urządzeń elektronicznych oraz wydzielają dużo tlenu. Kolejną ważną rośliną jest aloes, który stanowi  naturalny filtr powietrza. Poza tym, liście aloesu można w razie potrzeby wykorzystać jako opatrunek w celu niwelowania skutków oparzeń, ukąszeń czy stłuczeń.

Kolejną rośliną ozdobną o praktycznych właściwościach jest skrzydłokwiat, który oczyszcza powietrze z toksyn i nawilża je. Należy jednak pamiętać, że jest to roślina trująca dla kotów. Jeśli dysponujemy w mieszkaniu dobrze nasłonecznionym miejscem, to świetnym rozwiązaniem będą palmy. Podobnie jak wymienione wcześniej rośliny, palmy nawilżają powietrze oraz usuwają z niego niekorzystne substancje chemiczne.

Omawiając pożyteczne rośliny o dobroczynnym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie, należy bezwzględnie wspomnieć również o ziołach. Walory wizualne i zapachowe z pewnością mają znaczenie, jednak na pierwszym miejscu należy postawić ich zastosowanie w kuchni i szereg pozytywnych właściwości, jakie posiadają. Warto rozważyć posiadanie na kuchennym parapecie lub balkonie m.in. mięty, melisy, rozmarynu, bazylii, szczypiorku, kolendry oraz lubczyku.

To jednak nie wszystko, ponieważ istnieje cała masa roślin, które wykazują bardzo pozytywne oddziaływanie na nasze codzienne funkcjonowanie. Z pewnością warto przyjrzeć się również takim zdrowym roślinom jak palmy, figowce, lawenda czy żyworódka.

Może Cię zainteresować: Dzikie rośliny jadalne – zapomniany potencjał przyrody

Źródła:

  1. Nowak J., Wpływ roślin ozdobnych na zdrowie człowieka, Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 2005, z. 404, s. 33-42.
  2. Lohr V.I., Interior plants may improve worker productivity and reduce stress in a windowless environment, J. Enviton, Hort, 14: 97-100.
  3. Jaskółka J., Pożyteczne i zdrowe rośliny do domu, które oczyszczą powietrze, wyleczą i poprawiają nastrój, https://matkatylkojedna.pl/zdrowe-rosliny-do-domu/, dostę: 11.11.2021.
  4. Szadkowska I., Zdrowe rośliny – które warto mieć w domu i dlaczego?, https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,zdrowe-rosliny—ktore-warto-miec-w-domu-i-dlaczego-,artykul,83114853.html, dostęp: 11.11.2021.
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.