Naturally Balanced > Modele ekoterapii > Terapia roślinna > Rozwijaj się we własnej zielonej oazie

Rozwijaj się we własnej zielonej oazie

Opublikowano: 27/10/2023
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 27.10.2023

Dla wielu osób dom staje się domem, gdy zieleń jest na swoim miejscu. Otaczanie się roślinami zarówno w domu, jak i w biurze ma wiele zalet: udowodniono, że samo patrzenie na rośliny wokół siebie zmniejsza stres, zwiększa kreatywność, a rośliny w pomieszczeniach przekształcają CO2 w tlen, zapewniając oczyszczone środowisko wewnętrzne, w którym możesz się rozwijać! Otrzymujemy te korzyści, po prostu będąc otoczonymi roślinami domowymi, ale istnieje zupełnie inny poziom ekoterapii w pomieszczeniach, w której świadome obcowanie z roślinami domowymi może jeszcze bardziej poprawić twoje samopoczucie.

Spis treści:

  1. Stworzenie zielonego kącika komfortu
  2. Weź pod uwagę swoje potrzeby
  3. Aktywnie angażuj się w swoje rośliny
  4. Dotrzymaj towarzystwa roślinom

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Stworzenie zielonego kącika komfortu

Przede wszystkim zaprojektuj swoją przestrzeń według swoich potrzeb i gustu. Wykorzystaj maksymalnie dostępną przestrzeń, nawet jeśli jest ona ograniczona. Puste narożniki można wykorzystać na zieleń na wiele sposobów, w tym wykorzystać wiszące rośliny do dekoracji gładkich ścian. Chociaż ważne jest, aby zastanowić się, które rośliny dobrze działają w twoim klimacie, planując zieloną przestrzeń, zacznij od wyobrażenia sobie swojego ulubionego krajobrazu – czy tęsknisz za morzem, czy chciałbyś mieszkać w lesie? A może dom na pustyni to twoje pragnienie na całe życie. Niezależnie od preferencji, odtwórz ten krajobraz w swoim domu, znajdując odpowiednie rośliny domowe, które przeniosą Cię do ulubionych ekosystemów – dodatkowa korzyść, być może nie będziesz tak niecierpliwy, aby podróżować na drugi koniec świata na trochę dłużej . Innym sposobem wyboru roślin jest refleksja nad wspomnieniami. Czy masz jakieś wspomnienia z dzieciństwa związane z roślinami? Być może z domu rodzinnego lub innych miejsc, w których mieszkałeś. Jakiekolwiek podejście zastosujesz, wybierz rośliny, które sprawią, że się uśmiechniesz. 

Może Cię zainteresować: Webinar – Natura w gabinecie terapeutycznym

Weź pod uwagę swoje potrzeby

Czy mieszkasz w środowisku miejskim? Większość z nas tak robi, a zanieczyszczenie powietrza z zewnątrz niestety przedostaje się do naszych domów. W rzeczywistości zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach jest uważane za główne zagrożenie dla zdrowia publicznego. A może wyświadczysz płucom przysługę i poczujesz się zdrowiej, wybierając najlepsze rośliny do oczyszczania powietrza? Do najpopularniejszych roślin oczyszczających powietrze należą lilia pokojowa, aloes, różne gatunki bluszczu i paproci, a także potężna roślina wężowata. Wyzwaniem dla wielu z nas jest to, że pomieszczenia wewnętrzne czasami nie otrzymują dużo światła, ale nie powinno to przeszkadzać w tworzeniu zielonej oazy. Niektóre z najlepszych roślin do zacienionych środowisk to wężownica, chamaedorea, bluszcz, paproć i roślina pająka, choć jest ich o wiele więcej do wyboru. Skonsultuj się z najbliższym centrum ogrodniczym, a otrzymasz potrzebne wskazówki. 

Aktywnie angażuj się w swoje rośliny

Możemy angażować się w rośliny domowe biernie i / lub aktywnie. Udowodniono, że samo patrzenie na rośliny obniża poziom kortyzolu, co jest jednym z przykładów znaczących korzyści płynących z roślin poprzez bierne zaangażowanie. Jednak korzyści są zwielokrotnione, jeśli aktywnie angażujesz się w rośliny. Dotknij roślin, poczuj ich wyjątkową fakturę. Wykazano, że dotykanie roślin pomaga nam uwalniać endorfiny, poprawiając nasz nastrój i poczucie połączenia z chwilą obecną poprzez zmysły. Jednocześnie dotykanie roślin przynosi korzyści samym roślinom, ponieważ dotyk naśladuje kontakt z wiatrem i innymi roślinami, których rośliny zwykle doświadczają na zewnątrz. Angażując się w ten sposób z roślinami, pomożesz im rosnąć w siłę. 

Wąchaj swoje rośliny i poszerzaj swoją świadomość zapachu. Jeszcze lepiej, powąchaj glebę i wdychaj jej zdrowe drobnoustroje wzmacniające układ odpornościowy! Dla wielu osób pielęgnacja roślin jest bardzo terapeutyczną czynnością. Aby utrzymać rośliny przy życiu, musisz o nie dbać tak, jak o ukochaną osobę – czy ma wystarczającą ilość wody? Czy ma wystarczającą ilość światła? Jak jeszcze mogę pomóc mu rosnąć? Opieka nad żywą istotą to odpowiedzialność, a branie odpowiedzialności za coś pięknego to wzbogacające doświadczenie. 

Sprawdź także: Regenerujące Środowisko w Domu

Dotrzymaj towarzystwa roślinom

Może to zabrzmieć zabawnie, ale rośliny domowe mogą zacząć czuć się jak przyjaciele, każdy z własną osobowością. Nadaj nazwy roślinom! Pod koniec stresującego dnia wrócisz do swojej zielonej oazy, a twoi lojalni przyjaciele powitają cię z powrotem w domu czystym powietrzem, które zrównoważy twoje hormony, dotrzyma ci towarzystwa i przyniesie ci poczucie spokój. 

Rośliny domowe są często pomijane, ale tak naprawdę pielęgnacja roślin to wypróbowana i przetestowana metoda dbania o siebie w tym procesie! 

Źródła:

  1. Chalquist, C. (2009). Spojrzenie na dowody z badań nad ekoterapią. Ekopsychologia, 1(2) 
  2. Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (2021). Jakość powietrza w pomieszczeniach: Jakie są trendy w jakości powietrza w pomieszczeniach i ich wpływ na zdrowie ludzi? EPA 
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.