Naturalnie w Równowadze > Umysł i ciało > Zdrowie > Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Opublikowano: 15/06/2023
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 15.06.2023

Spis treści:

  1. Czym jest podejście holistyczne?
  2. Leczenie problemów ze zdrowiem psychicznym przy użyciu podejścia holistycznego
  3. Holistyczne podejście do własnego zdrowia psychicznego
  4. Ćwiczenia, dieta, hobby

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Czym jest podejście holistyczne?

W leczeniu zdrowia psychicznego podejście holistyczne odnosi się do wyjścia poza leczenie objawowe za pomocą leków i uwzględnia całe życie danej osoby, poza jej bezpośrednimi problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym, w celu znalezienia trwalszego rozwiązania poprzez zmianę stylu życia. Lekarz holistyczny wziąłby pod uwagę zdrowie fizyczne pacjenta, jego codzienny styl życia, nawyki, życie zawodowe, życie rodzinne i wszelkie inne elementy życia pacjenta, które mogłyby działać jako niezidentyfikowana przyczyna jego objawów lub być może stanowić zaskakujący punkt wyjścia do uzdrowienia ich wyzwania na głębszym poziomie.

Podejście holistyczne opiera się na zrozumieniu, że nasze umysły i ciała są ze sobą ściśle powiązane i że nie możemy uzdrowić jednego aspektu naszego zdrowia bez włączenia w ten proces całego naszego psychicznego, fizycznego i emocjonalnego samopoczucia. Celem holistycznych procesów uzdrawiania jest wyjście poza „ukrywanie” objawów lub znajdowanie powierzchownych rozwiązań dla problemów pacjenta i znalezienie pierwotnej przyczyny problemu poprzez dogłębną analizę jego stylu życia, dzięki czemu gojenie jest dłuższe -trwałe, poprzez transformacyjne zmiany strukturalne.

Procesy zdrowienia i opcje leczenia będą się różnić w zależności od elementów strukturalnych życia danej osoby, takich jak praca, rodzina, związki, gospodarstwo domowe itp., a także wieku, płci, pochodzenia, doświadczeń życiowych i wielu innych. Biorąc pod uwagę, że nie ma dwóch takich samych osób, holistyczni lekarze podchodzą do każdego pacjenta inaczej, aby wziąć pod uwagę jego szersze potrzeby wykraczające poza leczone objawy zdrowia psychicznego. Umysły, ciała i style życia ludzi są tak różnorodne, że nie ma jednego rozwiązania, które będzie działać dla wszystkich, a każda osoba potrzebuje procesu uzdrawiania dostosowanego do niej, opartego na zrozumieniu wszystkich aspektów jej życia.

Leczenie problemów ze zdrowiem psychicznym przy użyciu podejścia holistycznego

Aby podać typowy przykład: w wielu przypadkach depresję leczy się, oferując pacjentowi różne leki przeciwdepresyjne – z których wiele ma negatywne skutki uboczne – w nadziei, że jeden z nich uwolni go od cierpienia. Jednakże, chociaż holistyczni praktycy niekoniecznie są przeciwni włączeniu leczenia farmaceutycznego, poprosiliby również pacjenta, aby zastanowił się, czy jego nawyki żywieniowe są najbardziej dostosowane do jego stylu życia, czy regularnie ćwiczą, czy spędzają wystarczająco dużo czasu z bliskimi, czy mają dobrą rutynę samoopieki w celu samoregulacji i być może, czy próbowali efektów spędzania czasu na łonie natury. Wielu pacjentów stwierdziło, że ich stan znacznie się poprawił – a czasem całkowicie zanikł – kiedy wyszli poza analizę umysłową i stali się silni fizycznie, osiągnęli odpowiednią równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i odnaleźli poczucie równowagi w codziennych czynnościach.

Podejścia holistyczne traktują priorytetowo działania takie jak terapia rozmową w celu zidentyfikowania źródła problemów i łączenia się ze sobą poprzez działania takie jak uważność, kreatywność, regularne ćwiczenia, optymalna dieta, terapia poznawczo-behawioralna i wiele innych. Poprzez te działania celem jest znalezienie przez pacjentów zrównoważonego stylu życia w oparciu o ich wyjątkowe pochodzenie, ponieważ znalezienie tej równowagi może mieć fundamentalne znaczenie w rozwiązywaniu problemów związanych ze zdrowiem psychicznym, od dołu do góry. Łącząc dobre samopoczucie ciała, umysłu i siebie, wiele osób postrzega podejście holistyczne jako połączenie nowoczesnej zachodniej medycyny i starożytnych wschodnich tradycji dobrego samopoczucia.

Holistyczne podejście do własnego zdrowia psychicznego

Niezależnie od tego, czy masz na myśli konkretne wyzwanie związane ze zdrowiem psychicznym i czy spotykasz się z terapeutą, wszyscy możemy odnieść korzyści ze spojrzenia na każdy element naszego zdrowia z holistycznej perspektywy.

Ćwiczenia, dieta, hobby

Działania łączące umysł i ciało dla holistycznego dobrego samopoczucia:

Ćwiczenie: niezależnie od tego, czy biegasz, aby uwolnić endorfiny, czy jogę, aby uspokoić umysł, ćwiczenia to świetny sposób na połączenie umysłu i ciała.

Dieta: Często zapominamy o znaczeniu naszych nawyków żywieniowych, a czasami dostosowanie naszej diety w celu uzyskania wszystkich potrzebnych składników odżywczych może rozwiązać długotrwałe problemy ze zdrowiem psychicznym i fizycznym. Świadome przygotowywanie posiłków to kolejny sposób na dbanie o siebie, tworzenie silniejszego poczucia miłości własnej i troski.

Hobby: przy napiętym życiu zawodowym i domowym wiele osób wykorzystuje swój ograniczony czas wolny na odpoczynek i oglądanie telewizji. Jednak zdobycie umiejętności w czymś takim jak malarstwo, muzyka, ceramika, taniec lub określony sport – między innymi – może zwiększyć poczucie własnej wartości i poszerzyć umysły, co znacznie korzystnie wpływa na ich zdrowie psychiczne.

Może Cię zainteresować: Rola pasji w życiu człowieka

Dbaj o siebie: niezależnie od tego, jak bardzo masz napięty harmonogram, zaplanuj czas na bycie sam na sam ze sobą i uspokój układ nerwowy, wprowadzając ciało w tryb przywspółczulny. Niezależnie od tego, czy jest to spokojny spacer po lesie, czy siedzenie przy świecach przy spokojnej muzyce, jest to świetny sposób na wyciszenie umysłu, a co za tym idzie, ciała.

Źródła:

  1. Main Line Health (2021). ‘What is a holistic approach to mental health?’. Main Line Health: Well Ahead Blog.
  2. NSW Health (2020). ‘What is a holistic approach?’. NSW Health.
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.