Jak zostać naturopatą?

Opublikowano: 29/11/2022
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 29.11.2022

Wiele osób zainteresowanych różnymi odmianami medycyny niekonwencjonalnej oraz naturalnymi metodami leczenia, chce związać z tą dziedziną swoje życie zawodowe i rozpocząć indywidualną praktykę. Drogą do tego celu może być zdobycie wiedzy oraz kwalifikacji niezbędnych do pracy w zawodzie naturopaty. Z artykułu dowiesz się czym jest naturopatia oraz jak zostać naturopatą.

 1. Czym jest naturopatia?
 2. Naturopatia w praktyce. Czym dokładnie zajmuje się naturopata?
 3. Czy naturopata to lekarz?
 4. Jak można zostać naturopatą?
 5. Gdzie może pracować naturopata?

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Czym jest naturopatia?

Słowo “naturopatia” wywodzi się z języka greckiego. Powstało na bazie dwóch słów: Natura oraz Pathos, czyli nauka o chorobach przez pryzmat natury. Celem naturopatii, podobnie jak medycyny konwencjonalnej, jest przywrócenie zdrowia pacjenta. Zasadnicza różnica polega na tym, że naturopatia bazuje w swojej metodologii na naturalnych środkach.

Do wspomnianych, naturalnych środków zaliczają się m.in. zioła, odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, fizjoterapia, masaż, bioenergoterapia, akupunktura czy refleksologia. Naturopaci stosują również inne metody i techniki pracy z pacjentem. Ich nadrzędnym celem jest zapewnienie holistycznej równowagi, a zatem zdrowia fizycznego i psychicznego, bez konieczności sięgania po lekarstwa znane z medycyny zachodniej.

Trwa promocja kursu z certyfikatem: Ekoterapia i ekologia medyczna

Naturopatia w praktyce. Czym dokładnie zajmuje się naturopata?

Naturopata to w największym uogólnieniu specjalista w zakresie medycyny naturalnej, stosujący w swojej praktyce holistyczne podejście do zdrowia człowieka. Innymi słowy, naturopata bierze pod uwagę zarówno fizyczne, jak i psychiczne, mentalne aspekty zdrowia człowieka. Zwraca również szczególną uwagę na czynniki, które tylko pośrednio mogą łączyć się z daną chorobą, takie jak sposób odżywiania, aktywność fizyczna czy funkcjonowanie w warunkach silnego stresu.

Celem naturopaty jest wyeliminowanie schorzenia sięgając głęboko do źródła jego powstania, a zatem – do pierwotnej przyczyny. Naturopata dąży do pobudzenia naturalnego procesu samouzdrawiania, wykorzystując w tym celu odpowiednią dietę, sposób oddychania, optymalny poziom nawodnienia, aktywność fizyczną, masaż i akupunkturę czy terapię zdrowia psychicznego.

Czy naturopata to lekarz?

Nie, naturopata nie jest lekarzem, choć wykonuje zawód medyczny. Z drugiej strony, lekarz może być również naturopatą lub korzystać z wybranych elementów naturopatii w ramach swojej pracy z pacjentami.

Zgodnie z oficjalnym, ministerialnym opisem zawodu, naturopata “stosuje niekonwencjonalne naturalne metody terapii i leczenia takie jak: ziołolecznictwo, arteterapię, diety, akupunkturę, akupresurę, hydroterapię, irydologię, i inne w połączeniu z praktykami klasycznej medycyny”. Naturopata może zatem wykorzystywać rozmaite “narzędzia” naturalnych metod leczenia oraz udzielać porad w zakresie szeroko rozumianego zdrowego trybu życia (higiena życia, zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna). Celem wymienionych wyżej działań jest poprawa jakości życia pacjenta.

Jak można zostać naturopatą?

Wiele osób zastanawia się w jaki sposób można zostać naturopatą? Śpieszymy z odpowiedzią! Aby zostać naturopatą nie ma konieczności posiadania dyplomu ukończenia studiów wyższych. Choć oczywiście wiedza akademicka z zakresu medycyny, biologii czy pedagogiki z pewnością będzie przydatna. Aby móc wykonywać ten zawód należy ukończyć profesjonalny kurs na naturopatę, który na ogół trwa od 18 do 24 miesięcy. Zajęcia bardzo często odbywają się w formie weekendowych zjazdów.

Kluczowym zadaniem dla kandydatów jest wybór odpowiedniego kursu spośród dziesiątek ofert które bez problemu można odnaleźć w sieci. Należy przede wszystkim upewnić się, że osoby organizujące i prowadzące zajęcia, mają odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje, co w dobie łatwego dostępu do informacji, nie powinno być dużym problemem.

Kolejnym ważnym aspektem jest to, czy ukończenie kursu oficjalnie nadaje uprawnienia do wykonywania zawodu naturopaty, zgodne z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2014 roku w sprawie kwalifikacji zawodów i specjalności. Kod zawodu naturopaty to 323009, a kategoria zawodu to “Praktykujący niekonwencjonalne lub komplementarne metody terapii”.

Sprawdź: Nasze kursy online

Jak wygląda kurs dla przyszłych naturopatów?

Kursy nadające kwalifikacje do wykonywania zawodu naturopaty obejmują takie elementy jak:

 • wykłady teoretyczne,
 • praktyki zawodowe,
 • warsztaty,
 • projekty indywidualne i grupowe,
 • konsultacje z prowadzącymi,
 • zajęcia fakultatywne,
 • egzaminy.

Gdzie może pracować naturopata?

Naturopaci najczęściej prowadzą własną, indywidualną praktykę w ramach prywatnego gabinetu naturopatii. W zależności od posiadanych dodatkowych umiejętności i kwalifikacji, naturopaci mogą pracować również w gabinetach bioenergoterapii, refleksologii, fizjoterapii czy salonach masażu.

Przeczytaj także: „Terapia oparta na naturze” – recenzja przełomowej książki kanadyjskich badaczy

Źródła:

 1. Obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 grudnia 2017 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania, Dz. U. 2018 poz. 227.
 2. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci/wyszukiwarka-opisow-zawodow//-/klasyfikacja_zawodow/zawod/323009, dostęp: 18.11.2022.
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.