Naturally Balanced > Ekoterapia w gabinecie > Dietetycy > Dieta śródziemnomorska – najzdrowsza dieta?

Dieta śródziemnomorska – najzdrowsza dieta?

Opublikowano: 07/09/2021
Katarzyna Kieszkowska

Tworzę programy edukacyjne i certyfikujące. Nieustannie pogłębiam swoją wiedzę z zakresu medycyny żywienia, ekoterapii i naturalnego podejścia do zdrowia. Od 30 lat jestem dydaktykiem (Uniwersytet Warszawski, Lang LTC), edukuję i zarządzam procesami edukacyjnymi

Data ostatniej aktualizacji: 07.09.2021

Dieta śródziemnomorska zyskała swoją popularność już kilka lat temu, jednak ze względu na ciągły pęd do nowości i utrzymania perfekcyjnej figury, została porzucona na rzecz takich diet jak sirt czy dash. Nie zmienia to jednak faktu, że dieta śródziemnomorska nadal uznawana jest – przez dietetyków oraz wielu lekarzy – za najzdrowszą na świecie. Na czym polega piramida diety śródziemnomorskiej? Czy osoby w naszym klimacie mogą swobodnie spożywać te same produkty, co osoby mieszkające w krajach basenu Morza Śródziemnego?

W artykule:

  1. Czym jest dieta śródziemnomorska
  2. Piramida diety śródziemnomorskiej
  3. Najzdrowsza dieta na świecie

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty.

Czym jest dieta śródziemnomorska?

Określeniedieta śródziemnomorskajest uproszczeniem, które powstało na potrzeby łatwiejszego wyjaśnienia sugerowanego sposobu żywienia. Tak naprawdę nie możemy mówić o jednej diecie śródziemnomorskiej, gdyż one różnią się od siebie w zależności od regionu, ale także aspektów kulturowych, rolniczych i oczywiście ekonomicznych. O diecie pierwszy raz napisał profesor Angel Keys, który obserwował zwyczaje żywieniowe osób żyjących w krajach basenu Morza Śródziemnego. Zauważył, iż dieta mieszkańców bazuje głównie na produktach pochodzenia roślinnego – warzywach, owocach, ale także niskoprzetworzonych produktach zbożowych i oczywiście oliwie z oliwek. Z kolei spożycie mięsa było dość niskie. Nadal to właśnie te elementy pozostają najważniejszymi zasadami diety śródziemnomorskiej.

Piramida diety śródziemnomorskiej

Pierwsza piramida diety śródziemnomorskiej bazowała głównie na produktach, które spożywali mieszkańcy Krety, obszarów Grecji i Włoch Południowych. Obecnie piramida wygląda następująco:

  • Grupa bazowa: owoce i warzywa, oliwa z oliwek, makaron, chleb pełnoziarnisty i ryż.
  • Grupa produktów zalecanych (raz dziennie): orzechy, nasiona, oliwki, zioła, cebula, nabiał.
  • Grupa produktów spożywanych tygodniowo: ryby i owoce morza (max. 2 porcje), jajka (2-4 porcji), czerwone mięso (1 porcja), białe mięso (max. 2 porcje)
  • Podstawą piramidy jest aktywność fizyczna, a także wspólne posilanie się, które stanowili istotny element samej diety. Do posiłków proponuje się także umiarkowane spożycie czerwonego wina.

Najzdrowsza dieta na świecie

Trudno orzekać jednoznacznie, jaka dieta jest najzdrowszą na świecie. Skuteczność i właściwości zdrowotne zależą od wielu aspektów, w tym od dobrania sposobu żywienia do indywidualnych potrzeb. Jednak nie da się ukryć, iż dieta śródziemnomorska przykuła uwagę nie tylko osób odchudzających się, ale także badaczy, którzy rzeczywiście potwierdzili jej prozdrowotne właściwości.

Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online

Już badania przeprowadzone w latach 90. wskazały, iż dieta śródziemnomorska wpływa na zmniejszenie ryzyka występowania zaburzeń metabolicznych oraz chorób układu krążenia (CVD). Co ciekawe – zespół metaboliczny znacznie częściej występuje u osób rezygnujących z alkoholu, niż pijących go w umiarkowanych ilościach. Nawet ten element diety wpływa zatem pozytywnie na organizm. Z kolei częste spożywanie owoców, warzyw oraz niskotłuszczowego nabiału i rzadkie jedzenie czerwonego mięsa, wyraźnie powoduje obniżenie ciśnienia, co ma niebagatelny wpływ na zredukowanie zagrożenia wystąpienia udarów i chorób naczyniowo-wieńcowych.

Może Cię zainteresować: Dieta na pamięć i koncentrację

Jak zatem widać dieta śródziemnomorska, choć z pewnością nie będzie idealna dla każdego, może być uznana za rozsądny, zbilansowany sposób żywienia.

Źródła:

https://kosmos.ptpk.org/index.php/Kosmos/article/view/837/822

https://www.medonet.pl/zdrowie,dieta-srodziemnomorska—piramida-diety–zasady–efekty,artykul,1729468.html

Katarzyna Kieszkowska

Tworzę programy edukacyjne i certyfikujące. Nieustannie pogłębiam swoją wiedzę z zakresu medycyny żywienia, ekoterapii i naturalnego podejścia do zdrowia. Od 30 lat jestem dydaktykiem (Uniwersytet Warszawski, Lang LTC), edukuję i zarządzam procesami edukacyjnymi