Natura jako uzdrowiciel

Opublikowano: 24/10/2023
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 12.04.2024

Istnieje wiele korzyści zdrowotnych związanych z przebywaniem w naturze, zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Wykazano, że łączenie się ze środowiskiem naturalnym poprawia ogólne samopoczucie psychiczne. Poświęcenie czasu na wyjście na zewnątrz i zaangażowanie się w naturę może pomóc ci wejść w bardziej zrelaksowany stan umysłu. Naukowo udowodniono, że przebywanie w otoczeniu natury zmniejsza częstość akcji serca, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza stres, zmniejsza gniew, zmniejsza strach i poprawia napięcie mięśni, a także produkcję hormonów stresu. Psychologiczne korzyści płynące z przebywania w naturze stanowią podstawę ekoterapii, zwanej inaczej terapią naturą lub zieloną terapią. Opiera się na przekonaniu, że istnieje istotny związek między ludźmi a światem przyrody. Ekoterapeuci uważają, że nieobecność w naturze może negatywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne i samopoczucie. Spędzanie więcej czasu na łonie natury, angażowanie się w zajęcia na świeżym powietrzu i tworzenie głębokich relacji ze środowiskiem naturalnym jest wykorzystywane jako narzędzie terapeutyczne do poprawy fizycznego, emocjonalnego i psychicznego samopoczucia. Pielęgnowanie relacji ze środowiskiem naturalnym może obejmować wędrówki po lasach, relaks w parku, ogrodnictwo, uprawę żywności lub inny rodzaj aktywności związanej z terenami zielonymi. 

Spis treści:

  1. Włączenie natury do uważności
  2. Medytacja w przyrodzie
  3. Radykalna akceptacja a natura

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Włączenie natury do uważności

Korzyści płynące z zanurzenia się w naturze i korzystania z ekoterapii mogą pomóc w praktyce uważności, medytacji lub radykalnej akceptacji. Środowiska naturalne mogą być wykorzystywane w tych praktykach w celu zwiększenia ich skuteczności. 

Praktyka uważności, w której skupiasz się na chwili obecnej, może być praktykowana na wiele sposobów, które wykorzystują lokalne tereny zielone. Jednym ze sposobów włączenia natury do praktyk uważności jest obserwacja przyrody: to tutaj znajdujesz zieloną przestrzeń i po prostu pozwalasz sobie na obecność w niej, uważnie obserwując środowisko naturalne. Znajdź spokojną zieloną przestrzeń na zewnątrz i spróbuj świadomie zwracać uwagę na złożoną różnorodność otaczającej cię przyrody. Wyizoluj wszystkie zmysłowe doświadczenia wzroku, węchu, słuchu, dotyku i smaku. W pełni zanurz się w tych zmysłowych doświadczeniach i zwiększ swoją świadomość otaczającej Cię natury. Spójrz na kolory i kształty roślin wokół ciebie. Powąchaj je, aby sprawdzić, czy mają zapach. Zwróć uwagę na to, jak poruszają się rośliny lub zwierzęta wokół ciebie, być może rośliny kołyszą się na wietrze lub zwierzę jest wystraszone twoją obecnością. Słuchaj śpiewu ptaków wokół ciebie. Zauważ, jak trawa czuje się na twoich stopach. Kiedy jesteś pewien, że jest to bezpieczne, może nawet spróbuj dzikich jagód. Izolując swoje doświadczenia zmysłowe w naturze i zwracając na nie szczególną uwagę, zakotwiczasz się w chwili obecnej. Może to być niezwykle pomocny sposób na skuteczne i łatwe praktykowanie uważności. Zwiększenie osobistej więzi z naturą może również ułatwić skupienie się na niej, zamiast rozpraszać się innymi bodźcami, takimi jak brzęczenie telefonu. Spróbuj stworzyć oparte na naturze rytuały uważności, aby zwiększyć to połączenie. Na przykład możesz zapisać swoje doświadczenia w naturze i stworzyć praktykę wdzięczności, w której notujesz doświadczenie, za które jesteś wdzięczny. Możesz także stworzyć osobistą więź z naturą, ustanawiając uważną rutynę pielęgnowania ogrodu, w którym musisz dbać o rośliny. To zmusza cię do aktywnej obecności w otaczającej cię naturze w chwili obecnej, ponieważ musisz wchodzić w interakcje z roślinami, aby móc się nimi zająć. To również sprawia, że rozwijasz głębsze połączenie z naturą, ponieważ rośliny, które uprawiasz, są zależne od twojej opieki. Możesz także zaangażować się w inne zajęcia związane z przyrodą, takie jak wędrówki, kąpiele leśne, fotografia przyrodnicza lub szkicowanie naturalnych krajobrazów. Są to wszystkie działania, które sprawiają, że analizujesz naturalne odczucia wokół siebie i zakotwiczasz się w chwili obecnej. 

Polecana książka

Medytacja w przyrodzie

Przyroda może być również włączona do medytacji. Tereny zielone mogą być wykorzystywane jako miejsce sesji medytacyjnych, a środowisko naturalne może być wykorzystywane jako kotwica do utrzymania koncentracji. Kiedy medytujesz, znajdź cichą i spokojną zieloną przestrzeń, w której czujesz się bezpiecznie, aby odbyć sesję. Pozwoli ci to ćwiczyć uważność z dodatkowymi korzyściami zanurzenia się w naturze. Znajdź lokalny park, ogród, las lub inną zieloną przestrzeń i zaangażuj się w medytację uważności. Ustaw się w pozycji, w której czujesz się najbardziej komfortowo, niezależnie od tego, czy siedzisz, czy leżą, i zamknij oczy. Skup swoją uwagę na oddechu, a konkretnie na tym, jak odczuwasz wznoszenie się i opadanie klatki piersiowej podczas oddychania. Zanurz się w odczuciach, które odczuwasz w otaczającym Cię środowisku naturalnym: zwróć uwagę na dźwięki, zapachy i tekstury świata przyrody. Pozwól sobie w pełni doświadczyć i docenić chwilę obecną. Kiedy twój umysł zaczyna wędrować do myśli i uczuć poza tym, co dzieje się wokół ciebie, ponownie skup swój umysł, zakotwiczając się w oddechu. Następnie pozwól sobie na dalsze doświadczanie otaczającej cię natury w chwili obecnej. Możesz także spróbować medytacji chodzenia. To tutaj znajdziesz zieloną przestrzeń, idziesz na spacer w niej i starasz się zwracać uwagę na otaczające Cię środowisko naturalne. Podczas spaceru zwolnij tempo i zwróć uwagę na odczucia każdego kroku. Zwróć uwagę na uczucie kontaktu stóp z ziemią. Zwróć uwagę na odczucia w swoim ciele podczas chodzenia i bądź świadomy otaczającej cię natury. Bądź aktywnie świadomy widoków, dźwięków, zapachów, tekstur i smaków natury, gdy się przez nią poruszasz. Użyj naturalnego środowiska wokół siebie jako kotwicy, aby skupić swoją uwagę i skupić się na nim, dopóki spacer się nie skończy. 

Może Cię zainteresować: Medytacja w ruchu – warto?

Radykalna akceptacja a natura

Natura jest również bardzo przydatna w praktykowaniu Radykalnej Akceptacji (jest to praktyka pełnego uznania i zaakceptowania rzeczywistości sytuacji w twoim życiu takimi, jakie są, bez osądzania czy oporu). Spędzanie czasu na łonie natury pozwala nam objąć nietrwałość otaczającej nas rzeczywistości. Są pewne aspekty naszej rzeczywistości, których nie możemy zmienić, nad którymi nie mamy kontroli i nad którymi musimy nauczyć się iść dalej bez oporu, aby utrzymać bardziej zrównoważony stan psychiczny. Jest to szczególnie widoczne w przyrodzie, ponieważ ciągle się zmienia. Obserwowanie naturalnych cykli stwarza nam okazję do obserwowania, jak zmieniają się pory roku, jak zmieniające się pory roku wpływają na środowisko naturalne, jak kwiaty kwitną, a następnie więdną i naturalna długość życia naszego środowiska. Zwracając szczególną uwagę na świat przyrody, akceptując jego nietrwałość, możemy nauczyć się lepiej akceptować i akceptować nietrwałość naszych własnych doświadczeń życiowych

Sprawdź także: Radykalna akceptacja

Źródła:

  1. https://www.mind.org.uk/information-support/drugs-and-treatments/talking-therapy-and-counselling/ecotherapy/
  2. https://www.healthline.com/health/mental-health/ecotherapy#benefits
  3. https://www.goodtherapy.org/learn-about-therapy/types/econature-therapy
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.