Data ostatniej aktualizacji: 28.07.2022
Złe samopoczucie, brak czasu, nieodpowiednia dieta i ciągłe życie w pośpiechu. Taki tryb życia nie sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu ludzkiego.
Utrzymanie prawidłowo funkcjonującego organizmu nie jest prostym zadaniem. Bardzo trudno jest zmienić swoje nawyki z dnia na dzień. Każda dobra zmiana zaczyna się od małych kroków. Nawet, gdy coś wydaje się trudne, jest możliwe do zrealizowania.
Zaczynając swoją przygodę w drodze do oczyszczenia organizmu, warto skupić się na następujących elementach.
Spis treści:
Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.
Woda, jako źródło życia
Pierwszy i najważniejszy czynnik, który potrzebny jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu, to woda – źródło życia. Zarazem jest to najistotniejszy i najczęściej zapominany składnik diety. Pełne pośpiechu czasy, w których żyjemy, nie sprzyjają dbaniu o nawodnienie organizmu. Należy pamiętać, że woda stanowi ponad 60% masy ludzkiego ciała. To znaczy, że w organizmie ważącym 80 kg, jest jej aż 48 litrów. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien wypijać minimum 2 litry wody dziennie. Z udziałem wody zachodzą praktycznie wszystkie ważne dla życia procesy. Dlatego, by organizm funkcjonował prawidłowo, należy zapewnić mu odpowiednią ilość wody.
Wszystko w przyrodzie, ludzki organizm również, dąży do homeostazy, czyli równowagi. Dlatego ilość dostarczanych płynów powinna równać się ilości utraconej w procesach życiowych wody (takich jak pocenie się i oddawanie moczu). Gdy nie zostanie dostarczona organizmowi odpowiednia ilość wody, może się odwodnić. Objawów tego mogą być różne. Zaczynając od najbardziej oczywistego uczucia pragnienia, przez suchości w jamie ustnej, bóle głowy, zmęczenie, a nawet spadek koncentracji.
Często lekceważone jest podjadanie między posiłkami. Chęć zjedzenia czegoś słodkiego również może być sygnałem odwodnienia organizmu. Zanim zdecydujesz się na zjedzenie dodatkowego posiłku, wypij szklankę wody i zaobserwuj, czy uczucie łaknienia minie.
Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online
Odpowiednie odżywianie się
Przed rozpoczęciem stosowania wyszukanej diety, należy zastanowić się, co było złego w tej, którą stosowało się do tej pory. Jakie decyzje należy podjąć i co należy zmienić, by zadbać o swoje nawyki żywieniowe?
Najważniejsze, by zrezygnować z produktów wysoko przetworzonych. Wszelkiego rodzaju fast food’y, słodycze i napoje gazowane to coś, co jest szczególnie szkodliwe. Nadmiar soli
i cukru znajdujący się w tych produktach źle wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka.
Następnie należy włączyć do swojej diety owoce i warzywa. Produkty te nie tylko dostarczają dużej porcji witamin do organizmu, ale są też bogate w błonnik.
Obecność błonnika w organizmie jest tak ważna , ponieważ normalizuje i usprawnia pracę jelita grubego, zapobiega zaparciom, działa wręcz przeczyszczająco. Błonnik absorbuje żółć, która stymuluje perystaltykę jelit, co jest pomocne przy wypróżnianiu. Warto zwrócić uwagę na inne produkty zawierające błonnik i wdrożyć je do swojej diety, np. pieczywo pełnoziarniste, suszone owoce oraz ziarna słonecznika, pestki dyni czy siemię lniane.
Skutecznymi środkami przeczyszczającymi są również buraki, marchew, świeża kapusta, melony, arbuzy i ciemne pieczywo.
Więcej informacji o zdrowym odżywianiu znajdziesz, klikając tutaj.
Zioła jako naturalne dobro
Kolejną pomocną w oczyszczaniu organizmu czynnością jest picie ziół. Mają one bardzo dobry wpływ na organizm, a ludzkość niemal zapomniała o ich dobrodziejstwie. Zioła nie tylko oczyszczają organizm z toksyn, ale mają również działanie przeciwzapalnie
i antybakteryjnie. Zioła, które warto na początek włączyć do swojej diety to:
- czystek – działa detoksykująco, filtruje nerki poprzez swoje moczopędne działanie, a także wyrównuje florę bakteryjną, usprawniając pracę jelit i układu pokarmowego,
- pokrzywa – oczyszcza układ trawienny, ma też wpływ na odpowiednią pracę żołądka i wątroby, działa moczopędnie.
Przeczytaj także: Lecznicze dzikie zioła, nie zawsze są jadalne
Metoda małych kroków
Zastosowanie wszystkich wymienionych porad nie jest prostym zadaniem, jednak oczekiwane rezultaty można osiągnąć metodą małych kroków. Należy wykluczyć z diety jedną rzecz, a następnie włączyć inną. Należy działać stopniowo, by organizm przyzwyczaił się do stosowanych zmian.
Sprawdź: Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych
Źródła:
Oczyszczanie organizmu, Prawidłowe odżywianie, Przejście na prawidłowe odżywianie, W: G.P. 2. Małachow, Oczyszczanie organizmu i prawidłowe odżywianie. Wydawnictwo ABA, Warszawa 2004, s. 24, 28, 74-78, 112-113.