Naturally Balanced > Edukacja i ekologia > Jak wykorzystać płatki ryżowe?

Jak wykorzystać płatki ryżowe?

Opublikowano: 22/02/2022
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 22.02.2022

Obok popularnych na rynku płatków owsianych, żytnich, orkiszowych czy gryczanych znajdziesz również płatki ryżowe. Łatwo je rozpoznać za sprawą białej barwy i charakterystycznej struktury. Jeśli szukasz pomysłów na ich włączenie do diety, to jesteś we właściwym miejscu. Jednak zanim sprawdzisz, jak wykorzystać płatki ryżowe w kuchni, poznaj kilka informacji dotyczących tego produktu i porad związanych z jego przygotowaniem.

Spis treści:

  1. Ile kalorii mają płatki ryżowe
  2. Jak ugotować płatki ryżowe
  3. Pomysły na płatki ryżowe
  4. Przepis na płatki ryżowe na słono
  5. Pieczone płatki ryżowe

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Ile kalorii mają płatki ryżowe?

Płatki ryżowe w 100 gramach dostarczają niecałych 350 kcal. Zdecydowanie zaliczają się do produktów bogatych w węglowodany, a oprócz tego dostarczają niewielkiej ilości białka i są niskobłonnikowe. Ze względu na niewielką ilość włókna pokarmowego przydadzą się w diecie przy biegunce.

Dla wielu osób ważna może być informacja, czy płatki ryżowe zawierają gluten. Otóż nie, należą do naturalnie bezglutenowych produktów, więc można je spożywać na ścisłej diecie bezglutenowej.

Jak ugotować płatki ryżowe?

Na rynku dostępne są płatki ryżowe błyskawiczne, które – na co wskazuje ich nazwa – gotują się ekspresowo. Jeden z producentów tego typu płatków deklaruje czas przygotowania wynoszący 3 minuty. Wystarczy zalać je wodą, mlekiem lub napojem roślinnym w proporcji 1:2. Zmniejsz ilość płynu, jeśli chcesz uzyskać gęstszą ryżankę (tak zwykle nazywa się danie na bazie płatków ryżowych).

Pomysły na płatki ryżowe

Sztampowym wręcz przepisem na płatki ryżowe na słodko jest potraktowanie ich jako zamiennika dla płatków owsianych. Do powstałej ryżanki wystarczy dodać ulubione owoce, orzechy czy nasiona oraz przyprawy i gotowe. Jednak to nie jedyne rozwiązanie, dlatego sprawdź inne propozycje na ich wykorzystanie w kuchni.

Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online

Przepis na płatki ryżowe na słono

Płatki w wersji wytrawnej są zdecydowanie mniej sztampowym, za to na pewno sprytnym pomysłem na zwiększenie ilości kalorii i węglowodanów w posiłku lub zmianę jego struktury i nadanie mu objętości. Z użyciem płatków ryżowych stworzysz omlet z pieczarkami i papryką. Możesz też ugotować je na wodzie z dodatkiem soli, a następnie dodać do nich pieczoną dynię i marchew z przyprawą curry. Są to jedynie propozycje – równie dobrze możesz wykorzystać inne warzywa. Punktem wyjścia do dalszych eksperymentów kulinarnych na słono pozostaje przygotowanie płatków ryżowych na wodzie. Jedną z opcji jest także zmiksowanie ich na drobny pył przypominający mąkę i wykorzystanie do stworzenia bezglutenowych naleśników.

Pieczone płatki ryżowe

Dla urozmaicenia diety warto skusić się na płatki ryżowe w wersji pieczonej. Wymoczone przez noc w mleku/napoju roślinnym lub ugotowane chwilę wcześniej płatki połącz z rozgniecionym bananem, jogurtem naturalnym i jajkiem. Jeśli chcesz, dorzuć ulubione przyprawy i wszystko dokładnie wymieszaj. Dla przełamania smaku warto dodać na wierzchu kwaśne owoce jagodowe (np. maliny, jagody). Pieczenie w 180 stopniach nie zajmie dłużej niż 20-30 minut. Taka potrawa z pieczonymi płatkami ryżowymi strukturą i smakiem przypomina ciasto, a jednak nie znajdziesz w nim dodanego cukru stołowego.

Źródła:

  1. http://www.ilewazy.pl/szklanka-platkow-ryzowych
  2. https://delikatesyuchlopcow.pl/platki/2747-cenos-platki-ryzowe-blyskawiczne-400-g-5900977001763.html
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.