Naturalnie w Równowadze > Edukacja i ekologia > Top 5 książek o medycynie funkcjonalnej wybranych przez ekspertów

Top 5 książek o medycynie funkcjonalnej wybranych przez ekspertów

Opublikowano: 24/11/2023
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 24.11.2023

Jest tak wiele książek, które twierdzą, że są przełomem nr 1, jeśli chodzi o przejęcie kontroli nad naszym zdrowiem. Jednak mając tak wiele do wyboru, od czego zacząć? 

Nasz zespół ekspertów w dziedzinie zdrowia holistycznego wybrał pięć najlepszych książek, które pomogą Ci rozpocząć samodzielną pielęgnację dobrego samopoczucia. Tutaj idzie! 

Spis treści:

  1. „Protokół Wahlsa” autorstwa Terry’ego Wahlsa
  2. „Grain Brain” autorstwa dr. Davida Perlmuttera
  3. „Rozwiązanie autoimmunologiczne” autorstwa Amy Myers
  4. „Ciało kobiety, mądrość kobiety. Jak odzyskać i zachować fizyczne i emocjonalne zdrowie” Christiane Northrup
  5. „Inteligencja hormonalna: kompletny przewodnik po uspokojeniu chaosu hormonalnego i przywróceniu naturalnego schematu dobrego samopoczucia organizmu” autorstwa dr Avivy Romm

Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.

„Protokół Wahlsa” autorstwa Terry’ego Wahlsa

Terry Wahls jest lekarzem, badaczem, cierpiącym na stwardnienie rozsiane (MS), prowadzącym wykład na TEDx, który zainspirował ludzi na całym świecie. 

Na początku swojej kariery medycznej dr Terry Wahls postępowała zgodnie z protokołem, którego nauczyła się stosować, lecząc objawy swoich pacjentów za pomocą leków lub operacji; zmieniło się to, gdy w 2000 roku zdiagnozowano u niej stwardnienie rozsiane (SM). Choroba postępowała, a do 2003 roku jej mięśnie pogorszyły się do tego stopnia, że ​​potrzebowała wózka inwalidzkiego. Konwencjonalne metody leczenia stwardnienia rozsianego nie przynosiły jej rezultatów. Zaczęła studiować badania nad chorobami autoimmunologicznymi i biologią mózgu, po czym zdecydowała się na podejście dietetyczne do radzenia sobie z chorobą. Wahls przyjęła dietę paleo – opartą na diecie naszych przodków z epoki paleolitu – zapewniając, że kluczowe kwasy tłuszczowe otrzymuje z pożywienia, które spożywa, a nie z tabletek, które brała. 

Ku zaskoczeniu wielu jej stan zaczął się poprawiać. Najpierw była w stanie samodzielnie stawiać małe kroki, a do 2011 roku przejechała na rowerze 18 mil w ciągu jednego dnia. W listopadzie 2011 r. dr Wahls podzieliła się swoim niezwykłym powrotem do zdrowia w przemówieniu TEDx, które natychmiast stało się wirusowe. W tej książce nakreśla protokół, który pozwolił jej odwrócić wiele objawów, przywrócić jej życie i uczynić swoją misją dzielenie się swoimi odkryciami z wieloma osobami walczącymi ze stwardnieniem rozsianym i innymi chorobami autoimmunologicznymi. 

„Grain Brain” autorstwa dr. Davida Perlmuttera

Ta książka, zatytułowana „Zaskakująca prawda o pszenicy, węglowodanach i cukrze: cichy zabójca twojego mózgu”, napisana przez neurologa Davida Perlmuttera i Kristin Loberg, bada wpływ tych pokarmów na organizm i oferuje 4-tygodniowy plan osiągnięcia optymalne zdrowie. 

Autorzy badają obszerną literaturę medyczną, aby pokazać, w jaki sposób nawet „zdrowe węglowodany” mogą przyczynić się do różnych powszechnych chorób, w tym demencji, ADHD, lęku, przewlekłych bólów głowy, depresji, obniżonego libido i wielu innych. 

„Mózg zbożowy” dowodzi, że nie jesteśmy zdani na łaskę naszych genów: że możemy przejąć kontrolę nad własnym zdrowiem poprzez wybraną przez nas żywność i że wzrost nowych komórek mózgowych jest możliwy w każdym wieku. 

Łącząc badania naukowe, historie sukcesu z prawdziwego życia i przydatne porady, „Mózg zboża” prowadzi czytelnika w rozwoju zdrowego i długiego życia, zaczynając od jego 4-tygodniowego protokołu mającego na celu poprawę zdrowia mózgu i łagodzenie powszechnych chorób neurologicznych bez użycia narkotyków.

„Rozwiązanie autoimmunologiczne” autorstwa Amy Myers

Według badań Myersa ponad 90% światowej populacji cierpi na jakiś stan zapalny lub chorobę autoimmunologiczną, którą medycyna konwencjonalna dotychczas uważała za nieuleczalną. Pacjenci, u których zdiagnozowano wyniszczające choroby, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna i reumatoidalne zapalenie stawów, zazwyczaj przyjmują duże ilości licznych farmaceutyków, które ignorują pierwotną przyczynę choroby. Myers odkrył inną drogę do uzdrowienia. 

Wraz z publikacją tej książki, dr Myers przeszedł drogę od konwencjonalnie wyszkolonego lekarza do czołowej postaci medycyny funkcjonalnej. „Rozwiązanie autoimmunologiczne” przedstawia jej medycznie udowodnione podejście do zapobiegania różnym objawom i chorobom związanym ze stanem zapalnym, takim jak alergie, otyłość, astma, choroby układu krążenia, fibromialgia, toczeń, zespół jelita drażliwego, przewlekłe bóle głowy i zapalenie tarczycy typu Hashimoto. 

Dla każdego, kto jest zainteresowany redukcją wewnętrznego stanu zapalnego – i każdego, kto interesuje się leczeniem poprzez jedzenie i ogólnie medycynę funkcjonalną – ta książka jest obowiązkowa do przeczytania. 

„Ciało kobiety, mądrość kobiety. Jak odzyskać i zachować fizyczne i emocjonalne zdrowie” Christiane Northrup

Wiele osób uważa tę książkę za biblię zdrowia kobiet i nie bez powodu. W tej książce światowej sławy ekspert w dziedzinie zdrowia kobiet – dr Christiane Northrup – dzieli się spostrzeżeniami, które pomogą kobietom prowadzić w pełni ucieleśnione i spełnione życie. 

Książka obejmuje obszary życia, począwszy od seksualności, leczenia chorób przewlekłych, zdrowia menstruacyjnego, składników odżywczych niezbędnych dla zdrowia kobiet, funkcji tarczycy, ciąży i porodu, a także uważaną przez nią za „cząsteczkę fontanny młodości”. 

Dr Northrup twierdzi, że życie w zdrowym kobiecym ciele może być ekstatycznym doświadczeniem i że przyrodzonym prawem kobiet (i mężczyzn!) jest zrozumienie zasad zdrowia kobiet, stosowanie ich we własnym życiu i otwarte przekazywanie dalej przyszłym pokoleniom. 

„Inteligencja hormonalna: kompletny przewodnik po uspokojeniu chaosu hormonalnego i przywróceniu naturalnego schematu dobrego samopoczucia organizmu” autorstwa dr Avivy Romm

W tej książce dr Romm stoi na stanowisku, że aby wieść długie i satysfakcjonujące życie, kobiety muszą zacząć od solidnego zrozumienia swoich funkcji hormonalnych i zdrowia. 

Chociaż hormony – i ich wpływ na nasze ciała i umysły – zmieniają się naturalnie w ciągu naszego życia, nie jesteśmy skazani na trudne objawy, z którymi boryka się tak wiele kobiet, w tym objawy miesiączkowe, PCOS, endometrioza, problemy z płodnością, niski popęd płciowy , brak snu, trądzik, wzdęcia, uderzenia gorąca i wiele innych. Wszystkie te trudności – wspólne dla wielu kobiet – są związane z zaburzeniami równowagi hormonalnej i dlatego są pod naszą kontrolą, mimo że lekarze rzadko oferują wsparcie, którego potrzebują kobiety. 

„Inteligencja hormonalna” pomaga kobietom zidentyfikować źródło ich objawów i przedstawia 6-tygodniowy plan osiągnięcia przez całe życie zdrowia hormonalnego i ginekologicznego. Plan wykorzystuje holistyczne podejście, koncentrując się na wyborach żywieniowych i stylu życia. 

„Inteligencja hormonalna” zachęca czytelników do nawiązania nowej, proaktywnej relacji ze swoimi ciałami i systemami hormonalnymi, wykorzystując ich moc budowania zdrowia, którego pragną i na które zasługują. 

Mamy nadzieję, że te książki dają tyle samo do myślenia, co nam i tysiącom ludzi, którzy odmienili swoje życie, podążając za mądrością zawartą w każdej z nich. 

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.