Data ostatniej aktualizacji: 20.09.2021
Praktykowanie wdzięczności przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala na akcentowanie pozytywnych stron życia, co przekłada się na lepsze samopoczucie. Pomaga także w budowaniu szczęśliwszych relacji i częstszego korzystania z szans od losu. Myśląc o okazywaniu wdzięczności, na ogół odnosi się ją do innych ludzi. Wdzięczność można jednak okazywać także samemu sobie, co wyzwala większe pokłady samoakceptacji i ogólnego zadowolenia.
Spis treści:
Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty.
Jak okazywać wdzięczność innym
Okazywanie wdzięczności innym ludziom to ważna umiejętność. Czują się oni docenieni i zauważeni. Podnosi to jakość relacji, zarówno tych zawodowych, jak i prywatnych. Pozwala to także na polepszenie nastroju drugiego człowieka i utwierdzaniu go w jego wyjątkowości. Jak więc okazać wdzięczność innej osobie?
Kilka sposobów okazania komuś wdzięczności:
- Słowa podziękowania. Najprostszym sposobem na wyrażenie swojej wdzięczności jest po prostu powiedzenie o tym wprost. Można postawić na tradycyjne „dziękuję” lub bardziej rozbudowaną wypowiedź, dzięki której adresat dowie się, dlaczego jego pomoc lub postawa jest tak cenna.
- Podarunki. W wyrażaniu wdzięczności dobrze sprawdzają się również podarunki. Mąż, który przyniesie żonie kwiaty w podziękowaniu za codzienne gotowane przez nią obiady, sprawi jej dużą niespodziankę. Taki upominek nie musi być wcale duży czy drogi, by wywołać uśmiech na twarzy drugiej osoby.
- Komplementowanie. Nie zawsze wdzięczność sprowadza się do konkretnej sytuacji. Ludzie chcą czasem podziękować za czyjąś obecność i wsparcie. Świetnie sprawdzą się wówczas różnego rodzaju komplementy i słowa uznania.
- Miłe gesty. Wdzięczność można wyrazić także poprzez miłe gesty, jak przygotowanie komuś herbaty, przykrycie kocem w chłodny wieczór czy odstąpienie pilota do telewizora. Nie musi być ona za każdym razem werbalizowana.
Polecana książka
Jak okazywać wdzięczność sobie?
Wielu ludzi boryka się z niskim poczuciem własnej wartości czy niewiarą w samego siebie. Na ogół skupiają się oni na swoich błędach i porażkach, co rodzi w nich poczucie winy i znacznie utrudnia szczęśliwe życie. Warto więc spróbować odwrócić te proporcje i zacząć okazywać sobie wdzięczność. Jak praktykować tego typu czynność?
- Prowadzenie dziennika. Dobrym pomysłem jest prowadzenie dziennika. Jego właściciel powinien zapisywać w nim z czego jest dumny, co mu się udało osiągnąć danego dnia, co dobrego zrobił dla innych. Pomoże mu to w zobaczeniu samego siebie w nowym, lepszym świetle.
- Medytacja wdzięczności. Przed pójściem spać, warto wygospodarować chwile tylko dla siebie. Najlepiej znaleźć wygodne miejsce i zamknąć oczy. To czas podziękowań. Można podziękować swojemu ciału za współpracę, zarządzanie stresem, mobilizację w trakcie odczuwania zmęczenia. Dobrze także podziękować swojemu umysłowi: za koncentrację, możliwość podejmowania trafnych decyzji czy wzmożoną pracę intelektualną.
- Komplementowanie samego siebie. Po wykonaniu ciężkiej pracy czy osiągnięciu sukcesu warto pogratulować samemu sobie. Komplementować można siebie zarówno za czyny, jak i wygląd. Najlepiej sprawić sobie komplement po prostu patrząc na swoje odbicie w lustrze, choć można go także powiedzieć sobie w myślach bądź zapisać na kartce.
- Przyjmowanie komplementów i podziękowań od innych. Wielu osobom z trudem przychodzi przyjmowanie komplementów czy podziękowań od innych. Umniejszają one swoje dokonania czy bagatelizują wdzięczność ze strony drugiej osoby. A przecież przyjęcie tych miłych słów i gestów jest bardzo ważne, bo pomaga budować pewność siebie.
- Nagradzanie samego siebie. Warto nagradzać samego siebie w ramach wyrażania wdzięczności. Nie ważne, czy chodzi o wielki sukces zawodowy, czy mały postęp w diecie. Wszystkie osiągnięcie, zarówno małe i duże, można zawsze jakość uczcić, np. poprzez posłuchanie ulubionej muzyki, leniwy wieczór czy spacer.
Wybrane dla Ciebie: Prowadzenie dziennika – zalety i wyzwania
Podsumowanie
Okazywanie wdzięczności to ważna umiejętność, która składa się na spokojniejsze i szczęśliwsze życie. Na co dzień karmieni jesteśmy często krytyką, złymi wiadomościami czy negatywną energią. Rola małych gestów wdzięczności jest więc ogromna. Pozwala ona znów poczuć się dobrze, przywraca wiarę w dobro i zmienia na plus postrzeganie świata.
Źródła:
Meidenberg M.P., Practicing Gratitude Is More Important Now Than Ever, [w:] Psychologist Today [online]. Dostępny w Internecie: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/being-your-best-self/202010/practicing-gratitude-is-more-important-now-ever (05.02.2021).
Morin A., 7 Scientifically Proven Benefits of Gratitude, [w:] Psychology Today [online]. Dostępny w Internecie: https://www.psychologytoday.com/us/blog/what-mentally-strong-people-dont-do/201504/7-scientifically-proven-benefits-gratitude (05.02.2021).