Naturalnie w Równowadze > Umysł i ciało > Psychologia > Wdzięczność – jak okazywać ją sobie i innym?

Wdzięczność – jak okazywać ją sobie i innym?

Opublikowano: 26/07/2021
Justyna Janusz

Jestem absolwentką psychologii stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Odbyłam staż w 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Krakowie na Oddziale Psychiatrii oraz w staż w Szkole Psychoterapeutów Instytutu Gestalt. Ukończone kursy: Interwencja Kryzysowa w Zachowaniach Suicydalnych, Racjonalna Terapia Zachowania I, Akademia Coachingu. Pracowałam w Punkcie Interwencji Kryzysowej w Wieliczce. W ramach współpracy z rosyjską organizacją Perspektivy zajmowałam się osobami niepełnosprawnymi w Sankt Petersburgu. Obecnie udzielam konsultacji online i prowadzę bloga psychologwsieci.pl.

Data ostatniej aktualizacji: 20.09.2021

Praktykowanie wdzięczności przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala na akcentowanie pozytywnych stron życia, co przekłada się na lepsze samopoczucie. Pomaga także w budowaniu szczęśliwszych relacji i częstszego korzystania z szans od losu. Myśląc o okazywaniu wdzięczności, na ogół odnosi się ją do innych ludzi. Wdzięczność można jednak okazywać także samemu sobie, co wyzwala większe pokłady samoakceptacji i ogólnego zadowolenia.

Spis treści:

  1. Jak okazywać wdzięczność innym
  2. Jak okazywać wdzięczność sobie
  3. Podsumowanie

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty.

Jak okazywać wdzięczność innym

Okazywanie wdzięczności innym ludziom to ważna umiejętność. Czują się oni docenieni i zauważeni. Podnosi to jakość relacji, zarówno tych zawodowych, jak i prywatnych. Pozwala to także na polepszenie nastroju drugiego człowieka i utwierdzaniu go w jego wyjątkowości. Jak więc okazać wdzięczność innej osobie?

Kilka sposobów okazania komuś wdzięczności:

  1. Słowa podziękowania. Najprostszym sposobem na wyrażenie swojej wdzięczności jest po prostu powiedzenie o tym wprost. Można postawić na tradycyjne „dziękuję” lub bardziej rozbudowaną wypowiedź, dzięki której adresat dowie się, dlaczego jego pomoc lub postawa jest tak cenna.
  2. Podarunki. W wyrażaniu wdzięczności dobrze sprawdzają się również podarunki. Mąż, który przyniesie żonie kwiaty w podziękowaniu za codzienne gotowane przez nią obiady, sprawi jej dużą niespodziankę. Taki upominek nie musi być wcale duży czy drogi, by wywołać uśmiech na twarzy drugiej osoby.
  3. Komplementowanie. Nie zawsze wdzięczność sprowadza się do konkretnej sytuacji. Ludzie chcą czasem podziękować za czyjąś obecność i wsparcie. Świetnie sprawdzą się wówczas różnego rodzaju komplementy i słowa uznania.
  4. Miłe gesty. Wdzięczność można wyrazić także poprzez miłe gesty, jak przygotowanie komuś herbaty, przykrycie kocem w chłodny wieczór czy odstąpienie pilota do telewizora. Nie musi być ona za każdym razem werbalizowana.

Polecana książka

Jak okazywać wdzięczność sobie?

Wielu ludzi boryka się z niskim poczuciem własnej wartości czy niewiarą w samego siebie. Na ogół skupiają się oni na swoich błędach i porażkach, co rodzi w nich poczucie winy i znacznie utrudnia szczęśliwe życie. Warto więc spróbować odwrócić te proporcje i zacząć okazywać sobie wdzięczność. Jak praktykować tego typu czynność?

  • Prowadzenie dziennika. Dobrym pomysłem jest prowadzenie dziennika. Jego właściciel powinien zapisywać w nim z czego jest dumny, co mu się udało osiągnąć danego dnia, co dobrego zrobił dla innych. Pomoże mu to w zobaczeniu samego siebie w nowym, lepszym świetle.
  • Medytacja wdzięczności. Przed pójściem spać, warto wygospodarować chwile tylko dla siebie. Najlepiej znaleźć wygodne miejsce i zamknąć oczy. To czas podziękowań. Można podziękować swojemu ciału za współpracę, zarządzanie stresem, mobilizację w trakcie odczuwania zmęczenia. Dobrze także podziękować swojemu umysłowi: za koncentrację, możliwość podejmowania trafnych decyzji czy wzmożoną pracę intelektualną.
  • Komplementowanie samego siebie. Po wykonaniu ciężkiej pracy czy osiągnięciu sukcesu warto pogratulować samemu sobie. Komplementować można siebie zarówno za czyny, jak i wygląd. Najlepiej sprawić sobie komplement po prostu patrząc na swoje odbicie w lustrze, choć można go także powiedzieć sobie w myślach bądź zapisać na kartce.
  • Przyjmowanie komplementów i podziękowań od innych. Wielu osobom z trudem przychodzi przyjmowanie komplementów czy podziękowań od innych. Umniejszają one swoje dokonania czy bagatelizują wdzięczność ze strony drugiej osoby. A przecież przyjęcie tych miłych słów i gestów jest bardzo ważne, bo pomaga budować pewność siebie.
  • Nagradzanie samego siebie. Warto nagradzać samego siebie w ramach wyrażania wdzięczności. Nie ważne, czy chodzi o wielki sukces zawodowy, czy mały postęp w diecie. Wszystkie osiągnięcie, zarówno małe i duże, można zawsze jakość uczcić, np. poprzez posłuchanie ulubionej muzyki, leniwy wieczór czy spacer.

Wybrane dla Ciebie: Prowadzenie dziennika – zalety i wyzwania

Podsumowanie

Okazywanie wdzięczności to ważna umiejętność, która składa się na spokojniejsze i szczęśliwsze życie. Na co dzień karmieni jesteśmy często krytyką, złymi wiadomościami czy negatywną energią. Rola małych gestów wdzięczności jest więc ogromna. Pozwala ona znów poczuć się dobrze, przywraca wiarę w dobro i zmienia na plus postrzeganie świata.

Źródła:

Meidenberg M.P., Practicing Gratitude Is More Important Now Than Ever, [w:] Psychologist Today [online]. Dostępny w Internecie: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/being-your-best-self/202010/practicing-gratitude-is-more-important-now-ever (05.02.2021).

Morin A., 7 Scientifically Proven Benefits of Gratitude, [w:] Psychology Today [online]. Dostępny w Internecie: https://www.psychologytoday.com/us/blog/what-mentally-strong-people-dont-do/201504/7-scientifically-proven-benefits-gratitude (05.02.2021).

Justyna Janusz

Jestem absolwentką psychologii stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Odbyłam staż w 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Krakowie na Oddziale Psychiatrii oraz w staż w Szkole Psychoterapeutów Instytutu Gestalt. Ukończone kursy: Interwencja Kryzysowa w Zachowaniach Suicydalnych, Racjonalna Terapia Zachowania I, Akademia Coachingu. Pracowałam w Punkcie Interwencji Kryzysowej w Wieliczce. W ramach współpracy z rosyjską organizacją Perspektivy zajmowałam się osobami niepełnosprawnymi w Sankt Petersburgu. Obecnie udzielam konsultacji online i prowadzę bloga psychologwsieci.pl.