Data ostatniej aktualizacji: 09.11.2021
Co sprawia, że jedni poddają się w pół kroku, a inni nie ustępują w swoich działaniach nawet gdy nad głowami „fruwają” im kule? Przyjrzyjmy się sylwetkom pięciu znanych w Polsce i na świecie aktywistów i spróbujmy wyróżnić ich wiodące cechy charakteru. Po lekturze tego artykułu odkryjesz, że bycie aktywistą niejedno ma imię. Okazuje się bowiem, że praktycznie każdy może wykorzystać swoje własne, unikalne cechy charakteru, aby zrobić coś dobrego dla siebie i innych.
Spis treści
- Anna Dymna – wrażliwość i empatia
- Grupa feministyczna Pussy Riot – odwaga
- Malala Yousafzai – zaangażowanie
- Angelina Jolie – egalitarność
- Marley Dias – kreatywność
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.
Anna Dymna – wrażliwość i empatia
Działalność charytatywna, a już w szczególności czynna organizacja wsparcia dla innych, stanowi jeden z przejawów społecznego aktywizmu. Trudno z kolei mówić o tego typu działalności, bez wskazywania na cechy takie jak empatia czy wrażliwość. Z pewnością nie można odmówić tych cech Annie Dymnej – polskiej aktorce, która od ponad dwóch dekad angażuje się w rozmaite akcje społeczne. Jednym z owoców jej działalności było powołanie do życia Fundacji Mimo Wszystko, która zajmuje się m.in. dorosłymi osobami niepełnosprawnymi intelektualnie.
Grupa feministyczna Pussy Riot – odwaga
Odwaga to cecha charakteru, której komu jak komu, ale wszelkiego rodzaju aktywistom trudno odmówić. Trudno wartościować tę cechę i oceniać kto wykazał się większą, a kto mniejszą odwagą, jednak w przypadku rosyjskiej grupy feministek – Pussy Riot, możemy mówić o wyjątkowym natężeniu tej cechy. Trzeba bowiem szczególnej odwagi, aby organizować protesty i obyczajowe prowokacje w Rosji, gdzie za tego typu happeningi można skończyć w areszcie lub więzieniu. Dość powiedzieć, że dwie członkinie grupy za słynny występ w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie w 2012 roku zostały skazane na dwa lata pozbawienia wolności.
Może Cię zainteresować: Jak pozbyć się złych nawyków
Malala Yousafzai – zaangażowanie
Zaangażowanie to cecha, którą z całą pewnością można przypisać do większości aktywistów, a w szczególności tych, którzy swoje działania prowadzą latami, napędzając się wizją lepszego świata dla siebie i innych, niezależnie od kłód, jakie często są rzucane im pod nogi. A co jeśli zamiast kłód, są to wystrzeliwane przez uzbrojonych talibów pociski? Malala Yousafzai przeżyła w wieku 15 lat zamach, który wymierzony był w nią w związku z prowadzoną walką o prawo dziewcząt do nauki w Pakistanie. W trakcie ostrzału została zraniona w głowę. Mimo tak traumatycznych przeżyć, jej zaangażowanie w sprawę równych praw kobiet i mężczyzn nie zmalało ani trochę. 2 lata później Malala została najmłodszą laureatka Pokojowej Nagrody Nobla.
Angelina Jolie – egalitarność
Egalitarność definiowana jest jako „dążenie do zrównania ludzi pod względem warunków życiowych i praw”. Wielcy i możni tego świata często mówią o egalitaryzmie, jednak trudniej o przykłady realnego zaangażowania w tej sferze. Osobą z pierwszych stron gazet, która całą sobą zaangażowała się w działalność humanitarną, głównie na rzecz mieszkańców państw afrykańskich, jest Angelina Jolie. Amerykańska aktorka od 2001 roku wykorzystuje swoje wpływy i popularność, aby aktywnie i z pełnym zaangażowaniem wspierać biedniejszych, cierpiących i potrzebujących,
Więcej ciekawych informacji: Wdzięczność – jak okazywać ją sobie i innym
Marley Dias – kreatywność
Amerykanka z jamajskimi korzeniami – Marley Dias, już w wieku 11 lat zwróciła uwagę na umniejszanie roli czarnoskórych kobiet w szkolnych lekturach. Za namową swojej mamy, stworzyła kampanię #1000BlackGirlBooks, w ramach której z pomocą internautów z całego świata udało się przedstawić listę 1000 książek, w których czarnoskóre kobiety odgrywają ważną rolą. Lista ta powiększyła się po latach kilkukrotnie, a historia Marley doczekała się ekranizacji pod postacią serialu „Poczytajmy i porozmawiajmy” na platformie Netflix.
Źródła:
- https://web.archive.org/web/20120820041141/http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,12323116,Pussy_Riot_winne_chuliganstwa.html, dostęp: 04.11.2021.
- Lamb Ch., To ja Malala, Prószyński i S-ka, Warszawa 2014.
- https://noizz.pl/lifestyle/piec-aktywistek-ktore-odmienily-swiat-zanim-skonczyly-20-lat/xmnsdlq, dostęp: 04.11.2021.