Otaczający świat jest pełen bodźców. Dźwięków, smaków, słów, obrazów i grafik. To wszystko sprawia, że trudno jest zachować spokój umysłu. W głowie pojawia się wiele myśli, które często utrudniają wykonywanie bieżących obowiązków czy po prostu zanurzenie się w chwili obecnej. Nadmiar myśli utrudnia nie tylko codziennego funkcjonowanie. Nie pozwala ono także na odpoczynek i wejście w stan relaksu.
Namiar myśli a komfort życia
Przejściowy nadmiar myśli w głowie jest do zaakceptowana. Każda osoba ma w swoim życiu wzmożone okresy aktywności zawodowej czy rodzinnej. Niestety, wiele osób boryka się z tym problemem na co dzień, co może znacząco uprzykrzać im życie. Trudnej jest im skoncentrować się na aktualnym zadaniu. Przychodzące do głowy myśli bywają nie tylko rozpraszające. Często mają one charakter lękowy, mogą przybierać formę czarnych scenariuszy czy demotywujących treści. Nawet jeśli gonitwa myśli dotyczy kwestii neutralnych, a nawet przyjemnych, skutecznie odcina ona taką osobę od doświadczenia tego co dzieje się „tu i teraz”. Z tego powodu mogą cierpieć jej relacje z innymi ludźmi. Utrudnia to także rozkoszowanie się czasem przeznaczonym na odpoczynek.
Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online
Jak pozbyć się nadmiaru myśli?
Jak myśleć mniej? Istnieje kilka metod, by zacząć kontrolować swój umysł. Aby były skuteczne, trzeba postawić na regularność ich stosowania. Oto niektóre sposoby:
Techniki mindfulness. Mają one na zadanie zwiększyć uważność danej osoby i jej zdolność do przebywania „tu i teraz”. Jednym z popularniejszych ćwiczeń jest świadome skupienie się na jakimś konkretnym elemencie. Należy mu się dokładnie przyjrzeć i zwrócić uwagę na detale. Jakiej tekstury jest przedmiot, czy ma jakieś uszkodzenia lub rysy? Dobrze jest poczuć jego wagę, uświadomić sobie jaka jest jego funkcja. To ćwiczenie najlepiej powtarzać każdego dnia, sięgając za każdym razem po inny obiekt.
Medytacja. Techniki medytacyjne cechują się dużą skutecznością, co potwierdzają badania naukowe. Nie przynoszą jednak efektów szybko. Siedzenie kilka minut w spokoju może być początkowo bardzo trudne. Z regularną praktyką umysł staje się bardziej zrelaksowany, łatwiej jest mu odpuszczać różne myśli i obserwacje. Ten spokój ducha przekłada się także na życie codzienne.
Ćwiczenia oddechowe. Skupianie się na oddechu może być dobrym sposobem na pozbycie się nadmiaru myśli. Na początku warto zacząć od samej obserwacji oddechu. Skupić się na tym, jak wchodzi on przez nozdrza i wędruje dalej: do jamy nosowej , tchawicy, oskrzeli, płuc. Następnie oddech można modyfikować, próbując oddychać z przepony.
Techniki relaksacyjne. Różne metody relaksacji pomagają umysłowi odpocząć i wyciszyć się. Już sam odpoczynek przy kojącej muzyce może być dobrym sposobem na relaks. Popularnością cieszy się technika progresywnej relaksacji mięśni Jacobsona. Polega ona na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych grup mięśni w czym pomaga głos lektora ze specjalnych nagrań. Na podobnej zasadzie działa trening autogenny Schultza. Chodzi o to, by za pomocą twierdzeń wzbudzać w poszczególnych częściach ciała poczucie ciepła i ciężkości.
Hobby. W dbaniu o równowagę psychiczne świetnie pomaga hobby. Chodzi o to, aby w pełni skupić się na wykonywanej czynności: malowaniu, gotowaniu czy wykonywaniu ćwiczeń fizycznych. Ulubione aktywności sprawiają, że człowiek całkowicie im się poddaje, doświadczając tak zwanego przepływu (flow). To stan, który pozwala czerpać satysfakcję i radość z obecne wykonywanej czynności, co przekłada się na redukcję nadmiaru myśli i poprawia koncentrację.
To możliwe, by myśleć mniej. I warto do tego dążyć. Uspokojenie „rozgadanego” umysłu wymaga jednak treningu. Dobrze jest, aby pozwolić sobie na eksperymentowanie z różnymi metodami. Na ogół są one ze sobą ściśle powiązane. Przykładowo, medytacja nie istnieje bez świadomości oddechu. Z kolei metody mindfulness można odnieść do swojego ciała i połączyć je z technikami relaksacyjnymi. W efekcie można liczyć nie tylko na wyciszenie umysłu, ale również osiągnięcie odprężenia oraz poczucie spokoju wewnętrznego.
Źródło:
Bernier N.F., Think Less, Think Better, [w:] Psychology Today [online]. Dostępny w Internecie: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/ripening-time/201711/think-less-think-better (04.02.2021).
Morin A., 6 Ways To Stop Overthinking Everything [w:] Forbes [online]. Dostępny w Internecie: https://www.forbec.com/sites/amymorin/2016/02/12/6-ways-to-stop-overthinking-everything/?sh=43c7041663cd (04.02.2021).