Data ostatniej aktualizacji: 24.03.2022
Każda osoba ma czasem momenty, że czuje się zmęczona lub niezdolna do podjęcia się pewnych czynności. Takie przekładanie spraw na później jest więc naturalne. Niestety, są ludzie, którzy notorycznie odwlekają różne zadania i decyzje. W efekcie wiele rzeczy muszą oni później robić na ostatnią chwilę. Mogłoby się wydawać, że za prokrastynacją stoi lenistwo, ale nie jest to prawdą.
Spis treści:
- Prokrastynacja – co to dokładnie jest?
- Prokrastynacja – jak pokonać tendencję do odwlekania?
- Podsumowanie
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.
Prokrastynacja – co to dokładnie jest?
Prokrastynacja to tendencja do opóźniania pewnych spraw i zwlekania z wykonaniem określonych zadań. Często polega ona również na opóźnianiu ważnych decyzji do podjęcia. Osoba, która ma zachowuje się w ten sposób, ma świadomość, że takie opóźnianie jest dla niej niekorzystne.
Sama prokrastynacja może przybierać różne formy od łagodnej do bardzo nasilonej. Choć przyczyny tej tendencji bywają różne, psychologowie wskazują przede wszystkim na lęk. Ludzie najczęściej obawiają się porażki i sukcesu (wiąże się on z zazdrością innych ludzi i podnosi poprzeczkę), bezradności, izolacji (niektórzy lubią aby się nimi opiekować i doradzać) oraz intymności. Odwlekanie decyzji czy spraw na później przynosi tymczasową ulgę i poprawia nastrój.
Prokrastynacja – jak pokonać tendencję do odwlekania?
Z prokrastynacją można, a nawet trzeba walczyć. Oto kilka porad, jak pozbyć się tendencji do odwlekania i opóźniania spraw.
- Na początek warto, aby osoba, która mierzy się z prokrastynacją poszukała jej przyczyn. Jeśli jest to lęk – to przed czym konkretnie? Taka analiza swojego zachowania pozwoli poszerzyć samoświadomość i spojrzeć na swój problem z innej perspektywy.
- W walce z prokrastynacją bardzo pomaga robienie planów i list. Najlepiej zapisać na kartce sprawy do zrobienia bądź załatwienia i monitorować swój postęp. Metoda ta pomaga zwiększyć dyscyplinę i sprawia, że konkretne zadania zyskują w świadomości na ważności. Dobrze jest także na bieżąco monitorować swoje postępy, np. rozkładając dane zadanie na etapy do wykonania.
- Prokrastynacja i bodźce rozpraszające to idealnie połączenie. Dlatego na czas pracy bardzo ważne jest to, aby zadbać o odpowiednie otoczenie. Powinno ono zawierać możliwe jak najmniejszą ilość rzeczy, które odwracają uwagę. Środowisko ma sprzyjać skupianiu się na obecnie wykonywanym zadaniu. Lepiej więc wylogować się z mediów społecznościowych i schować leżącą na biurku gazetę.
- Każda walka ze szkodliwymi nawykami to pasmo porażek… ale też sukcesów. Warto się za nie wynagradzać. Doda to motywacji i energii do dalszego działania. Jeśli chodzi o same porażki – nie warto się nimi na dłuższą metę przejmować. Ważne, aby iść do przodu i widzieć swoje osiągnięcia. Błędy warto z kolei traktować jako materiał do nauki i wyciągać z nich wnioski.
- Są ludzie, którym pomaga presja przy zabieraniu się za ważne zadania do wykonania. Czasem warto więc powiedzieć o swoich planach innym: rodzinie, przyjaciołom, koledze z pracy. Bardzo możliwe, że będą oni dopytywać o rezultat i postępy, co będzie dodatkowo mobilizowało do pracy. Swoimi planami warto dzielić się szczególnie z osobami, których nie chcemy zawieść.
- W planowaniu zadań, najlepiej jest zacząć od tego najtrudniejszego. Po jego zrealizowaniu reszta spraw do załatwienia będzie wydawać się przyjemniejsza i prostsza do wykonania.
Wybrane dla Ciebie: Nasze kursy online
Niestety, czasem sama wola do zmiany nie wystarczy. Choć wiele osób potrafi zdyscyplinować się i pokonać prokrastynację, są osoby, które mają z tym wyjątkowo duży problem. Jeśli tendencja do odwlekania znacząco wpływa na życie danego człowieka (zarówno na poziomie zawodowym, jak i rodzinnym) to dobrze rozważyć jest psychoterapię. Przyczyny prokrastynacji bywają czasem głęboko zakorzenione w człowieku.
Podsumowanie
Prokrastynacja to w ostatnim czasie modne słowo, często traktowane w formie żartu. Osoby, które się z nią mierzą, nie mają jednak łatwo. Tendencja do odwlekania może bardzo komplikować życie codzienne, blokować rozwój i szczęście osobiste. Tego problemu na dłuższą metę nie da się po prostu ignorować. Ważne, aby pamiętać, że jak wiele rzeczy w życiu, również prokrastynację można przezwyciężyć.
Sprawdź także: Jak dbać o siebie pracując online
Źródła:
Cherry K., Top Tips for Overcoming Procrastination, [w:] Very well mind [online]. Dostępny w Internecie: https://www.verywellmind.com/tips-for-overcoming-procrastination-2795714 (14.08.2021).