Naturalnie w Równowadze > Umysł i ciało > Uważność > O czym myśleć w trakcie medytacji?

O czym myśleć w trakcie medytacji?

Opublikowano: 22/09/2022
Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 08.09.2023

Słowo “medytacja” pochodzi od łacińskiego meditatio, co oznacza “rozważać, zagłębiać się w myślach”. Wiele technik medytacji dąży jednak do tego, by ograniczyć lub całkowicie wyeliminować myślenie w trakcie praktyki. O czym zatem myśleć podczas medytacji i co zrobić, aby stopniowo ograniczać niepożądany natłok myśli? 

Spis treści

  1. Pierwsza medytacja – jak nauczyć się medytować?
  2. O czym myśleć podczas medytacji?
  3. Jak uspokoić myśli w głowie?
  4. Medytacja – z muzyką czy bez?

Ten artykuł przeczysz w 4 minuty.

Pierwsza medytacja – jak nauczyć się medytować?

O medytacji słyszał zapewne każdy i choć wiele osób deklaruje, że chciałoby jej spróbować, często nie wie od czego w ogóle zacząć? Jest to całkowicie naturalne, gdyż podobnie jak w przypadku innych czynności wykonywanych po raz pierwszy, praktyka medytacji wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim należy zadbać o to, by miejsce medytacji było w miarę możliwości odizolowane od rozpraszających hałasów, jak również wyłączyć dźwięki w telefonie. Następnie możemy usiąść, tak aby było nam wygodnie, zamknąć oczy i rozpocząć praktykę, stopniowo wchodząc w stan głębokiego wyciszenia. Początkowo, medytacja może trwać nawet 3-5 minut, by następnie stopniowo przedłużać długość praktyki.

Polecana książka – Medytacja dzień po dniu

O czym myśleć podczas medytacji?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez osoby początkujące, jest to, o czym myśleć w trakcie medytacji? Jest to obszerne zagadnienie, wymagające omówienia poszczególnych technik medytacji. Na podstawowym poziomie, można jednak wymienić kilka wskazówek dla osób wchodzących w świat medytacji:

  • skupienie na oddechu – nasze myśli kierujemy na oddech, na to jak wędruje z góry na dół i z powrotem,
  • liczenie oddechów – powyższą praktykę możemy rozbudować o liczenie oddechów w myślach, np. wdech, wydech – raz, wdech, wydech – dwa, itd.,
  • wędrówka umysłu po ciele – skanujemy nasze ciało, wędrując umysłem po poszczególnych jego częściach lub narządach,
  • medytacja uważności – koncentrujemy się na obecnej chwili, bez myślenia o przeszłości i wybiegania w przyszłość,
  • medytacja wdzięczności – skupiamy swoją uwagę na docenieniu tego, co mamy, przy czym wdzięczność możemy odczuwać za każdą, nawet z pozoru mało znaczącą rzecz,
  • praktyka życzliwości – myślimy z empatią, sympatią i życzliwością o naszym życiu, innych osobach, naturze, otaczającym nas świecie,
  • rysowanie w myślach – aby zająć czymś myśli, niektórzy praktykują tworzenie w myślach różnego rodzaju obrazów, wzorów lub kształtów,
  • świadoma obserwacja myśli – możemy obserwować swoje myśli niejako “z boku”, pozwalając im swobodnie przepływać.

Warto przeczytać: Jak oczyścić umysł medytacją?

Jak uspokoić myśli w głowie?

Nie uspokajać na siłę! Wiele osób błędnie uważa, że medytując musimy koniecznie pozbyć się wszystkich przepływających przez naszą głowę myśli. Nic bardziej mylnego. To, co z całą pewnością należy zrobić to zaakceptować przychodzące myśli i pozwolić im samoistnie odejść. Nie jest bowiem możliwe ich całkowite wyłączenie na “pstryknięcie palcem”. W początkowych dniach medytowania, już kilka sekund pełnego wyciszenia stanowić będzie pewien sukces. Z biegiem czasu kłębiących się w trakcie praktyki myśli będzie coraz mniej, pozwalając nam jeszcze głębiej wejść w proces oczyszczania umysłu. 

Medytacja – z muzyką czy bez?

Muzyka stanowić może formę wsparcia dla osób początkujących w medytacji. Jest to związane z tym, że paradoksalnie, dla wielu osób całkowita cisza może być wręcz rozpraszająca. Spokojna, relaksacyjna muzyka lub odgłosy natury (np. szum fal czy odgłos deszczu), pozwalają wtedy lepiej wejść w stan głębokiego odprężenia. Poza tym, osoby początkujące często praktykują z nagraniami, na których przewodnik na tle spokojnej muzyki przeprowadza przez proces medytacji, nakierowując nasze myśli i działania. Choć nie ma tu reguły, to osoby medytujące od kilku lat, na ogół wolą praktykować w ciszy, a muzyka stanowi raczej dla nich formę urozmaicenia.

Przeczytaj również: Co daje medytacja?

Naturally Balanced

W redakcję NB zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.