Data ostatniej aktualizacji: 21.09.2021
Każdego dnia narażamy swój organizm na wiele niebezpieczeństw, między innymi ekspozycję na szkodliwe substancje, które wchłaniamy wraz z pożywieniem, wodą czy nawet powietrzem. Na takim przekonaniu opierają się właściwie wszystkie diety oczyszczające mające zapewnić konsumentom zdrowie i – niejako w efekcie ubocznym – szczupłą sylwetkę. Diety sokowe, warzywne, eliminujące konkretne grupy składników stanowią produkt, który ma na celu zagwarantowanie szybkiego efektu, wyleczenie bolączek współczesnego świata: otyłości, zmęczenia, złego samopoczucia. Czy rzeczywiście tak to działa? Czy tak zwany detoks jest w stanie wpłynąć pozytywnie na organizm?
Spis treści
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.
Czym są toksyny
Za toksynę uznaje się substancję chemiczną, która wykazuje właściwości trujące dla organizmu. O toksynach zatem najczęściej mówimy w kontekście substancji uzależniających, takich jak alkohol czy narkotyki, które ciało samoistnie wydala wraz z moczem, kałem czy potem. Nie jest do tego potrzebna żadna kuracja ani specjalna dieta – organizm posiada bowiem umiejętność samooczyszczania się oraz regeneracji tkanek.
O jakich toksynach mówi się zatem w kontekście diet oczyszczających? Najczęściej są to substancje występujące w żywności, metale ciężkie, które przyswajamy wraz z wodą czy powietrzem bądź też składniki znajdujące się w produktach wysokoprzetworzonych. Można więc uznać, iż nie mówimy tu o toksynach w kontekście medycznym, a raczej społecznym. Nieodpowiednio zbilansowana dieta, stres, brak snu, spożywanie produktów bogatych w izomery trans – wszystko to ma ogromny wpływ na stan zdrowia i samopoczucia, jednak nie powoduje zatrucia organizmu.
Czy oczyszczenie organizmu może być szkodliwe
Trudno jednoznacznie orzec czy diety oczyszczające są szkodliwe. Większość z nich opiera się na krótkotrwałej zmianie sposobu żywienia – najczęściej jest to kilka do kilkunastu dni. W tym czasie niestety ograniczone zostaje nie tylko spożycie cukrów prostych, ale także produktów i grup pokarmów, które są niezbędnym elementem zbilansowanej diety. Długotrwałe stosowanie detoksu może skończyć się zatem osłabieniem i wyniszczeniem organizmu, doprowadzeniem do niedoborów witamin oraz minerałów, a także zaburzeń elektrolitowych.
Obrońcy tego typu rozwiązań powołują się najczęściej na odżywianie endogenne, które bazuje na samozjadaniu się szkodliwych dla ciała komórek, na przykład produktów ubocznych przemiany materii. Odżywianie endogenne, a zatem także oczyszczanie organizmu, może rozpocząć się dopiero w momencie niedoboru kalorycznego.
Nawet przy założeniu, że dieta oczyszczająca nie jest szkodliwa dla organizmu, istnieje niewiele badań, które poruszają tematykę związaną z detoksem, a tym bardziej jego korzystnością. Dlatego kwestia skuteczności tego typu działań nadal jest niejasna, nawet pomimo ich ogromnej popularności.
Polecamy: Nasze kursy online.
Dieta oczyszczająca nie zdziała cudów
Warto pamiętać, iż detoks czy głodówka oczyszczająca zawsze będą wyłącznie rozwiązaniem tymczasowym, które zapewnia krótkotrwałe efekty. Nawet jeśli zapewni chwilowy zastrzyk energii czy też zrzucenie kilku kilogramów. Problem nie tkwi bowiem w toksynach, ale w stylu życia konkretnej jednostki. W sytuacji, w której odczuwamy zmęczenie, złe samopoczucie, problemy z żołądkiem bądź inne dolegliwości, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest skierowanie się do lekarza pierwszego kontaktu, którego obowiązkiem jest sprawdzenie naszego stanu zdrowia.
Dopiero w momencie, w którym wyniki okażą się prawidłowe, warto uważnie przyjrzeć się swojej diecie, a mianowicie jakości spożywanych produktów oraz ich wartości energetycznej. Odpowiednią osobą, do której można skierować się w celu prawidłowego zbilansowania diety, jest oczywiście dietetyk. Na własną rękę można ograniczyć chociażby spożycie:
- cukrów prostych,
- nasyconych kwasów tłuszczowych,
- tłuszczów typu trans.
Według zaleceń WHO maksymalna ilość tłuszczów trans w codziennej diecie nie powinna przekraczać jednego procenta energii z pożywienia.
Więcej dla Ciebie: Oczyszczenie organizmu z toksyn – kiedy i jak przeprowadzić
Pomimo popularności detoksu i głodówek oczyszczających, ich skuteczność nie została potwierdzona. Lista zagrożeń jest natomiast całkiem okazała. Dlatego, zamiast polegać na detoksykacji za pomocą jedzenia, warto uważnie przyjrzeć się swojej diecie oraz stylowi życia.
Źródła:
https://ncez.pl/abc-zywienia-/fakty-i-mity/dieta-oczyszczajaca—szkodzi-czy-pomaga-
https://pulsmedycyny.pl/jak-zadbac-o-samooczyszczanie-organizmu-876216