Naturalnie w Równowadze > Edukacja i ekologia > Projektowanie rozwiązań dla zmieniającego się nowego świata – Część II

Projektowanie rozwiązań dla zmieniającego się nowego świata – Część II

Opublikowano: 13/12/2021
Naturalnie w Równowadze

W redakcję Naturalnie w Równowadze zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.

Data ostatniej aktualizacji: 13.12.2021

Autor: Antonio Scotti

W części I tego artykułu dowiedzieliśmy się, co zainspirowało Billa Mollisona i Davida Holmgrena do stworzenia koncepcji projektu permakultury. W drugiej części przyjrzymy się, jak odnosi się to do zrównoważonego rozwoju i co wnosi do świata.

Spis treści:

  1. Nowe systemu produkcji żywności – Permakultura
  2. Permakultura a zrównoważony rozwój
  3. Permakultura a Ty

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty.

Nowe systemy produkcji żywności – Permakultura

Mając to wszystko na uwadze, Mollison i Holmgren opracowali  nowe systemy produkcji żywności i nazwali je permakulturą, łącząc słowa „trwałość” i „kultura”. Słowo „kultura” oznaczało kurczenie się rolnictwa, ponieważ żadne stabilne społeczeństwo ludzkie nie może istnieć bez zrównoważonego i odpornego systemu rolniczego. Później jednak zdali sobie sprawę, że zajmowanie się tylko naszym systemem produkcji żywności nie wystarczy do stworzenia zrównoważonego społeczeństwa. Stąd część „kultura” zaczęła oznaczać kulturę w ogóle, ponieważ będziemy musieli przekształcić naszą rzeczywistą kulturę (zarówno część osobistą, jak i społeczną, a także „rolniczą”), aby przetrwać wszystkie wyzwania, przez które przechodzimy. Tak więc  Permakultura stała się holistycznym systemem projektowania ekologicznego do projektowania zrównoważonych osiedli ludzkich, które są wysoce samowystarczalne we wszystkim, czego potrzebują, aby być opłacalnym, bez szkody dla środowiska, jak pokazuje Kwiat Permakultury. Jego narzędzia projektowe, uzyskane dzięki głębokiej obserwacji, jak działają naturalne ekosystemy i jak skuteczne starożytne społeczeństwa przystosowywały się do swojego środowiska i kilku innych wpływów, można zastosować w prawie każdej dziedzinie ludzkiego życia.

Może Cię zainteresować: Nasze kursy online

Permakultura a zrównoważony rozwój

Jak więc projekt Permakultury odnosi się do zrównoważonego rozwoju? Dowiedzieliśmy się już, że koncepcja Projektu Permacultury została stworzona nieco wcześniej,  zanim koncepcja zrównoważonego rozwoju zaczęła zyskiwać na popularności. Od samego początku Permakultura przyjęła systemowy pogląd na to, jak działa świat, dzięki czemu jest w stanie generować konkretne, zaprojektowane rozwiązania. Definicji zrównoważonego rozwoju najczęściej jest „zaspokojenie potrzeb obecnych pokoleń, które muszą pozwolić przyszłym pokoleniom na zaspokojenie własnych potrzeb”. Choć jest to pożądane, to problem polega na niepełności definicji, ponieważ nie określa, jakie potrzeby mogą być zaspokojone w sposób zrównoważony, a który nie mogą. Dopóki nie stanie się to jasne, nie będziemy mieli możliwości osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. Również pojęcie zrównoważonego rozwoju samo w sobie nie mówi nam, co zrobić, aby być zrównoważonym, ani nawet decydować, kiedy osiągnęliśmy zrównoważony rozwój. Wreszcie, w ciągu ostatnich kilku lat zdaliśmy sobie sprawę, że zrównoważony rozwój jest tylko częścią kontinuum, które przechodzi od degeneracji (to jest to, co wytwarza większość współczesnej ludzkiej działalności) do regeneracji (to jest to, co faktycznie robi natura), więc jeśli na poważnie chcemy osiągnąć lepszą egzystencję człowieka na tym świecie, bez wpływu na tych, którzy mają się jeszcze narodzić, ale także na niezliczone istoty i gatunki niebędące ludźmi, musimy upewnić się, że zmierzamy w kierunku tworzenia regenerujących się i odpornych systemów ludzkich.

Ale jak? Cóż, Permakultura uczy nas, że można to osiągnąć poprzez świadomy projekt ekologiczny, kierując się pewnymi wyraźnymi zasadami etycznymi i pewną liczbą zasad projektowania ekologicznego*. Potrzebujemy sposobu, który pozwoli nam jednoznacznie podejmować właściwe decyzje. Trzy zasady etyczne Permakultury: Troska o Ziemię, Troska o Ludzi i Uczciwy Udział prowadzą dokładnie do tego! Za każdym razem, gdy musimy podjąć mądrą decyzję, możemy filtrować nasze pomysły, zadając sobie pytanie, czy to, co chcemy zrobić, dba o Ziemię, o ludzi i wytwarza nadwyżkę, którą można sprawiedliwie rozdzielić, aby zadbać o Ziemię i lud. Możemy zadawać to pytanie na każdym poziomie ludzkiej działalności.

Z drugiej strony zasady projektowania Permakultury pomagają nam podejmować decyzje projektowe dotyczące tego, jak robić rzeczy „w terenie” za pomocą myślenia systemowego. Są uniwersalne, ponieważ można je zastosować praktycznie do wszystkiego (od uprawy owoców po projektowanie życia, od projektowania domów po projektowanie hydrologiczne itp.). To, co się zmienia, to sposób ich użycia w zależności od kontekstu kulturowego lub klimatycznego (np. produkcja żywności w obszarach o zimnym klimacie jest inna niż w regionach śródziemnomorskich lub tropikalnych; to samo dotyczy mieszkalnictwa itp.).

Zasady projektowania i etyki Permakultury

Permakultura a Ty

Co  to wszystko ma wspólnego z tobą? Cóż, żyjesz na tej planecie tak jak ja i wszyscy będziemy podlegać temu samemu kryzysowi systemowemu, o którym wspomniałem na samym początku tego artykułu. Ponieważ jestem pewien, że zastanawiasz się, co możesz z tym zrobić, Permakultura oferuje doskonałe ramy dla pozytywnego działania, gdziekolwiek jesteś. Dokonywanie zmian na tym świecie jest jednak trudne, zwłaszcza jeśli czujesz, że otaczający Cię kontekst społeczny nie wspiera potrzebnych innowacji. Permakultura w tym pomaga, będąc tętniącym życiem światowym ruchem ludzi, którzy rozpoznają siebie w trzech etycznych zasadach i wykorzystują jej zasady projektowania, aby zastosować je w swoich sytuacjach życiowych. Coraz więcej więc możesz znaleźć w pobliżu ludzi, którzy przyjęli tę filozofię życia zorientowaną na działanie i spotykają się, aby uniknąć poczucia izolacji.

W Permakulturze lubimy mówić, że wszyscy jesteśmy projektantami. Korzystając z projektowania Permakultury, możemy tworzyć znacznie lepsze przestrzenie, które zawsze uwzględniają nasz jedyny dom, Ziemię, naszych bliźnich i resztę żywych istot, od których zależy nasza egzystencja.

*Istnieje kilka wersji zasad projektowania Permakultury. Zarówno Bill Mollison, jak i David Holmgren zaproponowali własne zestawy 10-12 zasad projektowania

Naturalnie w Równowadze

W redakcję Naturalnie w Równowadze zaangażowani są eksperci swoich dziedzin, którzy wspólnie Tworzą dla Ciebie najlepsze treści, oparte na swojej wiedzy i doświadczeniach.